Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: wokół synodu - sympozjum poświęcone rodzinie

[ TEMATY ]

rodzina

sympozjum

geralt/PIXABAY

- Miłość w małżeństwie należy nieustannie oczyszczać z elementów faryzejskich, a wypełniać ją duchem Ewangelii, gdzie pierwszorzędną rolę odgrywa prawda, pokora, miłość gotowa do poświęcania się, do nieustannego stawania się darem dla Boga i dla współmałżonka, dla rodziców, dzieci i wnuków – mówił bp Ignacy Dec w homilii 14 marca, podczas Eucharystii rozpoczynającej sympozjum nt. „Rodzina wspólnotą życia i miłości – wokół synodalnej dyskusji o rodzinie”. Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Świdnickie Towarzystwo Teologiczne, działające przy Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy. Prelegentami sesji popularnonaukowej byli: ks. prof. dr hab. Pawel Bortkiewicz z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan oraz ks. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Jako pierwszy głos zabrał ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz. Mówił do licznie zebranych w auli seminarium duchownego kapłanów, katechetów, studentów teologii i osób zaangażowanych w duszpasterstwo o dwóch koncepcjach małżeństwa. Naturalnej, w której jest ono podstawową komórką społeczną i dlatego podlega szczególnej ochronie i trosce oraz drugiej koncepcji, promowanej przez kulturę gender, jako produktu inżynierii społecznej.

Reklama

Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan, który w trakcie swojego przedłożenia, mówił o zadaniach lekarzy w obronie życia ludzkiego oraz o naciskach, jakie są wywierane na lekarzy, klauzurze sumienia i wykluczeniu, jakiemu w majestacie prawa podlegają niepełnosprawni zanim się urodzą.

Ks. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki był trzecim gościem sesji popularnonaukowej. Przedstawiając temat: „Synodalna dyskusja wokół Komunii świętej dla żyjących w konkubinacie”, prelegent zadał wszystkim pytanie: „kogo dotyczy ta dyskusja o Komunii świętej?” Odpowiadając, stwierdził: „Są po prostu ludzie, którzy chcieliby i żyć w konkubinacie i żyć w Komunii, ale w dwóch miejscach się nie da żyć. To ich dotyczy ta walka i dyskusja”. Kontynuując, duchowny tłumaczył jak należy rozumieć pojęcie Komunii i czym ona jest dla współczesnego człowieka. Komunia jest zjednoczeniem jednego serca, jednej duszy, jednego ciała, i odnosi się do dwóch rzeczywistości: Komunii małżeńskiej oraz Komunii Eucharystycznej - mówił.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość włączenia się w dyskusję panelową. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, i ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

2015-03-16 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spór o kształt rodziny

Niedziela Ogólnopolska 41/2014, str. 44-45

[ TEMATY ]

wywiad

rodzina

społeczeństwo

Polska

Polska

Bożena Sztajner

Z prof. Wojciechem Świątkiewiczem – dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego – rozmawia Katarzyna Woynarowska

KATARZYNA WOYNAROWSKA: – Czy polska rodzina jest w kryzysie?

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję