Reklama

Niedziela Kielecka

Drogi Krzyżowe wymagające

Wierni z nich nie rezygnują, a wręcz przeciwnie, gromadzą się w piątkowe wieczory w zadumie nad Męką Jezusa i nad krzyżem zwalanym na Pana…

Niedziela kielecka 8/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wielki Post

TD

Wielkopostna Papieska Droga Krzyżowa w Masłowie

Wielkopostna Papieska Droga Krzyżowa w Masłowie

Droga Krzyżowa to bardzo osobiste poszukiwanie sensu tego, co się stało na Golgocie i jak to się ma do mojego ludzkiego doświadczenia. Nabożeństwa dawno wyszły z kościołów i z utartych szlaków, a świadome wybory trudnych, czasem ekstremalnych form wskazują na żywotność i uniwersalność nabożeństwa.

Ach duszo moja, cóżeś uczyniła?/ Żeś krzyż tak ciężki na Pana zwaliła,/ Pod którym znagła na ziemię upada, / Sobą nie włada... (pieśń z 1838 r.)

Podziel się cytatem

W intencji trzeźwości

W diecezji kieleckiej cykl terenowych nabożeństw pasyjnych otwiera Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości z Nowej Słupi na Święty Krzyż – już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 28 lutego, tym razem pod hasłem „Trzeźwość to warunek postępu duchowego” (kard. S. Wyszyński). Wraz z bp. Janem Piotrowskim uczestnicy wyruszą na św. Krzyż niełatwą trasą w ciemności. Mszy św. w świętokrzyskim sanktuarium o godz. 20.30 będzie przewodniczył biskup kielecki, a w wyłożonej Księdze Trzeźwości pojawią się nowe deklaracje, wpisy… Zwykle idzie 300-350 osób – trzeźwiejący alkoholicy, ich rodziny, grupy AA. Uczestnicy otrzymają modlitewniki „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”.

Dekanat skalbmierski przygotowuje także Dekanalną Drogę Krzyżową z Działoszyc do Wolicy, to ok. 8 km trasy. Jest ona organizowana po raz trzeci, tym razem – jak zapowiada ks. Andrzej Jankoski, proboszcz w Działoszycach, głównie w intencji trzeźwości.

Droga Krzyżowa nocą

Nocną Drogę Krzyżową organizuje po raz 8 parafia w Skalbmierzu, we współpracy z UMiG Pałecznica, stowarzyszeniem „Muszelka”, lokalnym samorządem. Rokrocznie organizatorzy wybierają inny kościół docelowy, łącząc wątki małopolskie i świętokrzyskie. Tym razem wyruszą ze Skalbmierza po Mszy św. o godz. 20, aby dotrzeć do romańskiego kościoła św. Wojciecha w Kościelcu. Kanwą rozważań i modlitwy na ok. 20km trasie staną się „Zapiski więzienne” Stefana kard. Wyszyńskiego. – Już teraz przed Mszami św. czytamy fragmenty „Zapisków…” i odmawiamy dziesiątek różańca, prosząc o pomyślną beatyfikację i wstawiennictwo przyszłego błogosławionego dla parafialnych działań – mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy kilkaset osób (w 2019 ponad 500) z południowej Polski, są tacy, którzy idą od początku. Jedna z pątniczek wymodliła ważną intencję, która odmieniła życie jej rodziny… Taki mały/wielki cud Nocnej Drogi Krzyżowej…

Reklama

Wyzwanie duchowe

Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Święty Krzyż – inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, choć stanowi fizyczny wyczyn i wyzwanie duchowe, odbywa się przy dużym udziale wiernych. W tym roku zaplanowano ją z 13 na 14 marca, z kościoła w Kielcach – Dąbrowie, gdzie bp J. Piotrowski odprawi za nich i dla nich Mszę św.; pątnicy,dobrze zaopatrzeni (latarki, buty, ubrania przeciwdeszczowe, intencje w sercu) wyruszą na gołoborza.Każdy otrzymuje książeczkę z tekstami i mapę trasy, rozważania odbywaj się w ciszy. Po dotarciu do sanktuarium jest czas na chwilę modlitwy i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jak informuje ks. Marek Blady, główny organizator, zwykle w 300-400 osobowej grupie idzie ok. 10 księży, grupa kleryków z seminarium. – Czy idą tylko młodzi? Przeważnie, choć są i starsi– mówi ks. Blady.

Co ponadto? Pielgrzymka i Droga Krzyżowa po Kalwarii Świętokrzyskiej Rycerstwa Niepokalanej, najstarsza Droga Krzyżowa kielczan wzdłuż kapliczek na Karczówkę – inicjatywa Kościoła Domowego, Miejska Droga Krzyżowa w Kielcach, nabożeństwa na ulicach dziesiątek parafii… Wyruszamy.

2020-02-18 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatroszczyć się o innych

Niedziela Ogólnopolska 13/2014, str. 29

[ TEMATY ]

Wielki Post

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

Mówi się, że motorem postępu jest lenistwo. Ludzie nie chcą się wysilać. Chcą więcej odpoczywać. I dlatego wymyślają maszyny pozwalające szybciej i łatwiej wypełniać czasochłonne obowiązki. W życiu duchowym jest na odwrót. Motorem postępu jest gotowość do pracy nad sobą. Trzeba się wiele natrudzić, aby pójść do przodu, aby wspiąć się wyżej. Tutaj nie ma promocji. Szlachetny towar nigdy nie jest przeceniony. Co chciałbym osiągnąć w czasie tego Wielkiego Postu? Jaką pracę chcę wykonać?

Każdy człowiek chce być szczęśliwy. Próbuje na swój sposób zdobyć szczęście. Lecz to zabieganie o własne szczęście często przemienia się w nieszczęście. Egoizm nie przyniesie czegoś, co jest większe od człowieka. On nas ogranicza, kurczy, czyni nieszczęśliwymi.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję