Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowy gospodarz

Od ponad dwóch tygodni diecezją świdnicką kieruje nowy biskup.

Niedziela Ogólnopolska 19/2020, str. 60

ks. Mirosław Benedyk

Pod koniec marca papież Franciszek powołał na to stanowisko bp. Marka Mendyka. Formalne, kanoniczne objęcie rządów w diecezji nastąpiło w czwartek

23 kwietnia br., w samo południe, w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej. Tam, zgodnie z wymogami Kodeksu Prawa Kanonicznego, odczytano dokument Stolicy Apostolskiej z papieską nominacją na biskupa diecezjalnego. Po wysłuchaniu treści nominacji bp Marek Mendyk złożył wyznanie wiary i tym samym oficjalnie objął urząd ordynariusza. Następnie kanclerz kurii odczytał stosowny protokół potwierdzający kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa świdnickiego. Pod dokumentem swój podpis złożyli nowy ordynariusz, ustępujący biskup Ignacy Dec oraz członkowie jedenastoosobowego Kolegium Konsultorów na czele z bp. Adamem Bałabuchem.

Gratulacje i pozdrowienia

Reklama

Ksiądz prałat Stanisław Chomiak odczytał list gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy, a także w imieniu Kolegium Konsultorów, prezbiterium i wiernych diecezji świdnickiej skierował słowa wdzięczności i pozdrowień: – Cieszymy się niezmiernie, że to właśnie ksiądz biskup, po naszym zacnym biskupie Ignacym, przyjmuje decyzję o byciu naszym pasterzem. Życzymy, by linia takiego duszpasterstwa, którego doświadczaliśmy, była kontynuowana. Ksiądz biskup może liczyć na nasze wsparcie, ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi Kościoła. Dziś stajemy przed księdzem biskupem z otwartością serc i życzliwością, i na każdego z nas, kapłanów, może ksiądz biskup liczyć – zapewniał ks. Chomiak.

Spotkanie z dziennikarzami

W dalszej kolejności bp Mendyk spotkał się z lokalnymi dziennikarzami, którzy zgromadzili się przed kurią. Na pytanie o stan przejętej diecezji biskup odpowiedział:

– Przyglądałem się tutejszej organizacji, strukturom i warunkom. Muszę powiedzieć, że diecezja – choć młoda – jest dobrze zorganizowana.

Reklama

Cieszę się, że będę mógł kontynuować linię ks. bp. Ignacego i prowadzić to dzieło. I mam nadzieję, że niczego po drodze nie zburzę.

Padło też pytanie czy nastąpią zmiany personalne w kurii: – Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć – zaznaczył biskup. – Będę rozmawiał z wikariuszem generalnym, z księżmi, zobaczymy. Gdy przychodzi nowy gospodarz, zawsze chce układać po swojemu, ale na pewno będę sięgał po doświadczenie ks. bp. Ignacego.

Jeden z dziennikarzy wspomniał byłego proboszcza parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie, pierwszej parafii bp. Marka, i zapytał: – Czy to prawda, że śp. ks. Sylwester Irla przepowiedział księdzu biskupstwo? Biskup Mendyk odpowiedział: – O, wiele razy mi mówił: Ty na pewno będziesz biskupem. Oczywiście żartowaliśmy z tego, ale miał nosa.

Najbliższe plany

Biskup Marek Mendyk zamieszkał już w Świdnickiej Kurii Biskupiej. Pełni swoje obowiązki na tyle, na ile jest to możliwe w dobie pandemii koronawirusa. Najbliższe wydarzenia pod przewodnictwem nowego pasterza to święcenia prezbiteratu w katedrze świdnickiej, które odbędą się 23 maja o godz. 10. Tydzień wcześniej w parafii Chrystusa Króla w Głuszycy o godz. 12 bp Marek będzie przewodniczyć Mszy św. dziękczynnej w 50. rocznicę przyjęcia Pierwszej Komunii św.?

2020-05-05 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową – Matki Bożej Bolesnej i 15 września – Siedmiu Boleści Maryi.

Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423. Drugie święto ma nieco inny charakter. Czci Bożą Matkę jako Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. To święto zaczęli wprowadzać serwici.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję