Reklama

Pierwsza biografia Emilii i Karola Wojtyłów

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego jego rodziców ukazała się nowa książka dr Mileny Kindziuk pt. Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II. Wstęp napisał kard. Stanisław Dziwisz.

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. 27

[ TEMATY ]

książka

Archiwum Mileny Kindziuk

Życie dwojga pozornie zwykłych, a naprawdę zupełnie niezwykłych ludzi, jakimi byli Karol Wojtyła senior i jego żona Emilia z Kaczorowskich, zasługuje z pewnością na tak pogłębioną i pięknie napisaną monografię” – stwierdził prof. Wojciech Roszkowski, naukowy recenzent tej książki, znany historyk, odznaczony niedawno Orderem Orła Białego.

Ta 500-stronicowa historyczna biografia stanowi wyjątkowy portret Wojtyłów – rodziny mierzącej się z trudami życia, która do końca ufała Bożej Opatrzności. Z pewnością pomaga odpowiedzieć na pytanie, dlaczego są oni kandydatami na ołtarze. Doktor Kindziuk z UKSW w Warszawie, która przez kilka lat prowadziła badania, z pasją naukowca, ale też z zacięciem reporterskim, odkryła wiele nowych faktów z życia rodziców św. Jana Pawła II. Ustaliła datę ich ślubu (1906 r.) i nieznane szczegóły dotyczące siostry papieża – Olgi oraz jego brata Edmunda. Odnalazła też grób żydowskiego lekarza, dr. Samuela Tauba, który uratował trudną ciążę Emilii – dzięki niemu mógł się urodzić jej syn, przyszły święty. Książka zawiera zresztą pasjonujący opis narodzin przyszłego papieża. Fragment ten cytował nawet abp Stanisław Gądecki w kazaniu wygłoszonym 3 maja br. na Jasnej Górze; zwrócił on uwagę na heroiczną decyzję matki o urodzeniu dziecka, mimo że inny lekarz sugerował jej aborcję.

Intrygujące są relacje świadków, np. Rona Bałamutha z USA, potomka rodu Bałamuthów, od których Wojtyłowie wynajmowali mieszkanie w Wadowicach. Ujawnia on m.in., że w sklepie Bałamutha, ojciec kupił Karolowi trzykołowy dziecięcy rowerek i łyżwy. Tego typu ciekawostek jest w tej książce wiele.

Reklama

Publikacja zawiera wiele niepublikowanych zdjęć i dokumentów – często to one pozwoliły autorce ustalić nieznane dotąd fakty. Zamieszczone są też nieznane listy Jana Pawła II do rodziny Wojtyłów.

Autorka zebrała ponadto świadectwa Jana Pawła II o jego rodzicach. Kilkakrotnie cytuje także kard. Dziwisza – ujawnił on treść rozmów, które prowadził z papieżem na temat jego rodziców i brata. We Wstępie zaś kard. Dziwisz pisze: „Cieszę się, że powstała – pierwsza – książka biograficzna o Rodzicach świętego Jana Pawła II (...) tym bardziej że rozpoczął się proces beatyfikacyjny Rodziców Papieża Polaka. Ufam, że książka ta przyczyni się do lepszego poznania rodziny Wojtyłów, a przez to do głębszego zrozumienia samego Jana Pawła II”.

Książka została wydana w koedycji wydawnictw Esprit w Krakowie i W drodze w Poznaniu.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francuski dziennikarz o św. o. Maksymilianie Kolbem

Autor książki „Maksymilian Kolbe. Kapłan, dziennikarz, męczennik” jest francuskim dziennikarzem, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika katolickiego „L’Homme Nouveau”. Philippe Maxence w 2003 r. opublikował biografię gen. Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu, oraz angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję