Reklama

Niedziela Świdnicka

Błogosławieństwo nowych szafarzy Komunii św.

[ TEMATY ]

szafarz

Graziako

Bp Adam Bałabuch przewodniczył obrzędowi błogosławieństwa nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. 17 mężczyzn świeckich i siostra zakonna, józefitka z Polanicy-Zdroju, zakończyło formację do posługi.

Reklama

Podczas homilii bp Bałabuch przypomniał znaczenie Eucharystii dla życia Kościoła oraz poszczególnych wiernych. „Eucharystia jest najcenniejszym darem, jaki mamy od naszego Pana, tutaj na ziemi” – mówił biskup.

- W ramach kursu, kandydaci na szafarzy mieli 25 godzin wykładów i ćwiczeń z teologii. Kurs w diecezji jest przeprowadzany, co dwa lata - mówił ks. Gabriel Horowski, duszpasterz odpowiedzialny za szafarzy w diecezji świdnickiej.

W obecnym czasie w diecezji świdnickiej jest 170 szafarzy świeckich oraz 30 sióstr zakonnych, które pełnią posługę w domach zakonnych. Zadaniem szafarzy jest przede wszystkim zanoszenie Komunii św. chorym, jak również pomoc w komunikowaniu podczas Mszy św.

2015-03-23 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi nadzwyczajni szafarze

[ TEMATY ]

szafarz

szafarze

Monika Łukaszów

W sobotę, 18 marca, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, ustanowił 21 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dla Diecezji Legnickiej. Uroczystość, w której uczestniczyli księża proboszczowie i rodziny kandydatów odbyła się w legnickiej katedrze.

Pochodzą z różnych miejscowości m.in. z Lubina, Zawidowa, Raciborowic Górnych, Lubania, Legnicy, Jeleniej Góry, Leśnej, Platerówki i Chełmska Śląskiego. Potrzebną wiedzę teologiczną zdobywali przez ponad pół roku. Kurs rozpoczął się w październiku ubiegłego roku i obejmował zagadnienia m.in. liturgiczne, pastoralne a także duszpasterskie związane z posługą wobec chorych i cierpiących w domach. Odbywały się również zajęcia praktyczne, gdzie kandydaci uczyli się jak udzielać wiernym Komunii świętej. A wszystko po to, by po zdaniu odpowiednich egzaminów, zostać włączonym przez Biskupa Legnickiego w grono Szafarzy.

CZYTAJ DALEJ

Nauczyciel wiary

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Franciszek Forgione urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie na południu Włoch. Od dzieciństwa miewał różne wizje, których doświadczał, gdy był zatopiony w modlitwie. Wcześnie odkrył swoje zakonne, a zarazem kapłańskie powołanie. Został kapucynem i przyjął imię Pio. Wywodzi się ono z łaciny – pius znaczy: pobożny, czuły, tkliwy, przywiązany. Można powiedzieć, że streszcza ono całą osobowość tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję