Reklama

Polska

Kard. Dziwisz krytycznie o gender podczas konferencji na UPJPII

„Deklarując walkę z przemocą, stosuje przemoc symboliczną i realną, czego wyrazem jest chociażby konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy, której ratyfikacja dokonuje się niestety w Polsce” – mówił o ideologii gender kard. Stanisław Dziwisz otwierając międzynarodową konferencję na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

[ TEMATY ]

kardynał

gender

kard. Stanisław Dziwisz

Małgorzata Cichoń

Na wstępie konferencji „Gender. Spojrzenie krytyczne” kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II istnieje właśnie po to, żeby w jego murach odbywały się takie debaty. „Podejmujecie temat niezwykle aktualny, a jednocześnie ważny dla społeczeństwa i Kościoła” – stwierdził metropolita krakowski.

Wielki Kanclerz UPJPII zaznaczył, że ideologia gender jest jednym z groźnych przejawów postmodernizacji współczesnego świata a zasadniczym punktem, który trzeba podjąć i rozważyć w tym kontekście to ideologia i jej wpływ na stanowienie praw.

Zdaniem hierarchy, ideologia gender - wychodząc z fałszywych założeń antropologicznych - proponuje błędną etykę i forsuje ją za pomocą prawa stanowionego, sprzecznego z prawem naturalnym, czyli rozumną moralnością.

„Deklarując walkę z przemocą, stosuje przemoc symboliczną i realną, czego wyrazem jest chociażby konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy, której ratyfikacja dokonuje się niestety w Polsce” – powiedział kard. Dziwisz i dodał, że kto ma jeszcze trochę zdrowego rozsądku, nie może pozostać obojętny wobec tych zagrożeń, które dotyczą dzieci i młodzieży, małżeństwa, rodziny i szkoły, a w konsekwencji społeczeństwa, a także Kościoła. W jeszcze większym stopniu dotyczą one ludzi myślących i wierzących.

Na koniec swojego wystąpienia kard. Dziwisz przywołał biblijny obraz walki Dawida z Goliatem. „Dla wielu z nas Goliatem może być ideologia gender i jej zwolennicy. Posługują się oni całą potęgą globalnej polityki i kultury. My zaś skromnie, jak Dawid, bardziej słuchamy Boga niż ludzi, a w ręku mamy niewielką procę rozumu i zdrowego rozsądku myśli i słowa” – powiedział metropolita krakowski, zaznaczając, że Biblia nie pozostawia wątpliwości, kto był zwycięzcą w tej nierównej walce.

Ks. prof. Janusz Mączka, dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII, który organizuje konferencję powiedział w rozmowie z KAI, że inicjatywa tej międzynarodowej debaty wyszła od samego kard. Dziwisza. „Zależało nam na tym, żeby tę konferencję przeprowadzić w najbardziej merytoryczny sposób, czyli wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które są potrzebne, żeby zobaczyć, jak wygląda człowiek w kontekście gender” – mówił ks. prof. Mączka zwracając uwagę na obecność na konferencji prawników, socjologów, filozofów i teologów. Dziekan Wydziału Filozoficznego podkreślił także, że wśród prelegentów jest wielu profesorów z Europy Zachodniej, bo problem ideologii gender nie jest wynikiem tylko polskich fobii.

Reklama

Międzynarodowa konferencja naukowa „Gender. Spojrzenie krytyczne” odbywa się w dniach 23-25 marca w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Obrady przebiegają w pięciu sekcjach tematycznych: Filozoficzno-kulturowe źródła genderyzmu, Gender z perspektywy prawa, Płciowość człowieka według nauk empirycznych, Filozoficzna krytyka genderyzmu oraz Inżynieria społeczna genderystów.

Organizatorem konferencji jest Wydział Filozoficzny UPJPII, a honorowy patronat sprawuje kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

2015-03-23 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: W Sejmie złożono pierwsze 3,5 tys. podpisów pod projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender”

[ TEMATY ]

gender

konwencja stambulska

Magdalena Pijewska

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” złożył dziś u Marszałek Sejmu pierwsze podpisy zebrane pod swoim projektem. Podpisów jest ponad 3 razy więcej niż wymagany tysiąc.

Obywatelski projekt ma na celu wypowiedzenie ratyfikowanej przez Polskę 5 lat temu Konwencji stambulskiej. Dziś przed budynkiem Sejmu RP, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Marek Jurek (były Marszałek Sejmu RP), Lidia Sankowska-Grabczuk (Chrześcijański Kongres Społeczny) i Karolina Pawłowska (Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris).

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję