Reklama

Polska

Hiszpański biskup: siedem wyzwań dla rodziny

O siedmiu wyzwaniach stojących przed rodziną w Hiszpanii mówił bp Mario Iceta Gavicagogeascoa, ordynariusz Bilbao do uczestników 368. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Dwudniowe obrady dobiegają dziś końca w Warszawie.

[ TEMATY ]

rodzina

episkopat

Artur Stelmasiak

Pierwszym jest wyzwanie kulturowe. - Dzisiejsza kultura nie rozumie dobrze, czym jest piękno i prawda małżeństwa jako wzajemnego oddania się sobie kobiety i mężczyzny, otwartego na nowe życie. Jest to droga piękna i droga świętości - stwierdził hierarcha.

Drugim wyzwaniem jest zrozumienie czym jest miłość. - Mówimy dziś o miłości „płynnej”, czysto uczuciowej. Ale miłość to coś znacznie więcej - przekonywał bp Iceta. Poinformował, że w Hiszpanii realizowany jest projekt edukacji uczuciowo-seksualnej dla młodzieży, aby zrozumiała, jak kształtować swe życie i dawać prawdziwą miłość.

Trzecie wyzwanie wynika z dezinstytucjonalizacji rodziny. - Rodziny nie pojmuje się już jako instytucji. Często młodzi wolą się nie pobierać. Chcą żyć razem, ale bez zobowiązania się wobec społeczeństwa i Kościoła - analizował ordynariusz Bilbao. Zastanawiał się jak pomóc zrozumieć, że rodzina jest instytucją społeczną, że ma znaczenie dla społeczeństwa.

Reklama

Wyzwaniem czwartym jest obrona życia. Wielu ludzi bowiem nie dostrzega piękna życia - i to całego życia, niezależnie od jego ograniczeń czy niepełnosprawności. W Hiszpanii upowszechnia się mentalność aborcyjna. Aborcję uważa się za prawo. - Jak pokazać ludziom dobro, jakim zawsze jest ludzkie życie? Jak pomóc kobietom w ciąży? - pytał bp Iceta.

Piąte wyzwanie to pomoc kobietom, które dokonały aborcji. - Aborcja zawsze pozostawia zranienia. Pierwszą ofiarą aborcji jest sama kobieta - tłumaczył hierarcha. Dodał, że w Hiszpanii wprowadzono w życie projekt towarzyszenia tym kobietom (Proyeto Raquel) i leczenia ran po aborcji.

Szóstym wyzwaniem jest towarzyszenie małżeństwom, które się rozpadły. Rozpad ten wywołuje wielkie cierpienie zarówno u samych małżonków, jak i u ich dzieci. - Jak im indywidualnie towarzyszyć? Jak znaleźć dla nich drogę nadziei? - pytał ordynariusz Bilbao.

Wreszcie siódme wyzwanie dotyczy par, które nie zawarły małżeństwa kościelnego, lecz tylko cywilne lub bez ślubu faktycznie żyją ze sobą. Stanowi to okazję do ewangelizacji, a także do wejścia na drogę prowadzącą do małżeństwa. - Wysłuchanie tych ludzi i towarzyszenie im jest wielkim wyzwaniem - zaznaczył bp Iceta.

Podkreślił, że tematem październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów jest powołanie i misja rodziny, a nie udzielanie komunii św. katolikom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach cywilnych, które jest tylko jednym z 45 zagadnień z przedsynodalnego kwestionariusza. Dlatego zanim zaczniemy się zajmować rozwiązywaniem tej sprawy, trzeba najpierw wysłuchać osób, którym rozpadło się małżeństwo, poznać ich konkretne sytuacje i cierpienia. Zdaniem hiszpańskiego hierarchy niemożliwe jest tu „rozwiązanie ogólne”. Towarzyszenie takim osobom powinno mieć charakter indywidualny, bo każda z nich ma osobistą drogą do przebycia, która wymaga indywidualnego rozeznania. Danie ogólnej odpowiedzi: „tak” lub „nie” nie jest prawdziwą odpowiedzią na konkretne, indywidualne sytuacje - zauważył ordynariusz Bilbao.

2015-03-12 16:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: ustawa nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku wolnych niedziel

[ TEMATY ]

episkopat

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w wydanym w piątek, 24 listopada, komunikacie.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Wychowujmy duchowych wojowników

2022-07-02 14:34

[ TEMATY ]

Męski Różaniec Warszawa

ks. prał. Bogdan Bartołd

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W archikatedrze warszawskiej we Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny uczestniczyli mężczyźni, skupieni wokół „Męskiego Różańca”.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

2022-07-02 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję