Reklama

Niedziela Przemyska

Wyzwania rekolekcyjne

Ewangelizacyjny apostolat wśród dzieci i młodzieży to nasz zbiorowy obowiązek. Najwyższy czas, aby mocnym głosem formacyjnym harmonijnie zabrzmiały rodzina, szkoła i Kościół.

Niedziela przemyska 11/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

szkoła

dzieci

młodzież

Joanna Trudzik

Uczestnicy SMAP sprzed lat

Uczestnicy SMAP sprzed lat

Współczesny świat, który coraz bardziej nie dowierza, domaga się od wszystkich uczniów Chrystusa ożywienia nadprzyrodzonej rzeczywistości chrztu świętego. Rodzice i chrzestni mają obowiązek przekazać wiarę swoim dzieciom. Wychowanie w szkole musi odbywać się z poszanowaniem chrześcijańskiego systemu wartości. Udział w rekolekcjach zarówno nauczycieli, jak i uczniów jest częścią świadectwa o Chrystusie.

Mam wrażenie, że to co święte, zdaje się być oddzielane od naszego codziennego życia.

Błogosławiony zgrzyt

W tym kontekście chcę odwołać się do pierwszych doświadczeń wielkopostnych rekolekcji w jednej ze szkół przemyskich (duża szkoła średnia, w której zatrudnionych było trzech księży katechetów). Ochoczo podjęliśmy to zupełnie nowe wyzwanie we współpracy ze wszystkimi nauczycielami, choć trzeba przyznać, że ta współpraca zaczęła się od małego zgrzytu, który w skutkach okazał się błogosławiony. W stosownym czasie poinformowaliśmy zarząd szkoły o planowanych rekolekcjach. Dyrekcja wyraziła zgodę, co nas bardzo ucieszyło. Ale po jakimś czasie „wyszło”, że w dniach, gdy uczniowie będą w kościele na rekolekcyjnych ćwiczeniach, nauczyciele zostaną w szkole i będą mieli szkolenie z BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy). Byłem przekonany, że to jakaś plotka, więc w sekretariacie poprosiłem o rozmowę z dyrektorem. Niestety, dyrektor potwierdził, że właśnie na czas rekolekcji zaplanował specjalistyczne szkolenie dla nauczycieli.

Mocny argument

Reklama

Odnosząc się z pełnym szacunkiem do inicjatywy szkoleniowej, wyraziłem jednak nasze zaniepokojenie, że sami – jako nauczyciele religii – nie poradzimy sobie z taką ilością młodzieży. Na to dyrektor odrzekł, że przecież wielu nauczycieli jest niewierzących i nie będzie ich zmuszał do pójścia do kościoła. – Wiem o tym – odpowiedziałem – ale każdy nauczyciel, nawet ateista, acz humanista, z szacunku dla wychowanka i jego wartości pójdzie z nim nawet do kościoła, aby mógł bezpiecznie rozwijać i wyznawać swoją wiarę.

Argument okazał się na tyle mocny, że dyrektor odwołał szkolenie z BHP i poprosił wszystkich nauczycieli, aby zechcieli towarzyszyć uczniom w wielkopostnych rekolekcjach szkolnych. I trzeba przyznać, że rekolekcje cieszyły się wielką frekwencją uczniów i towarzyszących im nauczycieli (uczniowie, którzy nie brali udziału w duchowych ćwiczeniach, w tym samym czasie mieli zapewnione – neutralne światopoglądowo – obowiązkowe zajęcia w szkole). Oczywiście, rekolekcje poprzedzone były duchowymi i programowymi oraz logistycznymi przygotowaniami (modlitwa sióstr karmelitanek podczas katechezy oraz w eklezjalnych wspólnotach, młodzieżowa Droga Krzyżowa ulicami miasta w intencji rekolekcji, promocja na lekcjach wychowawczych oraz innych przedmiotach).

Dumni z Ewangelii

Na motto duchowych ćwiczeń wybraliśmy słowa z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: „Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec” (1 J 3,1), a bogaty program wielkopostnych rekolekcji w jakimś sensie był wzorem (początkiem) projektu Dumni z Ewangelii, który na stałe wszedł do scenariusza Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. A, w największym skrócie, wyglądał tak: Dzień I – Msza św. z nauką rekolekcyjną. Po zakończonej Eucharystii młodzi udawali się do różnych miejsc na wybrane spotkania tematyczne, takie jak: Człowiekiem jest się od poczęcia; Zanim powiesz kocham; Czytać Biblię, ale jak?; Wódko, pozwól żyć! ; Taizé – Pielgrzymka zaufania przez ziemię; Kościół ciszy; Spotkanie z piosenką religijną. Zajęcia pierwszego dnia kończyły się modlitwą Anioł Pański w miejscu spotkań. Drugi dzień duchowych ćwiczeń odbywał się w podobnej strukturze, z tym tylko że spotkania w grupach tematycznych kończyły się wspólną Drogę Krzyżową. Dzień trzeci rozpoczynał się celebracją nabożeństwa pokutnego z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i konferencją, po której był czas spowiedzi świętej, zaś puentą dnia była Eucharystia z uroczystym rozesłaniem.

Reklama

Dzisiaj, po latach doświadczeń, wielkopostne rekolekcje szkolne są nadal wielkim wyzwaniem ewangelizacyjnym dla katechetów i duszpasterzy. Wciąż poszukujemy „atrakcyjnej” formuły, która porwie młodzież i w jeszcze większym stopniu zaangażuje nauczycieli oraz rodziców.

Wielkopostne rekolekcje szkolne są nadal wielkim wyzwaniem ewangelizacyjnym dla katechetów i duszpasterzy.

Potrzeba świadków miłości

Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał: „Drodzy młodzi przyjaciele (...) Nie czekajcie, aż będziecie starsi, by wejść na drogę do świętości! Świętość jest zawsze młoda, tak jak wieczna jest młodość Boga (...) Świat, który odziedziczycie, to świat rozpaczliwie potrzebujący odnowionego poczucia braterstwa i solidarności. Ten świat potrzebuje być dotknięty i uzdrowiony przez piękno i bogactwo Bożej miłości. Współczesny świat potrzebuje świadków tej miłości. Potrzebuje on, abyście byli solą ziemi i światłem świata” (Jan Paweł II Toronto, ŚDM).

Może wiec nasze „pierwsze kroki” sprzed wielu lat i stawiane przez kolejne z wciąż nowymi jakościami programowymi (do 1995), staną się twórczym przyczynkiem i pozwolą Państwu z nowym zapałem ewangelicznym podejmować dzieło rekolekcji szkolnych.

2020-03-10 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy uczeń jest darem

Niedziela lubelska 51/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Wojciech Kościuk

Młodzież przygotowała program pt. „Ocalić od zapomnienia”

Młodzież przygotowała program pt. „Ocalić od zapomnienia”

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15 w Lublinie, wchodząca w skład Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, świętowała 60-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe z udziałem abp. Stanisława Budzika odbyły się 23 listopada

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia przy ul. Bazylianówka to szczególne miejsce dla społeczności ośrodka, bowiem księża marianie już od 20 lat otaczają szkolną wspólnotę duszpasterską troską i otwierają swoje serca na potrzeby młodzieży. 23 listopada, uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy ośrodka, a także zaproszeni goście, dziękowali w niej za otrzymane łaski i za wstawiennictwem Niepokalanej, wypraszali Boże błogosławieństwo na nadchodzący czas.

CZYTAJ DALEJ

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Krychowiak: ostatnia noc była dla mnie bardzo trudna

2021-06-15 17:51

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Euro 2020

PAP/Marcin Gadomski

Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak nie ukrywa, że w przegranym ze Słowacją 1:2 pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw Europy popełnił poważny błąd. „Ostatnia noc była dla mnie bardzo trudna, bo może on pokrzyżować realizację założonych przez nas celów” - powiedział pomocnik reprezentacji Polski.

„Jestem jednym z liderów reprezentacji, który w meczu ze Słowacją popełnił poważny błąd. Może on pokrzyżować realizację założonych przez nas celów. Ostatnia noc była dla mnie bardzo trudna. Wszyscy popełniają błędy, ale mój miał olbrzymie konsekwencje. Biorę krytykę na klatę i pracuję dalej” - stwierdził we wtorek na konferencji prasowej na Polsat Plus Arenie Gdańsk zawodnik Lokomotiwu Moskwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję