Reklama

Sekretarz Stanu Papieża Franciszka przebywał z wizytą na Białorusi

2015-03-18 19:11

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z abpem Tadeuszem Kondrusiewiczem

www.catholic.by
kard. Pietro Parolin

Od 12 do 15 marca w stolicy Białorusi przebywał najbliższy współpracownik Franciszka, kard. Pietro Parolin. Watykański Sekretarz Stanu spotkał się z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych, został przyjęty przez zwierzchnika Cerkwi prawosławnej na Białorusi lecz przede wszystim odwiedził miejscową wspólnotę katolicką. O tej szczególnej wizycie rozmawiałem z abpem Mińska Tadeuszem Kondrusiewiczem.

Włodzimierz Rędzioch: - Księże Arcybiskupie, zakończyła się wizyta kard. Parolina w Mińsku. Ale chciałbym zacząć naszą rozmowę od wspomnienia wizyty poprzedniego Sekretarza Stanu, kard. Tarcisio Bertone, która miała miejsce 7 lat temu. Jakie były rezultaty tej pierwszej wizyty wysłannika Benedykta XVI?

Abp Tadeusz Kondrusiewicz: - Tamta wizyta była czymś wyjątkowym, gdyż była to pierwsza w historii naszego Kościoła katolickiego wizyta papieskiego Sekretarza Stanu na Białorusi. Wizyta ta przyczyniła się do polepszenia stosunków między Stolicą Apostolską i Białorusią, a jej owoce były różnorodne: przede wszystkim otrzymaliśmy plac pod budowę Nuncjatury Apostolskiej oraz dokonaliśmy rejestracji statutu Akademii Teologicznej w Mińsku. Wizyta kard. Bertone odbiła się wielkim echem również dlatego, że Sekretarz Stanu dużo podróżował po kraju: był w Mińsku, Pińsku i Grodnie, gdzie celebrował Msze św.

- Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim na Białorusi w ostatnich latach?

- Jak już wspomniałem, zarejestrowaliśmy statuty Akademii Teologicznej, ale i Kolegium Teologicznego. W miarę pomyślnie układa się współpraca między Kościołem a państwem na polu działalności charytatywnej – często jesteśmy zapraszani do udziału w projektach pomocy społecznej. Otrzymaliśmy duży budynek w centrum Mińska, w którym po odbudowie będziemy organizować ośrodek dla dzieci upośledzonych. Chcemy by było tam również przedszkole i szkoła.
Otrzymaliśmy dziesięć placów pod budowę kościołów. Trudno będzie wybudować dziesięć kościołów ze wzgledu na finanse (na razie rozpoczęliśmy budowę pięciu), ale to przede wszystkim są już nasze problemy, a nie państwa. Są też kościoły, które należą do państwa – jak największy kościół Minska pw. św. Szymona i św. Heleny – ale dano nam go bezpłatnie do użytkowania.

- Ilu jest katolików na Białorusi i w samej stolicy, że potrzeba tylu nowych kościołów?

- Na całej Białorusi jest około 1,5 miliona katolików (15% ludności), a w Mińsku są tylko 4 stare kościoły w centrum i 5 kaplic, a w stolicy mieszka ponad 300 tys. katolików. Dlatego musimy budować kościoły w nowych dzielnicach miasta.

- Media komentując wizytę watykańskiego Sekretarza Stanu podkreślały, że kard. Parolin pojechał do kraju, który jest rządzony przez człowieka postrzeganego przez UE i Stany Zjednoczone jako “ostatniego dyktatora Europy”. Ostatnio jednak Alaksandr Łukaszenka odzyskał swoją pozycję na scenie światowej polityki, dzięki inicjatywom mediacji w kryzysie ukraińskim – w Mińsku odbywały się negocjacje między Rosją, Ukrainą i UE. Jak te inicjatywy są odbierane przez Kościół?

- Możemy się tylko cieszyć, że dzięki porozumieniom zawartym w Mińsku prawie całkowicie ustały walki i życie zaczęło się normalizować. A przecież to walka bratobójcza. My się cieszymy, że proces pokojowy zaczął się tutaj, u nas. Kościół zachęcał do modlitwy o pokój i ludzie naprawdę się modlili.

- Jaki był cel i program wizyty kard. Parolina?

- Kard. Parolin Franciszka przebywał na Białorusi od 12 do 15 marca na zaproszenie władz państwowych. Spotkał się z prezydentem, premierem, przewodniczącym Parlamentu i ministrem spraw zagranicznych, a w rocznicą wyboru Papieża Franciszka miał spotkanie z dyplomatami. Ciekawe jest to wszyscy politycy mówili Sekretarzowi Stanu, że czekają na Papieża.
Jeżeli chodzi o aspekt kościelny, to kard. Parolin spotkał się z prawosławnym metropolitą mińskim i zasławskim Pawłem, patriarszym egzarchą Białorusi. Egzarcha wyjawił, że rozmowa była poświęcona znaczeniu wartości duchowych i moralnych w świecie; nie podjęto jednak tematu wizyty Papieża.

- A spotkania z katolikami?

- Wizyta Sekretarza Stanu miała również wymiar duszpasterski, co było dla nas bardzo ważne. Kardynał spotkał się z biskupami białoruskimi - za pośrednictwem kard. Parolina również i my zaprosiliśmy Papieża do odwiedzenia naszego kraju. 14 marca wieczorem uczestniczył w spotkaniu z młodzieżą w naszym największym kościele (nigdy nie widziałem tam tylu młodych ludzi, byli jak śledzie w beczce), podczas którego odpowiadał na ich pytania, odprawił Mszę św. a następnie pozostał z wiernymi na adoracji Najświętszego Sakramentu aż po północy. W ostatnim dniu natomiast miał Mszę św. dla dzieci w katedrze – był pod wrażeniem i chyba trochę rozbawiony, bo dzieci śpiewały oraz składały mu życzenia po białorusku i po włosku. Gdziekolwiek Kardynał spotykał naszych wiernych, słyszał ich słowa: “Czekamy na Papieża”, dlatego odjeżdzając powiedział mi, że teraz jego zadaniem będzie przekonanie Franciszka, by odwiedził Białoruś.

Tagi:
Białoruś kard. Parolin

Reklama

Rowerzyści z Białorusi przejechali prawie tysiąc kilometrów na Jasną Górę

2019-07-17 18:00

mir / CzęstochowaA (KAI)

W skwarze, wietrze i deszczu pokonali prawie 1000 km. Z parafii św. Franciszka z Asyżu w Soligorsku na Białorusi dotarła na Jasną Górę pielgrzymka rowerowa. To już piąta pielgrzymka, w której tym razem przyjechało 6 osób. Jej najstarszy uczestnik miał 62 lata, najmłodszy 11 lat.

Antranias/pixabay.com

Pomysłodawcą prawie dwutygodniowej pielgrzymki rowerowej jest franciszkanin o. Sobiesław Tomala, proboszcz parafii. - To była jedna z trudniejszych pielgrzymek – zauważył franciszkanin. W pierwszym tygodniu rowerzyści jechali w zimnie i pod wiatr, „zdarzało się z górki jechać i 6 km/h, to co dopiero mówić o wjeździe na górę” – opowiadał zakonnik. Duchowo pielgrzymi łączyli się z Jasną Górą szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu szczególnie cieszy wytwarzana w czasie trudnej wyprawy jedność, która przekłada się na współpracę i zaangażowanie wiernych po pielgrzymce – „razem żeśmy jechali, to teraz razem coś robimy”. Oprócz 6 rowerzystów autokarem przyjechało także kilkudziesięciu wiernych.

O. Tomala podziękował wszystkim, którzy z otwartym sercem i serdecznością przyjmowali pielgrzymów. Goszczeni byli, i w domach prywatnych, i w klasztorach czy parafiach.

W latach 40., gdy odkryto sól, do Soligorska zaczęli przyjeżdżać ludzie do pracy z Litwy, Łotwy, Estonii, zza Uralu, z Mołdawii i Kazachstanu, ale także Polacy. To do rodaków mieszkających najczęściej w hotelu zaczął jeździć o. Sobiesław. Kiedy wieść o księdzu się rozniosła, także pracownicy innych narodowości zaczęli „przypominać sobie” o katolickich korzeniach. Kiedy wierni w czasie nabożeństw nie mieścili się w mieszkaniu, wynajęto większe pomieszczenia w Domu Kultury, a później rozpoczęto budowę kościoła, którą zakończono w 2001 r.

Poświęcenia kościoła dokonał administrator apostolski z Mińska bp Antoni Dziemianko w 2006 r. Kanoniczne erygowanie domu zakonnego nastąpiło w 2007 r. Parafie prowadzą franciszkanie z prowincji Najświętszej Maryi Panny w Katowicach Panewnikach. W 120-tysięcznym posowieckim mieście to jedyny kościół.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem