Reklama

Polska

Już nie tylko dom, ale duchowe zaplecze

[ TEMATY ]

Paulini

bp Edward Janiak

Maciej Dzięglewski

Zakon św. Pawła I Pustelnika ma nowego konfratra. W sobotę 21 marca do tego zacnego grona włączono bp Edwarda Janiaka, ordynariusza diecezji kaliskiej. Uroczystość odbyła się w Wieruszowie, w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego, którym posługą ojcowie paulini.

„Tym dzisiejszym wydarzeniem chcemy także potwierdzić więź naszego zakonu z diecezją kaliską. Wyraża się ona zarówno poprzez naszą posługę w wieruszowskim sanktuarium, jak i również poprzez posługę niedawno mianowanego biskupa pomocniczego, naszego współbrata, o. bp Łukasza Buzuna” - kontynuował o. Arnold. „Ta służba, pomoc i życzliwość ujawniały się w różnych przestrzeniach i w różnym czasie. Serdecznie dziękujemy Księdzu Biskupowi Edwardowi za wsparcie i życzliwość, jaki zakon doznaje już od wielu lat, także tam, we Wrocławiu. Dziękujemy za wielokrotne jasnogórskie pielgrzymowanie i duszpasterską posługę w sanktuarium na Jasnej Górze” - dodał o. Chrapkowski.

„Drogi Księże Biskupie, pauliński zakon staje się od dzisiejszego dnia dla Ekscelencji nie tylko domem rodzinnym, ale także duchowym zapleczem i wsparciem w pełnieniu tych zadań, jakie Boża Opatrzność i Kościół powierzył Księdzu Biskupowi” - mówił o. Arnold Chrapkowski, generał generał zakonu św. Pawła I Pustelnika.

Najwyższy przełożony zakonny przypomniał także związki nowego konfratra z Królową Polski: „Zawsze bardzo bliska Księdzu Biskupowi była Maryja z Jasnej Góry. Była obecna w matczynej tajemnicy miłości. Tak w chwilach radości, jak i doświadczeniu choroby. Była wiernie obecna jak przy swoim Synu Jezusie Chrystusie”. Biskup Janiak w Częstochowie bywa często. Jednak jak sam mówi, spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci wiąże się z rokiem 1996. „Kiedy Jan Paweł II mianował mnie biskupem pomocniczym we Wrocławiu, to pierwsze kroki skierowałem na Jasną Górę i tam odbyłem tygodniowe rekolekcje wśród modlących się i za mnie mnichów. Bardzo dziękuję zwłaszcza w tym wymiarze duchowym, że od teraz będę miał udział w tych duchowych dobrach zakonu” - podkreślił ordynariusz kaliski.

Reklama

Mimo bliskich związków z Jasną Górą biskupowi Janiakowi zależało na tym, by sobotnie uroczystości odbywały się nie w częstochowskim sanktuarium, ale właśnie w Wieruszowie. „Nie chciałem, żeby było to w świetle jupiterów, ale w gronie moich diecezjach, którym posługuję. Ojcowie paulini przybyli na teren naszej diecezji już przed wiekami, więc chciałem, by odbyło się to właśnie u nich”.

W uroczystości wzięli udział m. in.: o. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej; o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów z Radą Generalną; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; ojcowie paulini wywodzący się lub posługujący wcześniej w tej parafii; ks. prał. Jan Suchecki z Wrocławia, kolega kursowy biskupa kaliskiego; ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi diecezji kaliskiej; ks. prał. Henryk Orszulak, dziekan dekanatu wieruszowskiego, a także rodzona siostra bp. Edwarda Janiaka oraz Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. „Biskup Edward przez wiele lat był biskupem pomocniczym dla Wrocławia. Zapisał się bardzo dobrze w naszej pamięci, dlatego tu jestem” - wyjaśnił prezydent Grehl.

Konfraternia Paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV w. Jest to wyraz duchowej łączności paulinów z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki wspólnocie z tymi osobami paulini mogli i mogą lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele.Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci.

Do konfraterni przyjmowano osoby ze wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnice, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. W dniu 12 sierpnia 1472 r. przyjęto m. in. króla Kazimierza Jagiellończyka wraz z małżonką i dziećmi. Z biegiem czasu, św. Kazimierz stał się patronem konfratrów paulińskich. Do grona konfratrów byli przyjęci także inni królowie polscy, węgierscy, czescy, wszyscy biskupi ordynariusze częstochowscy i inni.

W ciągu kilku wieków dyplom konfratra Zakonu otrzymali m. in. królowie dynastii Jagiellonów, pisarze Henryk Sienkiewicz i Józef Ignacy Kraszewski, wspólnoty mnisze benedyktynów w Tyńcu i norbertanek, dostojnicy Kościoła, w tym m. in. Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, a także politycy Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa.

2015-03-23 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria kaliska: Nuncjatura Apostolska powiadomiona ws. pobytu bp. Janiaka w diecezji

W odpowiedzi na powtarzające się pytania o miejsce przebywania biskupa Edwarda Janiaka informujemy, że biskup Damian Bryl został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie. Powiadomił też o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską - poinformował w wydanym w sobotę oświadczeniu ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, w związku z zaniedbaniami w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich, były biskup kaliski Edward Janiak nie może przebywać na terenie swojej diecezji. W piątek okazało się jednak, że przebywa w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. Sam miał zapewniać, że jest to wyjątkowa sytuacja, wywołania koniecznością otrzymania drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do sprawy odniosła się dziś w oświadczeniu kaliska kuria biskupia.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję