Reklama

Polska

"Skarb w roli" – w maju Kongres Nowej Ewangelizacji poświęcony wsi

Pod hasłem "Skarb w roli" odbędzie się w maju III Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, tym razem poświęcony ewangelizacji w środowisku wiejskim. Spotkanie odbędzie się w dniach 28-31 maja w Skrzatuszu k. Piły.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Przemysław Awdankiewicz

Kongres ma zająć się refleksją duszpasterską na temat specyfiki ewangelizacji na wsi a także przyczynić się do integracji środowisk podejmujących takie działania na co dzień.

Spotkanie adresowane jest głównie do duszpasterzy i członków rad parafialnych a także różnych podmiotów funkcjonujących w środowisku wiejskim, takich jak Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły folklorystyczne i sportowe, Kółka Rolnicze i Rady Sołeckie. Organizatorzy spodziewają się także udziału nauczycieli i katechetów szkół wiejskich, osób życia konsekrowanego i kustoszy sanktuariów.

Reklama

"Chcemy też tchnąć w te religijność tradycyjną nowego ducha, ażeby była ona jeszcze bliższa Panu Bogu" – powiedziała KAI Monika Przybysz rzeczniczka Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Zwróciła uwagę, że wyludnianie się polskich wsi, w których zostaje już tylko starsze pokolenie powoduje często, że wiara staje się pełna rozpaczy, dramatów i bólu. "Chcemy tym ludziom zanieść nadzieję" – deklaruje.

W programie czterodniowego Kongresu znalazły się wykłady, warsztaty, dyskusje i wspólna modlitwa a także wyjazd ewangelizacyjny do wiosek w okolicach Skrzatusza.

Wykład nt. religijności ludowej w nauczaniu Kościoła wygłosi bp Grzegorz Ryś; o współczesnych wyzwaniach duszpasterskich dla środowisk wiejskich mówić będzie bp Wiesław Śmigiel; o parafii wiejskiej jako wspólnocie wspólnot mówić będzie bp Edward Dajczak, zaś o duchowości maryjnej jako szansie dla nowej ewangelizacji opowie dr Monika Waluś.

Reklama

Codzienne konferencje głosić będzie ks. Krzysztof Wons, salwatorianin. W piątek 29 maja Mszy św. dla uczestników Kongresu będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Kongres odbywa się na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. "Jest to jedna z najbiedniejszych diecezji i to nie tylko w wymiarze materialnym ale może jeszcze bardziej w wymiarze duchowym" – podkreśla koordynator Kongresu o. Jacek Dubel. Redemptorysta zwraca uwagę, że spotkanie odbędzie się w Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Skrzatuszu, co jest znakiem nadziei, bowiem "to przecież sanktuaria są szczególnymi miejscami uobecniania się Bożej miłości".

Organizatorem Kongresu jest Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji wraz z Fundacją Porta Fidei.

2015-03-17 15:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Grzegorz Piec: to dobry czas, aby pozwolić Jezusowi na nowo rozpalić ogień Miłości w naszych sercach

[ TEMATY ]

Częstochowa

ewangelizacja

fiat.fm

Zdjęcie archiwalne. Bible-ing 2019.

Zdjęcie archiwalne. Bible-ing 2019.

- Zapewne dla wielu ta akcja będzie umocnieniem w wierze by jeszcze bardziej przylgnąć do Jezusa, ale z pewnością będą też tacy, dla których będzie to przełom w życiu i wejście w nową rzeczywistość żywej, prawdziwej i autentycznej relacji z Jezusem – zapewnia ks. Grzegorz Piec ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, który w specjalnej rozmowie z „Niedzielą” opowiada o nadchodzącej akcji „Jezus Jest Panem”.

Damian Krawczykowski /Niedziela: Triduum kojarzy nam się ze Świętami Wielkanocnymi, akcja "Jezus Jest Panem" to jak czytamy na stronie wydarzenia: Triduum ku czci Jezusa, Jedynego Zbawiciela i Pana. Mógłby Ksiądz krótko opowiedzieć na czym polega to Triduum?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję