Reklama

Niedziela Przemyska

Dzieci Niepodległej

Bitwa o Polskę – Ojczyznę ewangelicznych wartości rozgrywa się między innymi w przestrzeni kultury. Takie treści przekazywane były w czasie muzealnego wieczoru patriotycznego w Przemyślu

Niedziela przemyska 45/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

koncert

Archiowum Diakonii Muzycznej

Koncert Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej

Piękną bitwę na głosy stoczyli dziewczęta i chłopcy posługujący w Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej. Podczas koncertu „Litania za Polskę” ponad 70 młodych wojowników z dumą śpiewało o Polsce i dla Polski, podbijając licznie zgromadzoną widownię.

Muzealny wieczór patriotyczny zajaśniał również świadectwem umiłowania Boga, Kościoła i Ojczyzny Agaty i Michele Di Stefano z dziećmi – Zuzanną i Martinem z Rzymu.

Klerycy w koszarach

Młodych artystów wspomagali księża żołnierze, którym w latach 60. i 70. XX wieku władze komunistyczne przerwały studia teologiczne i wcieliły do Ludowego Wojska Polskiego. W czasach komunistycznego zniewolenia alumni – żołnierze zachowali się jak trzeba. Zresztą sami dali temu świadectwo. Najpierw ks. ppor. Jacek Rawski (Błażowa) zasalutował i zaświadczył, że wybór Papieża Polaka (16 października 1978) umocnił ich w powołaniu do kapłaństwa, a wojskowych przełożonych wprowadził w takie zakłopotanie, że „łaskawie” zgodzili się na udział kleryków – żołnierzy (w cywilnych ubraniach) w spotkaniu z Janem Pawłem II w Częstochowie (1979). Zaświadczył również o uskrzydlającym dialogu, jaki nawiązali z Papieżem za pomocą konspiracyjnie przygotowanego transparentu z napisem „Alumni żołnierze w jedności z Ojcem Świętym”, na który Papież publicznie odpowiedział: „Gdybym miał transparent, to bym na nim napisał: Ojciec Święty w jedności z alumnami żołnierzami”. Równie pięknie zaświadczył ks. ppor. Tadeusz Wawryszko (Skołyszyn): „W koszarach potrzebowaliśmy modlitwy, opieki Boga i Jego Matki. Dlatego postanowiliśmy pisać rozmyślania i uczynić je duchową lekturą, a raz w tygodniu pod osłoną nocy odprawialiśmy «suche msze święte» – czytanie tekstów biblijnych i mszalnych, a na koniec komunia święta duchowa”. Klimat patriotycznego wieczoru przywoływał na myśl słowa poety „Serce rośnie, patrząc na te czasy”, które dyskretnie podpowiadało – jeszcze Polska nie zginęła, skoro żyje w sercach takich ludzi. Kordialny suplement przenosił nas do Italii, gdzie powstał Mazurek Dąbrowskiego (Reggio 1797), i do Rzymu, skąd przybyli państwo Agata i Michele Di Stefano z dziećmi – Zuzanną i Martinem.

Reklama

Ochrzczony w Święto Niepodległości

Michele:

Wiara to spotkanie z Bogiem, a poprzez Niego poznajemy ludzi, którzy w decydujący sposób wpływają na nasze życie. Tak było w naszym przypadku. Poznaliśmy się wiele lat temu (prawie 30) w Pradze, podczas spotkania młodych, zorganizowanego przez wspólnotę z Taize. Zakochaliśmy się w sobie podczas wspólnej pieszej pielgrzymki z Krakowa do Częstochowy na Światowe Spotkanie Młodzieży z papieżem Janem Pawlem II (1991). Właśnie Światowe Dni Młodzieży – wspaniała idea Ojca Świętego – były i są dla nas spotkaniem w duchu wiary i radości, żywym dowodem, że można żyć i działać w pokoju i zgodzie mimo dzielących nas różnic. To przesłanie staramy się wprowadzać w nasze życie i przekazać je naszym dzieciom.

Agata:

Mimo wielu przeciwności, uparcie zdecydowaliśmy się być razem. Pochodziliśmy z dwóch odrębnych stron Europy, wtedy bardzo dalekich od siebie. Nasz ślub obył się w dwóch językach – po polsku i po włosku i był prowadzony przez dwóch kapłanów: polskiego i włoskiego. Wszyscy obecni modlili się gorąco, każdy w swoim języku i na swój sposób. Ta modlitwa towarzyszy nam przez wszystkie lata naszego małżeństwa. Prosiliśmy naszych bliskich, aby na nasz ślub podarowali nam obraz Madonny Częstochowskiej; obraliśmy Ją sobie jako patronkę naszego małżeństwa. Potrzebowaliśmy Jej opieki na trudy naszego życia. Mieszkamy na stałe w Rzymie, ale w naszej rodzinie są pielęgnowane polskie i włoskie tradycje. Wszyscy mówimy biegle w obydwu językach.

Nasza córka Zuzia otrzymała sakrament chrztu w naszej włoskiej parafii, natomiast Martin, nasz syn, w polskim kościele w Rzymie w Święto Niepodległości Polski. Robimy to dlatego, aby nasze dzieci umiały docenić bogactwo dwóch różnych kultur, znały historię dwóch narodów, ale wyznających jednego Boga i tę samą wiarę. Oczywiście wszystko to było i jest możliwe dzięki naszym Rodzinom, które z miłością i cierpliwością wspierają nas. Pamiętam, że podczas mojej pierwszej podróży do Włoch, kiedy pojechałam odwiedzić mojego (jeszcze wtedy) narzeczonego, Michele zabrał mnie w odwiedziny do swojego wujka – seniora rodu. Byłam trochę przejęta tą wizytą. Wujek podszedł do mnie, przedstawił się i powiedział: „Witam z całego serca i cieszę się ogromnie. Polacy uratowali mi życie, kiedy podczas II wojny światowej Niemcy wieźli mnie do obozu!". Poczułam się przyjęta do rodziny.

Nasza polska rodzina przystosowała się do włoskiej spontaniczności, natomiast nasza włoska rodzina pomaga nam między innymi w tym, aby dzieci nie traciły kontaktu z językiem polskim. Mama Michele przez cały rok szkolny zawoziła Martina do Polskiej Szkoły w Rzymie.

Udział naszych dzieci Zuzi i Martina w warsztatach Diakonii Muzycznej jest w pewnym sensie kontynuacją naszych młodzieńczych pasji uformowanych w moim przypadku w Ruchu Światło-Życie, a w przypadku Michele w Duszpasterstwie Młodzieży Franciszkańskiej. Jest jednak przede wszystkim wspaniałą lekcją historii i przykładem, że służba liturgiczna jest zawsze owocna czy to w polskiej, czy też włoskiej parafii.

2019-11-05 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 22 lutego festiwal Noc Chopina

2020-02-15 09:29

[ TEMATY ]

koncert

Chopin

Magdalena Pijewska

Festiwal poetycko-muzyczny Noc Chopina odbędzie się w Warszawie sobotnią noc 22 lutego. Muzyka polskiego kompozytora zabrzmi m.in. w dwóch kościołach na Krakowskim Przedmieściu, w tym bazylice św. Krzyża, w której spoczywa serce artysty. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Smolna wraz z Instytutem Literatury i Wielkopolskim Centrum Chopinowskim „Antonin”.

Na pięciu scenach o tej samej porze zabrzmi łącznie dwadzieścia pięć recitali chopinowskich i koncertów kameralnych. Występom muzycznym towarzyszyć będą wiersze autorów wyróżnionych w ramach wszystkich dotychczasowych Ogólnopolskich Poetyckich Konkursów Chopinowskich.

Podczas imprezy poznamy także rozstrzygnięcie piątej edycji konkursu. Wszystkim tym utworom patronować będzie wiersz Norwida „Fortepian Szopena”, który na każdej interpretowany będzie przez Olgierda Łukaszewicza.

Słuchacze będą wędrować między pięcioma festiwalowymi lokalizacjami: Bazyliką Św. Krzyża, kościołem Wizytek, Pałacem Staszica, Nowym Światem Muzyki i Domem Towarowym Braci Jabłkowskich. Uczestnicy wydarzenia usłyszą tam recitale m.in. Karola Radziwonowicza, Petera Jablonskiego, Zbigniewa Raubo, Ewy Leszczyńskiej oraz młodych polskich i zagranicznych chopinistów.

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu będzie miało miejsce o godzinie 18:00. W Bazylice Św. Krzyża rozpocznie się wówczas Msza św. w intencji kompozytora.

Noc 22 lutego to nie tylko festiwal poetycko-muzyczny – zaznaczają organizatorzy. Koncerty odbędą się też w Salonie Chopina na Smolnej, gdzie będzie maraton spektaklu muzycznego “Chopin i Poświatowska” oraz w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów, Chopin Point i na Dworcu Centralnym. Dołączają kolejne miejsca.

Przez kolejne 8 dni dźwiękami rozbrzmiewać będzie Nowy Świat Muzyki. Wystąpią m.in. Lidia Grychtołówna, Marek Bracha, Karolina Nadolska, Włodek Pawlik, Haager-Kalmykov Duo, Maria Marquez Torres i Jarosław Boberek, Herman Pellbäck. Zaprezentują się także kandydaci do tegorocznego Konkursu Chopinowskiego: Adam Mikołaj Goździewski, Anna Hajduk-Rynkowicz, Toshiki Ishii i Dominik Stępiński.

Fryderyk Franciszek Chopin urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli. Był światowej sławy polskim kompozytorem i pianistą. W swojej twórczości czerpał m.in. z polskiej muzyki ludowej.

Pierwsze koncerty dawał w wieku 8 lat. 2 listopada 1830 r. po serii koncertów pożegnalnych opuścił Warszawę, udając się do Paryża, gdzie we wrześniu 1831 r. osiadł na stałe i zyskał niebawem europejski rozgłos.

Był związany ideowo i towarzysko z awangardą romantyzmu światowego, utrzymywał kontakty z emigracją polską, m.in. z Mickiewiczem i Norwidem.

Zmarł 17 października 1849 r. w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Za tydzień rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

2020-02-16 15:44

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

Andrey Cherkasov/fotolia.com

Nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będzie obchodom najbliższego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który potrwa od 23 do 29 lutego. Okolicznościowe materiały zawiera vademecum „Apostoł Trzeźwości” – rocznik wydawany przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W opracowaniu zwraca się uwagę na troskę o to, by dzieci doświadczały szczęścia w trzeźwych rodzinach.

W vademecum znajdują się materiały pomocne w przeprowadzeniu Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. W związku z nadchodzącą beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w opracowaniu przybliżono nauczanie Prymasa Polski dotyczące trzeźwości.

Jest też bogaty modlitewnik Apostoła Trzeźwości, a w nim Droga Krzyżowa, myśli do wykorzystania podczas adoracja w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu i oraz modlitw w intencji trzeźwości prowadzonych w sierpniu - miesiącu abstynencji od alkoholu. Vademecum zawiera też różaniec dla dzieci i propozycję nabożeństwa modlitewnego dla najmłodszych w intencji rodziców i inne przydatne materiały.

Z kolei z myślą o katechetach przygotowano scenariusz katechezy pt. „Szczęśliwe dzieciństwo w trzeźwej rodzinie”. Duszpasterze, rodzice i wychowawcy znajdą w „Apostole Trzeźwości” poradnik, jak chronić dzieci przed uzależnieniami i przestępczością.

Tematyka artykułów dotyczy m.in. najpilniejszych zadań państwa w zakresie ochrony dzieci i młodzieży i opinii Polaków o sprzedaży alkoholu. Zamieszczono też teksty o edukacji seksualnej, uzależnieniu od pornografii a także relację z I Kongresu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

W tegorocznym „Apostole” czytelnicy znajdą fragmenty wystąpień i homilii bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bogate Kalendarium działań abstynenckich i trzeźwościowych ogólnopolskich i diecezjalnych, także wszelkie potrzebne informacje do wzajemnych kontaktów i współpracy z Zespołem KEP, diecezjalnymi duszpasterzami trzeźwości i zakonnymi referentami trzeźwości.

„Oddajemy do rąk duszpasterzy i apostołów trzeźwości nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2020 w czasie, gdy Kościół w Polsce z wielką radością przygotowuje się do beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego – pisze we wstępie bp Bronakowski. - Prymas, kierując przez trzydzieści trzy lata Kościołem w Polsce w trudnych latach komunistycznego reżimu, wywarł ogromny wpływ na kształt życia w naszej Ojczyźnie. O jego wielkości świadczyło szlachetne, wspaniałe życie, poświęcone Bogu i Ojczyźnie. Życie budowane na niezłomnej i głębokiej wierze” – zauważa przewodniczący Zespołu.

Przypomnijmy, że podczas spotkania z dziennikarzami w Centrum Medialnym KAI w grudniu ub. roku bp Bronakowski wyraził nadzieję, że w Polsce wprowadzone zostaną ograniczenia w dostępie do alkoholu.

Biskup przedstawił statystyki, z których wynika, że w Polsce liczba osób uzależnionych sięga około miliona, natomiast 4 miliony nadużywają alkoholu, spożywając go w sposób ryzykowny. Dodał, że statystyki te z roku na rok są coraz bardziej niepokojące.

Bp Bronakowski podkreślił, że w osobie Prymasa Tysiąclecia, który zostanie beatyfikowany 7 czerwca, Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem. Przypomniał, że Prymas wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.

CZYTAJ DALEJ

Miłość zawsze jest najważniejsza

2020-02-17 19:58

A. Łączek

W Stalowej Woli w dniach 15 i 16 lutego br. odbył się V Walentynkowy Dzień Małżeński. Uczestniczyło w nim 120 par małżeńskich z różnym stażem małżeńskim, z 40-tu miejscowości. Organizatorami wydarzenia było Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie oraz parafia pw. św. Floriana w Stalowej Woli.

W każdy dzień małżonkowie uczestniczyli we Mszy św. w parafii pw. św. Jana Pawła II. Pozostała część spotkania: obiad, wykłady oraz zabawa odbywały się w restauracji „Sezam”. Pierwszą konferencję pt. „Najważniejsza jest miłość” wygłosił o. Wiesław Krupiński SJ z Nowego Sącza, a drugą pt. „Seksualność w małżeństwie i rodzinie” przedstawiła dr hab. Urszula Dudziak z Lublina.

Po wykładach odbyła się trzygodzinna zabawa taneczna, którą poprowadzili wodzireje: Jarek Kalinowski z Wrocławia oraz Szczepan Babiuch z Gdyni.

Każda para małżeńska z okazji małego jubileuszu 5 lat wspólnego pożycia otrzymała pamiątkowy walentynkowy kubek, a każda żona od swego męża – czerwoną różę.

– Cieszy to, że wiele par małżeńskich jest z nami od początku, ale z drugiej strony fakt, że połowa małżeństw była po raz pierwszy świadczy o tym, że to dzieło się rozrasta i jest coraz bardziej znane – powiedziała jedna z uczestniczek imprezy.

Jadwiga Zynwala

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję