Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. W Kościele i przez posługę Kościoła klękamy przed Najświętszym Sakramentem, zwłaszcza podczas Mszy św., którą uroczyście celebrujemy każdego dnia, a zwłaszcza w niedzielę. Niedziela – to również nazwa Tygodnika Katolickiego.
Czas Kościoła we współczesnym świecie domaga się, aby rok duszpasterski poświęcony Eucharystii przyczynił się także do nowego otwarcia ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego Niedziela z dodatkiem Niedziela Przemyska. Tygodnik ten winien być obowiązkową lekturą katolika.
Dlatego każdy uczestnik Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej otrzyma okolicznościowe wydanie Niedzieli Przemyskiej jako znak misji inspirujący do systematycznego czytania prasy katolickiej, co wymaga indywidualnej lub wspólnotowej prenumeraty tego czasopisma.
Owszem, prenumerata kosztuje, ale – jak mówił do młodych Jan Paweł II – „to, co kosztuje, właśnie stanowi wartość” (Apel Młodych, Jasna Góra – 18 czerwca 1983).
Czytelnictwo prasy katolickiej stanowi niezwykle ważny i twórczy element w procesie pogłębiania wiary i wiedzy religijnej oraz w kształtowaniu eklezjalnej mentalności. Ta triada zdobywanych umiejętności wzmacnia katolicką tożsamość i jest mocnym atutem świadectwa wiary w świecie, który coraz częściej nie dowierza.
„Wiara nie lęka się rozumu, ale szuka jego pomocy i pokłada w nim ufność. Wiara i rozum to dwa skrzydła na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” (Jan Paweł II na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – 1999).
Orzech portret bez retuszu
Jubileusz jest po to, by świętować. Jubilat jest po to, by otrzymać prezent. Ks. Stanisławowi Orzechowskiemu z Wrocławia, z okazji 50-lecia kapłaństwa, wręczamy zatem portret jego samego, uprzedzając jednak, że jest to obraz niepełny, kreska ledwie, mały szkic. Portretowanie fenomenu, jakim jest ks. Orzechowski, od razu skazane jest na niepowodzenie. W małym kadrze gazetowej strony nie zmieszczą się dokonania i cechy człowieka, który od 50 lat walczy o obecność Boga w sercu setek ludzi. Walczy z ambony jego przepowiadanie znane jest nie tylko w Polsce, ale też w Dublinie, Wiedniu, Edynburgu, Coventry, Oslo. Walczy jako pielgrzym niezmiennie od 1981 r. jako Główny Przewodnik Pieszej Pielgrzymki z Wrocławia na Jasną Górę i corocznej Pielgrzymki do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, pomysłodawca i kierownik pielgrzymki do Ostrej Bramy. Walczy jako duszpasterz studentów od 47 lat w DA „Wawrzyny” we Wrocławiu. To dla studentów wymyślił „Kurs anty-małżeński”, przygotowujący do zawarcia sakramentu małżeństwa. Obecnie odbywają się trzy cykle w ciągu roku, na których spotyka się ok. 150 par narzeczonych. Walczy jako spowiednik od wielu lat przychodzi z tą posługą do kleryków wrocławskiego seminarium. Księże Stanisławie, Orzechu oto Ty, sportretowany z ukrycia.
W 1939 r. w Kobylinie, tuż przy ulicy, stał dom prostokątna bryła z drzwiami pośrodku i czterema oknami. Niski, z pokojami na poddaszu. To tu 7 listopada, dwa miesiące po wybuchu II wojny światowej, urodził się Stanisław Orzechowski. Niedaleko domu był rynek z ratuszem i kościół św. Stanisława, w którym 5 lipca 1964 r. młody kapłan odprawił prymicyjną Mszę św.
CZYTAJ DALEJ