Reklama

Pierwsza biografia Emilii i Karola Wojtyłów

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego jego rodziców ukazała się nowa książka dr Mileny Kindziuk pt. Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II. Wstęp napisał kard. Stanisław Dziwisz.

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. 27

[ TEMATY ]

książka

Archiwum Mileny Kindziuk

Życie dwojga pozornie zwykłych, a naprawdę zupełnie niezwykłych ludzi, jakimi byli Karol Wojtyła senior i jego żona Emilia z Kaczorowskich, zasługuje z pewnością na tak pogłębioną i pięknie napisaną monografię” – stwierdził prof. Wojciech Roszkowski, naukowy recenzent tej książki, znany historyk, odznaczony niedawno Orderem Orła Białego.

Ta 500-stronicowa historyczna biografia stanowi wyjątkowy portret Wojtyłów – rodziny mierzącej się z trudami życia, która do końca ufała Bożej Opatrzności. Z pewnością pomaga odpowiedzieć na pytanie, dlaczego są oni kandydatami na ołtarze. Doktor Kindziuk z UKSW w Warszawie, która przez kilka lat prowadziła badania, z pasją naukowca, ale też z zacięciem reporterskim, odkryła wiele nowych faktów z życia rodziców św. Jana Pawła II. Ustaliła datę ich ślubu (1906 r.) i nieznane szczegóły dotyczące siostry papieża – Olgi oraz jego brata Edmunda. Odnalazła też grób żydowskiego lekarza, dr. Samuela Tauba, który uratował trudną ciążę Emilii – dzięki niemu mógł się urodzić jej syn, przyszły święty. Książka zawiera zresztą pasjonujący opis narodzin przyszłego papieża. Fragment ten cytował nawet abp Stanisław Gądecki w kazaniu wygłoszonym 3 maja br. na Jasnej Górze; zwrócił on uwagę na heroiczną decyzję matki o urodzeniu dziecka, mimo że inny lekarz sugerował jej aborcję.

Reklama

Intrygujące są relacje świadków, np. Rona Bałamutha z USA, potomka rodu Bałamuthów, od których Wojtyłowie wynajmowali mieszkanie w Wadowicach. Ujawnia on m.in., że w sklepie Bałamutha, ojciec kupił Karolowi trzykołowy dziecięcy rowerek i łyżwy. Tego typu ciekawostek jest w tej książce wiele.

Publikacja zawiera wiele niepublikowanych zdjęć i dokumentów – często to one pozwoliły autorce ustalić nieznane dotąd fakty. Zamieszczone są też nieznane listy Jana Pawła II do rodziny Wojtyłów.

Autorka zebrała ponadto świadectwa Jana Pawła II o jego rodzicach. Kilkakrotnie cytuje także kard. Dziwisza – ujawnił on treść rozmów, które prowadził z papieżem na temat jego rodziców i brata. We Wstępie zaś kard. Dziwisz pisze: „Cieszę się, że powstała – pierwsza – książka biograficzna o Rodzicach świętego Jana Pawła II (...) tym bardziej że rozpoczął się proces beatyfikacyjny Rodziców Papieża Polaka. Ufam, że książka ta przyczyni się do lepszego poznania rodziny Wojtyłów, a przez to do głębszego zrozumienia samego Jana Pawła II”.

Książka została wydana w koedycji wydawnictw Esprit w Krakowie i W drodze w Poznaniu.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok z ptakami

Ptaki nie znają granic
Noah Strycker

Wielu nie może się już doczekać śpiewów, pisków, treli itd., które wkrótce zaczną dobiegać zza okna. Nie tylko dla nich jest książka Noah Stryckera, niezwykłego wielbiciela – bo jakże inaczej – ptaków. Strycker rzucił pracę, spakował się i ruszył w świat za... ptakami. Postanowił zobaczyć w rok 5 tys. gatunków w różnych stronach świata. W ten rok odwiedził czterdzieści jeden krajów na siedmiu kontynentach, odbył ponad sto lotów – pokonał ponad 160 tys. km, zobaczył ponad 6 tys. gatunków, czym pobił wszelkie rekordy w ptasiej branży, a potem swoje przygody z ptakami opisał. Nie namawiamy do takich szalonych wyczynów. Wystarczy wziąć książkę Stryckera i otworzyć okno na świat, skąd za chwilę usłyszymy ptasie śpiewy, piski i trele.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność za łódź Kościoła

2021-06-20 14:34

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

40. rocznica istnienia parafii

Kotowice

Beata Pieczykura/Niedziela

– Rocznice są po to, abyśmy na chwilę się zatrzymali i uświadomili sobie, że to, co codzienne i oczywiste - kościół i sprawowane Msze św., jest ważne dla naszego życia i zbawienia. Dzisiaj chcemy Bogu dziękować za 40 lat tej rodziny Bożej, za to, że w tym kościele mogą być sprawowane sakramenty, a to jest możliwe dzięki temu, że mamy tutaj kapłana. Dziś Bogu dziękujemy za powołanie księdza proboszcza, za jego 30 lat gorliwej służby w Kościele – mówił bp Andrzej Przybylski 20 czerwca w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach w duchu wdzięczności za 40 lat jej istnienia.

Radość ze wszystkich wydarzeń, które dokonały się przez 40 lat istnienia parafii, gromadziła wiernych i duszpasterzy, którzy jednym mocnym głosem z wdzięcznością śpiewali: Błogosław nam, Panie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję