Reklama

Kościół w przestrzeni kultury

Czterysta inicjatyw w 15 lat – to lapidarne podsumowanie aktywności fundacji Studium Culturae Ecclesiae z rejonu archidiecezji wrocławskiej, która w bieżącym roku obchodzi jubileusz 15-lecia działalności w dziedzinie kultury.

Fundacja przeciera szlaki ewangelizacji przez łączenie nauki ze sztuką oraz katolicką nauką społeczną. Zamysł jej fundatorów – dr Eweliny Kondzieli oraz ks. mgr. lic. Pawła Stypy jest od początku ściśle związany z aktywizacją studentów i absolwentów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Celem jest stworzenie przestrzeni o dopracowanych formach administracyjno-organizacyjnych do zastosowania wiedzy zdobytej na uczelni teologicznej na rzecz uobecniania katolickiej nauki społecznej w życiu osób i parafii, we współdziałaniu z instytucjami życia publicznego.

Wszyscy potrzebujemy pojednania – to motto cyklu poświęconego obchodom 50. rocznicy powstania listu o pojednaniu, skierowanego przez biskupów polskich do biskupów niemieckich, którego głównym autorem był kard. Bolesław Kominek. Na przykładzie inicjatyw zrealizowanych w ramach tego cyklu w 2015 r. przedstawię sposób, w jaki fundacja realizuje swe cele – nie tylko na rzecz Polaków, ale i w wymiarze międzynarodowym.

Reklama

Wspomniane orędzie pozostawiło trwały ślad w pojednaniu narodów Polski i Niemiec i dało podwaliny do normalizacji stosunków w powojennej Europie po zniszczeniach, których dokonała machina ideologii nazistowskiej – nie tylko w gospodarce świata, ale przede wszystkim w kulturze życia społeczeństw. W 2015 r. zrealizowaliśmy w związku z tym trzynaście inicjatyw skierowanych do młodych i dorosłych. Nawiązaliśmy współpracę z dyrekcjami szkół, na terenie których miały miejsce okolicznościowe wystawy zdjęć opracowane przez zarząd fundacji przy współpracy z Ośrodkiem Audiowizualnym Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Wyświetlany był film pt. Kapłan pojednania, wypożyczony z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, odbyły się także koncerty z prelekcją historyczną realizowane przy wsparciu centrów gminnych domów kultury. Cykl realizowany był w szkołach, kościołach, kinach i centrach domów kultury m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Chorzowie, Wodzisławiu Śląskim czy Oleśnicy. W Chorzowskim Centrum Kultury w spotkaniu z młodymi oraz delegacjami samorządowymi wzięli udział metropolici archidiecezji ważnych w życiu kard. Kominka – wrocławskiej i katowickiej. Sam cykl był objęty honorowym patronatem m.in. abp. Józefa Kupnego z Wrocławia.

W marcu, czerwcu i listopadzie 2015 r. zorganizowaliśmy trzy duże konferencje naukowe we współpracy z wykładowcami akademickimi oraz świadkami życia kard. Kominka. Ich przebieg i wyciągnięte po nich wnioski świadczą, że możliwe jest godne współdziałanie w ramach szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej, gdy podejmuje się starania i pracę na rzecz edukacji i pomocy człowiekowi.

W ramach konferencji w archikatedrze wrocławskiej została odprawiona uroczysta Msza św. Po wykładach w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego ich uczestnicy nawiedzili kryptę kard. Bolesława Kominka oraz pomnik na Ostrowie Tumskim. W myśl słów: „Wszyscy potrzebujemy pojednania”, uzmysłowiliśmy sobie, że pojednanie wciąż powinno się aktualizować w rodzinach, środowiskach i między narodami.

W ramach cyklu podjęliśmy tematy związane z opieką nad chorymi, ze współczesną ekonomią, duszpasterstwami akademickimi i współpracą międzynarodową. Stworzyliśmy m.in. cykl biblijny pt. Verbum cum Musica, cieszący się ogromną popularnością, oraz Międzynarodowy Festiwal Organowo-Wokalny. Odbyły się konferencje w ramach Międzynarodowych Targów Bezpieczeństwa Chemicznego oraz wykłady w rocznicę zesłania na Sybir kapłanów, którzy nieśli posługę w najodleglejszych miejscach.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.studium-culturae.com .

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: trzeba troszczyć się o jedność Kościoła

[ TEMATY ]

Kościół

Grzegorz Gałązka

O obowiązku zabiegania o jedność Kościoła mówił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii (J 17,20-26), w której przestawiona jest modlitwa Pana Jezusa o jedność Jego uczniów. Zaznaczył, iż rany Jezusa są ceną, jaką zapłacił On, aby Kościół był zawsze zjednoczony z Nim i z Ojcem. Dlatego obowiązkiem chrześcijan jest modlitwa o łaskę jedności i zwalczanie ducha podziałów, wojen i zazdrości.

Papież zaznaczył, że treścią modlitwy arcykapłańskiej Jezusa, jest to, aby Kościół był zjednoczony, aby chrześcijanie stanowili jedno, tak jak On stanowi jedno z Ojcem. Jest to wyzwanie, by nie ulec pokusom ojca kłamstwa i podziałów. Podkreślił, iż wielką pociechą jest fakt, że Pan Jezus modlił się nie tylko za swoich uczniów, lecz także za tych, którzy dzięki ich słowu będą w Niego wierzyć. Zauważył, że być może nie dostrzegamy, iż Pan Jezus modli się za każdego z nas, a to jest źródłem ufności. Wskazał, że Ojciec widzi rany Jezusa, które są ceną naszego zbawienia. „Jezus modli się za mnie, ukazując Ojcu swoje rany, swoje zranione serce i będzie nadal to czynił” - podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Kolegium Rektorskie KUL: działania szpitala w Plymouth to powolna eutanazja Polaka

2021-01-19 17:05

[ TEMATY ]

KUL

oświadczenie

Archiwum prywatne

Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawianiem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w wydanym oświadczeniu.

Kolegium Rektorskie KUL solidaryzuje się z chorym i rodziną, która walczy o zachowanie go przy życiu oraz sprowadzenie do szpitala w Polsce. „W pełni utożsamiamy się ze stanowiskiem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth” – zaznaczają władze KUL.

CZYTAJ DALEJ

Miłośnicy Dróg św. Jakuba u swojego patrona

2021-01-22 19:01

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi wchodzą do Małujowic

Pielgrzymi wchodzą do Małujowic

Dziś miłośnicy Dróg św. Jakuba w naszej archidiecezji pielgrzymkowo zainaugurowali Rok Święty Jakubowy. Przeszli oni z Brzegu (kościół św. Mikołaja) do diecezjalnego Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.

Na pielgrzymkowy szlak wyruszyła grupa 27 osób. Obecny był ks. Tomasz Gospodaryk, który jest koordynatorem Dróg św. Jakuba w Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję