Reklama

Książka

Polityka, wojna, kultura

„Dzielenie łupów. Wojna o imperium Aleksandra Wielkiego”
Robin Waterfield

Aleksander Wielki snuł plany kolejnych wojen i podbojów, a nawet uwierzył, że jest bogiem. Umarł, gdy miał 32 lata. Nie zostawił testamentu. Robin Waterfield, brytyjski pisarz i tłumacz, rozpoczyna opowieść w 323 r. przed Chr., od śmierci Aleksandra, a kończy na 281 r. przed Chr., gdy umierają ostatni diadochowie, bezpośredni następcy przywódcy, którzy brali udział w jego wyprawach. Winowajcą rozpadu imperium Aleksandra okazał się on sam – nie zostawił następcy i nie wprowadził sprawnej administracji na rozległych terytoriach, od Bałkanów po Indie.

Reklama

Nagła śmierć Aleksandra zrodziła liczne problemy. Kto miał odziedziczyć imperium? System sukcesji nie był uregulowany i całą pulę zgarniał najdzielniejszy. Armia i jej generałowie wszczęli między sobą swary i walki. Ich ambicje oznaczały nieuchronny rozpad imperium. Choć początkowo uczestnicy rozgrywek występowali w imieniu króla Aleksandra IV, pogrobowca Aleksandra, to jednak dbali o swoje interesy.

Walki diadochów, „dziedziców Aleksandra”, próby konsolidacji poszczególnych ziem, przyczyniły się do powstania specyficznej kultury – hellenistycznej: klasycznej kultury helleńskiej z elementami lokalnych kultur, oraz do podziału imperium na mniejsze państwa. Zanim jednak ten podział się dokonał, polało się mnóstwo krwi. W latach 321-301 przed Chr. doszło do czterech brutalnych wojen domowych – Macedończyków przeciwko Macedończykom – na taką skalę, że zasługują one na miano wojny światowej. Objęła ona zasięgiem cały znany świat.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję