Reklama

Niedziela Łódzka

Laureaci nagród "Krzyże zasługi dla Archidiecezji Łódzkiej" i "Mater Verbi" 2015

Podczas uroczystości św. Józefa w Łódzkiej Archikatedrze Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski wręczył złote i srebrne krzyże zasługi za ofiarną posługę na rzecz Archidiecezji Łódzkiej oraz nagrody Niedzieli Łódzkiej „Mater Verbi”.

Archidiecezja Łódzka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Złoty i Srebrny Krzyż Archidiecezji Łódzkiej został ustanowiony 25 marca 1998 dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla Archidiecezji Łódzkiej. Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki przyznaje i wręcza Krzyże Archidiecezji Łódzkiej w Uroczystość Świętego Józefa Patrona Archidiecezji Łódzkiej. W tym roku po zasięgnięciu opinii Kapituły Krzyża Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki ZŁOTYM KRZYŻEM odznacza następujące osoby:

Panią Notariusz Małgorzatę Badowską

Pani Małgorzata Badowska, jest notariuszem Izby Notarialnej w Łodzi. Po 1989 roku uczestniczyła w opracowaniu nowego prawa o notariacie w Polsce. Ceniony wychowawca najmłodszego pokolenia notariuszy w Łodzi. Cieszy się wielkim uznaniem notariuszy w całym kraju. Posiadaną wiedzą i doświadczeniem gwarantuje zgodność dokonywanych czynności prawnych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Pani Notariusz z wielką ofiarnością świadczy pomoc prawną parafiom oraz centralnych instytucjom Archidiecezji Łódzkiej.

Pani doktor Wiesława Piontek (pośmiertnie).
Odznaczenie odebrał małżonek – Pan Antoni Piontek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pani Wiesława Piontek, na początku lat 70. z o. Kazimierzem Kraśniewskim organizowała duszpasterstwo chorych w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi.Propagowała w Polsce kult Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej i św. Faustyny Kowalskiej. Była twórczynią i kustoszem jedynego w swoim rodzaju Muzeum Polskiego Modlitewnika im. Wandy Malczewskiej w Parznie. Reaktywowała wydawanie pisma „ECHO z PARZNA”. W Lutomiersku zorganizowała Parafialną Izbę Pamięci. Pani Wiesława Piontek zmarła tragicznie 27 listopada 2014 roku.

Pan Mecenas Marek Markiewicz jest adwokatem i nauczycielem akademickim

Pełnił również liczne funkcje publiczne: posła na Sejm I. i III. kadencji, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wiceprezesa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji. W 1980 przystąpił do "Solidarności". Był członkiem zarządu Regionu oraz delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku. Za działalność opozycyjną został zwolniony z pracy w telewizji po wprowadzeniu stanu wojennego. Od 1982 do 1988 pracował jako taksówkarz i kontynuował działalność opozycyjną. Pełnił dyżury prawnicze w Ośrodku Pomocy Osobom Pozbawionym Pracy przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi. Ofiarnie i kompetentnie świadczy pomoc prawną centralnych instytucjom Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

SREBRNY KRZYŻ ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ otrzymują następujące osoby:

- PANI ANNA CZYŻ z dużym zaangażowaniem i poświęceniem katechizuje dzieci z gimnazjum i klas szkoły podstawowej na terenie parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim. Z oddaniem prowadzi również Szkolne Koło Caritas oraz przygotowuje liczne grono uczniów do konkursów religijnych.

- PAN KRZYSZTOF GÓRA, od 2007 jest przełożonym parafialnej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckiego. Z wielką ofiarnością służy w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi w Radzie Duszpasterskiej, duszpasterstwie osób uzależnionych, służbie liturgicznej ołtarza i jako Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej.

- PANI ELŻBIETA KOZŁOWSKA katechizuje od 1980 roku przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi–Retkinii. Wcześniej pracowała w kancelarii parafialnej. Brała aktywny udział w Komitecie Budowy kościoła parafialnego oraz działała w wielu grupach duszpastersko-modlitewnych. Obecnie jako emerytowana nauczycielka religii katechizuje w przedszkolach znajdujących się na terenie parafii.

- S. PRZEMYSŁAWA - WIESŁAWA ŁOJEWSKA, Służebniczka Niepokalanego Poczęcia NMP, jest katechetką w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym znajdującym się na terenie parafii Nawiedzenia N.M.P. w Piotrkowie Trybunalskim. Długie lata jej posługi katechetycznej są pełne poświęcenia, zaangażowania i oddania dla dzieci. Siostra Przemysława podejmuje liczne inicjatywy w szkole, parafii i lokalnym środowisku.

- PANI DANUTA NOWAK – prowadzi katechezę przedszkolną na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Mimo wieku emerytalnego w dalszym ciągu z wielkim poświęceniem naucza najmłodsze dzieci przedszkolne na terenie parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim.

Reklama

- S. JADWIGA PRUSKA, salezjanka, jest dyrektorem Zespołu Szkół św. Jana Bosko przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. Wcześniej katechetka, i doradca metodyczny ds. nauczania religii w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim. W Zespole Szkół św. Jana Bosko tworzy środowisko wychowawcze charakteryzujące się rodzinną atmosferą.

- O. HIERONIM SKRZYPEK, pasjonista, od 1971 roku jest związany z parafią Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi-Teofilowie. Jako wikariusz aktywnie włączył się w działalność na rzecz młodzieży i duszpasterstwa akademickiego. Przez wiele lat pełnił również funkcję kierownika jednej z grup Łódzkiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Od 1990 roku, czyli już 25 lat naucza religii w tej samej szkole na terenie parafii św. Antoniego z Padwy w Łodzi.

- O. AMBROŻY WÓJCIK, franciszkanin Zakonu Braci Mniejszych – Bernardynów jest wieloletnim cenionym katechetą w Piotrkowie Trybunalskim. Pełni także funkcję ojca duchownego Dekanatu Piotrkowskiego i kapelana Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy. Ojciec Ambroży jest obecnie najdłużej pracującym we wspólnocie piotrkowskich Bernardynów.

Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w 1998 roku ustanowiła medal „Mater Verbi”. Jest o przyznawany osobom szczególnie zaangażowanym w dzieło wykorzystania środków społecznego przekazu w ewangelizacji oraz w budowanie kultury narodowej i postaw patriotyzmu. Ksiądz Arcybiskup Metropolita Łódzki, medal „Mater Verbi” wręczył następującym osobom z Archidiecezji Łódzkiej:

1. Teresa i Leon DOLIBA, par. NSJ Łódź Retkinia
Małżeństwo, które ponad 20 lat zajmowało się kolportażem prasy katolickiej. Zaangażowani nie tylko w rozprowadzanie 'Niedzieli', ale też aktywnie w życie parafialne. Życzliwi, zawsze chętni do pomocy i służby drugiemu człowiekowi.

Reklama

2. Wiesława i Waldemar KACZOROWIE, par. św. Andrzeja Boboli Nowosolna
Jednoczą ludzi wokół swojej parafii. Szczególnie widać to w maju, gdy na nabożeństwa majowe do stojącej w ich ogrodzie kapliczki przychodzą niemal wszyscy mieszkańcy Natolina. Otwarci na drugiego człowieka i gotowi zawsze pomóc.

3. Jadwiga MATUSZ, par. Najświętszej Eucharystii
Niezwykle skromna kolporterka prasy katolickiej. Od wielu lat niestrudzenie poprzez taką prace na rzecz parafii ewangelizuje ludzi. Stworzyła tzw. wtórny kolportaż - przeczytane egzemplarze wędrują do kolejnych czytelników.

4. Maria NIEDZIELA, par. św. Doroty Mileszki
Obiektywem chwyta chwile i pokazuje piękno prostych rzeczy. Od lat związana z "Niedzielą łódzką" . Jej zdjęcia ubogacają wiele publikowanych materiałów. Pani Maria dociera też do miejsc nigdy nie pokazywanych - jak choćby "Kapliczkowo" koło Szczercowa.

5. Grzegorz WRÓBEL
Kustosz Muzeum Tradycji Niepodległości. Historyk. Pasjonat. Współpracownik "Niedzieli łódzkiej". Dzięki niemu wielu zapomnianym bohaterom, choćby na łamach tygodnika, przywracana jest pamięć. Niestrudzony w swej pracy poszukiwacza i odkrywcy kart historii związanej z dziejami Kościoła łódzkiego i naszego miasta.

2015-03-23 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

2024-04-20 16:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

KUL

Centrum Heschela KUL

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec - podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Beduini to koczownicze plemiona arabskie, które żyją jeszcze na pustynnych i górzystych terenach dawnej Palestyny. Zajmują się głównie wypasem owiec. Zadziwiające, że nawet kilkudziesięcioosobowa grupa Beduinów potrafi posługiwać się sobie tylko zrozumiałym językiem i pielęgnować właściwe im zwyczaje. Żyjąc z dala od miast i większych osiedli, wieczorami zasiadają przy ognisku przed swoimi namiotami, by długo rozmawiać, śpiewać, ale także trzymać straż nocną przy swych stadach. Niekiedy okazuje się to konieczne, gdyż zdarzają się przypadki kradzieży owiec albo ataku wilków. Izraelska prasa co jakiś czas podaje informacje o wzajemnym wykradaniu stad wśród różnych plemion beduińskich albo o ataku dzikich zwierząt. Niejeden pasterz postradał życie w obronie swych stad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję