Reklama

Książka

Polityka, wojna, kultura

„Dzielenie łupów. Wojna o imperium Aleksandra Wielkiego”
Robin Waterfield

Aleksander Wielki snuł plany kolejnych wojen i podbojów, a nawet uwierzył, że jest bogiem. Umarł, gdy miał 32 lata. Nie zostawił testamentu. Robin Waterfield, brytyjski pisarz i tłumacz, rozpoczyna opowieść w 323 r. przed Chr., od śmierci Aleksandra, a kończy na 281 r. przed Chr., gdy umierają ostatni diadochowie, bezpośredni następcy przywódcy, którzy brali udział w jego wyprawach. Winowajcą rozpadu imperium Aleksandra okazał się on sam – nie zostawił następcy i nie wprowadził sprawnej administracji na rozległych terytoriach, od Bałkanów po Indie.

Reklama

Nagła śmierć Aleksandra zrodziła liczne problemy. Kto miał odziedziczyć imperium? System sukcesji nie był uregulowany i całą pulę zgarniał najdzielniejszy. Armia i jej generałowie wszczęli między sobą swary i walki. Ich ambicje oznaczały nieuchronny rozpad imperium. Choć początkowo uczestnicy rozgrywek występowali w imieniu króla Aleksandra IV, pogrobowca Aleksandra, to jednak dbali o swoje interesy.

Walki diadochów, „dziedziców Aleksandra”, próby konsolidacji poszczególnych ziem, przyczyniły się do powstania specyficznej kultury – hellenistycznej: klasycznej kultury helleńskiej z elementami lokalnych kultur, oraz do podziału imperium na mniejsze państwa. Zanim jednak ten podział się dokonał, polało się mnóstwo krwi. W latach 321-301 przed Chr. doszło do czterech brutalnych wojen domowych – Macedończyków przeciwko Macedończykom – na taką skalę, że zasługują one na miano wojny światowej. Objęła ona zasięgiem cały znany świat.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oczyszczanie organów ze św. Hildegardą

2021-06-14 11:40

[ TEMATY ]

Hildegarda

św. Hildegarda

eSPe

Jolanta Zajdel rozmawia z Anną Kobylińską, magistrem farmacji, a tematem ich rozmowy jest oczyszczanie organów, szczególnie wątroby. Pewne rzeczy możemy zrobić sami w domu. Są pewne metody detoksykacji ciała, które każdy sam może u siebie wprowadzić. Warto pamiętać jednak, że dotyczy to osób, które nie mają wielu chorób współistniejących, dla których takie praktyki mogą być niebezpieczne.

Znaczenie wątroby

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Neoprezbiterzy otrzymali nominacje na parafie

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Nasi neoprezbiterzy otrzymali nominacje na swoje pierwsze ⛪️ parafie. Dekrety wręczył biskup Romuald Kamiński. Uroczystość odbyła się w Parafia Katedralna św. Michała Arch. i św. Floriana M. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję