Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Znów zadziałało

To były wyjątkowe święta Zmartwychwstania Pańskiego dla Domu Zakonnego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, i to nie za sprawą koronawirusa, ale Okna Życia, które funkcjonuje przy klasztorze.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 58

Piotr Lorenc

Sosnowieckie Okno Zycia

Sosnowieckie Okno Zycia

W Wielką Sobotę około godz. 5 w Oknie Życia rozległ się alarm. To znak, że zostało otwarte. Rzeczywiście, zostało użyte, a siostry znalazły w nim niemowlę – dziewczynkę. Żywą, zdrową, cud na święta.

Reklama

Oczywiście siostry obowiązuje ustalona procedura. Musiały zawiadomić policję i pogotowie ratunkowe, by nadać sprawie oficjalny bieg. Ale życie zostało uratowane – w wigilię Zmartwychwstania! Jakie są procedury? – Zgodnie z przepisami, po zgłoszeniu, policja musi sprawdzić czy osoba, która zostawiła dziecko, podjęła decyzję świadomie i czy miała do niej prawo. Innymi słowy musimy się upewnić, czy na przykład matka podjęła decyzję o zostawieniu dziecka dobrowolnie, czy noworodek nie został uprowadzony, czy nie została do tego zmuszona. Możliwych scenariuszy jest wiele. Gdy mamy informację, że wszystko jest w porządku, wobec osoby, która pozostawiła dziecko w Oknie Życia, nie wyciąga się żadnych konsekwencji prawnych – tłumaczy podkom. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Następnie informacja o znalezieniu dziecka trafia do ośrodka adopcyjnego.

Okno Życia w Sosnowcu działa od roku 2009, powstało z inicjatywy bp. Grzegorza Kaszaka. Jest prowadzone przez diecezjalną Caritas, a opiekuje się nim Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. – To dobrze, że mamy na osiedlu takie Okno Życia i bardzo dobrze, że znajduje się u naszych sióstr. Bardzo się cieszę, że udało się uratować kolejne dziecko, gdyby nie to, to kto wie, co by się z nim stało. Może znaleźlibyśmy je w krzakach albo byłoby bite i maltretowane. Dzięki temu ma szansę na normalne życie, bo na pewno znajdzie się rodzina adopcyjna dla takiego maluszka – powiedziała pani Zofia, mieszkanka bloku znajdującego się naprzeciw karmelu.

W Oknie Życia można bezpiecznie zostawić dziecko, nie narażając je na śmierć lub inne niebezpieczeństwa. Jak zapewniają siostry w ciągu kilku minut dziecko zostanie otoczone opieką, a w przeciągu piętnastu będzie już absolutnie bezpieczne, pod fachową opieką lekarzy. Okno Życia czynne jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dodajmy, że to już trzecie dziecko uratowane w ten sposób w naszym mieście.

2020-04-21 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. Artur Godnarski

2021-01-18 09:59

[ TEMATY ]

śmierć

Ks. Adrian Put

Zmarł ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i koordynator Przystanku Jezus. Informację o tym podał Przystanek Jezus na Facebooku.

„Ja natomiast już składam siebie w ofierze. Nadszedł czas mego odejścia. Stoczyłem piękną walkę. Bieg ukończyłem. Wiarę ustrzegłem. Teraz czeka na mnie wieniec sprawiedliwości, który wręczy mi Pan, sprawiedliwy sędzia - nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy z utęsknieniem oczekują Jego powrotu.” (2 List do Tymoteusza 4, 6-8). Dziękując wszystkim, którzy w tych dniach wspierali ks. Artura modlitwą, spieszymy by przekazać wiadomość, że Pan zdecydował wziąć go do siebie. Patrząc na jego życie i to, co każdy z nas mu zawdzięcza, oraz wierząc w zmartwychwstanie - nie rozpaczajmy - pamiętając, że kiedyś spotkamy się na innym przystanku - twarzą w twarz z Tym, do którego ks. Artur nas prowadził i którego uczył nas kochać i naśladować. Uwielbiajmy dobrego Boga, który dał nam tak wspaniałego Brata i Przyjaciela.

CZYTAJ DALEJ

35 lat temu zginął tragicznie bp Wilhelm Pluta

2021-01-21 23:21

[ TEMATY ]

bp Wilhelm Pluta

Przetocznica

Archiwum Aspektów

Wypadek samochodowy, w którym zginał sługa Boży bp Wilhelm Pluta

Wypadek samochodowy, w którym zginał sługa Boży bp Wilhelm Pluta

Sługa Boży bp Wilhelm Pluta zginął tragicznie 22 stycznia 1986 r. Już za życia wielu towarzyszyło przekonanie o jego niezwykłej pobożności i prawdziwości życia chrześcijańskiego.

Temat procesu beatyfikacyjnego nieśmiało pojawiał się podczas różnych spotkań i obchodzonych kolejnych rocznicach związanych z bp. Plutą. Św. Jan Paweł II w liście z 1985 r. skierowanym do niego napisał: „Dziękuję Duchowi Świętemu za to, że Biskup Gorzowski jest człowiekiem wielkiej modlitwy, życia wewnętrznego, nieustającego dojrzewania w łasce. Że czyni to również przedmiotem swojej pasterskiej troski względem kapłanów i względem wszystkich. Niech cała ta niestrudzona działalność przynosi błogosławione owoce”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem

„Kolegium dwunastu apostołów jest gwarancją, że nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy Chrystusem a Kościołem” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 22 stycznia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich była centralnym wydarzeniem częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

– Jako chrześcijanie pielgrzymujemy razem. Również razem się modlimy i w ten sposób się poznajemy. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko wzajemna akceptacja między Kościołami. Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności. Tym czytelnym znakiem jest nasze wspólne świadectwo, szczególnie wobec wzmagającej się ateizacji, obojętności, a właściwie walki z chrześcijaństwem – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję