Reklama

Pierwsza biografia Emilii i Karola Wojtyłów

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego jego rodziców ukazała się nowa książka dr Mileny Kindziuk pt. Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II. Wstęp napisał kard. Stanisław Dziwisz.

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. 27

[ TEMATY ]

książka

Archiwum Mileny Kindziuk

Życie dwojga pozornie zwykłych, a naprawdę zupełnie niezwykłych ludzi, jakimi byli Karol Wojtyła senior i jego żona Emilia z Kaczorowskich, zasługuje z pewnością na tak pogłębioną i pięknie napisaną monografię” – stwierdził prof. Wojciech Roszkowski, naukowy recenzent tej książki, znany historyk, odznaczony niedawno Orderem Orła Białego.

Ta 500-stronicowa historyczna biografia stanowi wyjątkowy portret Wojtyłów – rodziny mierzącej się z trudami życia, która do końca ufała Bożej Opatrzności. Z pewnością pomaga odpowiedzieć na pytanie, dlaczego są oni kandydatami na ołtarze. Doktor Kindziuk z UKSW w Warszawie, która przez kilka lat prowadziła badania, z pasją naukowca, ale też z zacięciem reporterskim, odkryła wiele nowych faktów z życia rodziców św. Jana Pawła II. Ustaliła datę ich ślubu (1906 r.) i nieznane szczegóły dotyczące siostry papieża – Olgi oraz jego brata Edmunda. Odnalazła też grób żydowskiego lekarza, dr. Samuela Tauba, który uratował trudną ciążę Emilii – dzięki niemu mógł się urodzić jej syn, przyszły święty. Książka zawiera zresztą pasjonujący opis narodzin przyszłego papieża. Fragment ten cytował nawet abp Stanisław Gądecki w kazaniu wygłoszonym 3 maja br. na Jasnej Górze; zwrócił on uwagę na heroiczną decyzję matki o urodzeniu dziecka, mimo że inny lekarz sugerował jej aborcję.

Intrygujące są relacje świadków, np. Rona Bałamutha z USA, potomka rodu Bałamuthów, od których Wojtyłowie wynajmowali mieszkanie w Wadowicach. Ujawnia on m.in., że w sklepie Bałamutha, ojciec kupił Karolowi trzykołowy dziecięcy rowerek i łyżwy. Tego typu ciekawostek jest w tej książce wiele.

Reklama

Publikacja zawiera wiele niepublikowanych zdjęć i dokumentów – często to one pozwoliły autorce ustalić nieznane dotąd fakty. Zamieszczone są też nieznane listy Jana Pawła II do rodziny Wojtyłów.

Autorka zebrała ponadto świadectwa Jana Pawła II o jego rodzicach. Kilkakrotnie cytuje także kard. Dziwisza – ujawnił on treść rozmów, które prowadził z papieżem na temat jego rodziców i brata. We Wstępie zaś kard. Dziwisz pisze: „Cieszę się, że powstała – pierwsza – książka biograficzna o Rodzicach świętego Jana Pawła II (...) tym bardziej że rozpoczął się proces beatyfikacyjny Rodziców Papieża Polaka. Ufam, że książka ta przyczyni się do lepszego poznania rodziny Wojtyłów, a przez to do głębszego zrozumienia samego Jana Pawła II”.

Książka została wydana w koedycji wydawnictw Esprit w Krakowie i W drodze w Poznaniu.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony Prymas

Powszechnie znane jest stwierdzenie, że świat potrzebuje świętych nie po to, aby zawstydzali, ale żeby wskazywali drogę do Boga. Prawda ta okazała swoją pełnię w przypadku człowieka, który bardzo wcześnie usłyszał głos wzywający go do świętości, bo już w latach dziecięcych wiedział, że sensem jego życia jest służba Kościołowi i ludziom.

Kardynał Stefan Wyszyński, którego życie i duchowość ukazano w najnowszej książce Wydawnictwa JUT "Błogosławiony Prymas", był człowiekiem na miarę swoich czasów. Przewodził polskiemu Kościołowi w okresie szczególnie trudnym, w latach prześladowań i ucisku politycznego, którego sam doświadczył w dotkliwy sposób. Bezprawnie więziony w różnych miejscach internowania, pozbawiony możliwości swobodnego kontaktu z bliskim i innymi kapłanami, z pozoru bezradny i niewładny ani na moment nie zaprzestał czynnej pracy na rzecz Kościoła i modlitwy w jego intencji.

To w więzieniu ujawnił swoją odwagę i pełnię głębokiej wiary.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję