Reklama

Książki

Sekrety wizerunku Madonny z Guadalupe - książka G. Górnego i J. Rosikonia

"Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu" - to kolejna książka znanego zespołu autorskiego Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Tym razem tematem ich pięknego albumu, który ukazał się nakładem wydawnictwa Rosikon press jest cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Jej sanktuarium odwiedza największa liczba pielgrzymów na świecie - aż 20 mln rocznie.

Autorzy odbyli podróż do Meksyku, przeprowadzili dziesiątki rozmów z naukowcami, badającymi obraz oraz duchownymi. W książce po raz pierwszy został opublikowany zapis nutowy, "zakodowany" w płaszczu Maryi i wiele nieznanych dotychczas informacji.

To najbardziej tajemniczy wizerunek Matki Bożej na świecie, kryjący wielką ilość zagadek, prowokujący do pytań, a jego historia jest porównywalna do powieści sensacyjnej. 12 grudnia 1531 r. otrzymał go Indianin Juan Diego, który spotkał tajemniczą niewiastę, a Jej wizerunek pojawił się na jego płaszczu - szalu, zwanym tilmą. W Jej wizerunku zawarte są liczne przekazy, a wiele z nich można odczytać jedynie korzystając z najnowszych osiągnięć naukowych, na część pytań nie znamy odpowiedzi.

Analiza poszczególnych fragmentów wizerunku, które opracowuje specjalnie powołany przez metropolitę Meksyku Wyższy Instytut Badań Guadalupiańskich, przynosi zaskakujące wyniki. Górny opisuje rezultat nałożenia ozdobionej kwiatami magnolii tuniki Maryi na mapę Meksyku. Okazuje się, że pokrywają się one z wulkanami i szczytami górskimi w tym kraju. Komunikat jest jasny, pisze Górny: Matka Boża wpisała się w krajobraz Meksyku, jest nieodłączną częścią tej ziemi, a w Jej łonie narodziło się nowe Słońce, które rozpoczęło nową erę w dziejach świata.

Tunika Maryi zawiera także zapis doskonałej harmonii muzycznej, w tęczówkach jej oczu odbite są ludzkie postaci. Według badaczy w oczach Maryi utrwalił się moment, w którym Juan Diego w grupie towarzyszących mu osób stanął przed biskupem Juanem de Zumarragą 12 grudnia 1531 r. żeby pokazać mu swą szatę, na której był wizerunek Madonny.

Sporządzony na płótnie z włókien agawy, która ulega zniszczeniu po 20, maksymalni 40 latach, została nie zniszczona do dziś i przetrwała bez szwanku nawet zamach bombowy.

Autor kreśli też dzieje Azteków - ludu, który na kontynencie południowoamerykańskim podbił najwięcej plemion indiańskich i zbudował potężną cywilizację materialną. Opisuje też niezwykle krwawą religię Azteków zgodnie z którą bogom trzeba było składać ofiary z ludzi, oraz podbój ich państwa, który jest niewytłumaczonym do dziś fenomenem - kilkuset hiszpańskich konkwistadorów zapanowało nad dziesięciomilionowym ludem. Górny wyjaśnia też, że w sytuacji, gdy konkwistadorzy stosowali przemoc i bezprawie, ewangelizacja Indian była zadaniem niemal niewykonalnym. I właśnie objawienie Matki Bożej z Guadalupe stała się punktem zwrotnym, gdyż wizerunek, przekazany Juanowi Diego, stał się komunikatem łatwym do odczytania przez Indian - w niedługim czasie osiem milionów z nich przyjęło chrzest.

Reklama

Książka zawiera także zarys dalszych dziejów kultu, połączonego z dramatycznymi losami Meksyku. Jest bogato ilustrowana znakomitymi zdjęciami Janusza Rosikonia oraz reprodukcjami dzieł sztuki, dokumentów i map. I choć badacze odkryli już wiele zagadek i rozszyfrowują kolejne fragmenty ukrytego kodu, wizerunek Matki Bożej z Guadalupe pozostaje wciąż tajemnicą. Ekspertyza z XVII w. podsumowuje bezradność także naukowców z kolejnych pokoleń - "Tylko Bóg, nasz Pan, zna tajemnice tego dzieła".

Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń, Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu, Rosikn press Warszawa 2015

2015-03-20 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze gromniczne

2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka tryumfu światła nad ciemnością, czego wyrazem jest światło zapalonej gromnicy. To symbol Zmartwychwstałego Chrystusa, który towarzyszy chrześcijaninowi od urodzenia aż do śmierci, we wszystkich najważniejszych momentach jego życia. Światło gromnicy – świecy wykonanej z wosku pszczelego, białego lub żółtego chroni dom od nieszczęść, jest symbolem czuwania i uczynków, które Gromniczna – Matka Miłosierdzia, przedstawia Bogu

Dlatego tak ważna była Gromniczna i Jej święto w tradycji i kulturze ludowej, dlatego nadal stawiamy się w naszych kościołach z przystrojonymi gromnicami w ręku, choć już raczej nie zapala się ich podczas burzy, ani nie podaje do ręki umierającemu. Gromnica – bo chroni od gromu, gradobicia i jeszcze do niedawna – od dzikich zwierząt, bo wskazuje drogę zabłąkanym. W mroźne i długie zimy plaga wygłodniałych o tej porze roku wilków stanowiła poważne zagrożenie dla ludności na wsiach.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję