Reklama

Książki

Sekrety wizerunku Madonny z Guadalupe - książka G. Górnego i J. Rosikonia

"Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu" - to kolejna książka znanego zespołu autorskiego Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Tym razem tematem ich pięknego albumu, który ukazał się nakładem wydawnictwa Rosikon press jest cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Jej sanktuarium odwiedza największa liczba pielgrzymów na świecie - aż 20 mln rocznie.

Autorzy odbyli podróż do Meksyku, przeprowadzili dziesiątki rozmów z naukowcami, badającymi obraz oraz duchownymi. W książce po raz pierwszy został opublikowany zapis nutowy, "zakodowany" w płaszczu Maryi i wiele nieznanych dotychczas informacji.

To najbardziej tajemniczy wizerunek Matki Bożej na świecie, kryjący wielką ilość zagadek, prowokujący do pytań, a jego historia jest porównywalna do powieści sensacyjnej. 12 grudnia 1531 r. otrzymał go Indianin Juan Diego, który spotkał tajemniczą niewiastę, a Jej wizerunek pojawił się na jego płaszczu - szalu, zwanym tilmą. W Jej wizerunku zawarte są liczne przekazy, a wiele z nich można odczytać jedynie korzystając z najnowszych osiągnięć naukowych, na część pytań nie znamy odpowiedzi.

Analiza poszczególnych fragmentów wizerunku, które opracowuje specjalnie powołany przez metropolitę Meksyku Wyższy Instytut Badań Guadalupiańskich, przynosi zaskakujące wyniki. Górny opisuje rezultat nałożenia ozdobionej kwiatami magnolii tuniki Maryi na mapę Meksyku. Okazuje się, że pokrywają się one z wulkanami i szczytami górskimi w tym kraju. Komunikat jest jasny, pisze Górny: Matka Boża wpisała się w krajobraz Meksyku, jest nieodłączną częścią tej ziemi, a w Jej łonie narodziło się nowe Słońce, które rozpoczęło nową erę w dziejach świata.

Tunika Maryi zawiera także zapis doskonałej harmonii muzycznej, w tęczówkach jej oczu odbite są ludzkie postaci. Według badaczy w oczach Maryi utrwalił się moment, w którym Juan Diego w grupie towarzyszących mu osób stanął przed biskupem Juanem de Zumarragą 12 grudnia 1531 r. żeby pokazać mu swą szatę, na której był wizerunek Madonny.

Sporządzony na płótnie z włókien agawy, która ulega zniszczeniu po 20, maksymalni 40 latach, została nie zniszczona do dziś i przetrwała bez szwanku nawet zamach bombowy.

Autor kreśli też dzieje Azteków - ludu, który na kontynencie południowoamerykańskim podbił najwięcej plemion indiańskich i zbudował potężną cywilizację materialną. Opisuje też niezwykle krwawą religię Azteków zgodnie z którą bogom trzeba było składać ofiary z ludzi, oraz podbój ich państwa, który jest niewytłumaczonym do dziś fenomenem - kilkuset hiszpańskich konkwistadorów zapanowało nad dziesięciomilionowym ludem. Górny wyjaśnia też, że w sytuacji, gdy konkwistadorzy stosowali przemoc i bezprawie, ewangelizacja Indian była zadaniem niemal niewykonalnym. I właśnie objawienie Matki Bożej z Guadalupe stała się punktem zwrotnym, gdyż wizerunek, przekazany Juanowi Diego, stał się komunikatem łatwym do odczytania przez Indian - w niedługim czasie osiem milionów z nich przyjęło chrzest.

Reklama

Książka zawiera także zarys dalszych dziejów kultu, połączonego z dramatycznymi losami Meksyku. Jest bogato ilustrowana znakomitymi zdjęciami Janusza Rosikonia oraz reprodukcjami dzieł sztuki, dokumentów i map. I choć badacze odkryli już wiele zagadek i rozszyfrowują kolejne fragmenty ukrytego kodu, wizerunek Matki Bożej z Guadalupe pozostaje wciąż tajemnicą. Ekspertyza z XVII w. podsumowuje bezradność także naukowców z kolejnych pokoleń - "Tylko Bóg, nasz Pan, zna tajemnice tego dzieła".

Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń, Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu, Rosikn press Warszawa 2015

2015-03-20 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękna jesteś, Przyjaciółko moja

Niedziela toruńska 18/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

Wiesław Ochotny

Matka Boża Nieustającej Pomocy, patronka diecezji toruńskiej

Matka Boża Nieustającej Pomocy, patronka diecezji toruńskiej

Maryja nie jest jak inne stworzenia, do których gdybyśmy się przywiązali, mogłyby nas raczej oddalić od Boga niż do Niego zbliżyć. Największym pragnieniem Maryi jest zjednoczenie nas z Chrystusem, swoim Synem.
Św. Ludwik Grignon de Montfort

Maj to szczególny czas, kiedy możemy głębiej poznawać Matkę naszego Pana i wraz z Nią przybliżać się do Boga. Na wspólne wędrówki wraz z Maryją zaprasza toruńska wspólnota Słowo Życia. W każdy majowy wtorek od godz. 19 będą wędrować szlakiem miejsc związanych z Matką Bożą (kaplic i kościołów Jej poświęconych, grót czy ogrodów znajdujących się przy toruńskich parafiach), modląc się Litanią Loretańską i rozważając Jej przymioty.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję