Reklama

Niedziela w Warszawie

Fryzura papieża to moja robota

Z br. Marianem Markiewiczem CFCI, rzymskim kierowcą kard. Karola Wojtyły, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. 62

Ryszard Rzepecki/Biały Kruk

Łukasz Krzysztofka: Co Brata najbardziej fascynowało w osobie Karola Wojtyły?

Br. Marian Markiewicz CFCI: To był człowiek wielkiej modlitwy – codziennie odprawiał Mszę św., Drogę Krzyżową, odmawiał trzy części Różańca, zawsze pierwszy był w kaplicy. Jednocześnie był taki ludzki w zachowaniu, uśmiechnął się, zapytał. A jak ktoś przyszedł do niego z problemem, to każdego wysłuchał.

Czy Papież długo przygotowywał się do Mszy św.?

Był zawsze bardzo skupiony. Wszyscy się schodzili na Mszę św. do kaplicy, a jego nic to nie obchodziło. Klęczał i modlił się. Przychodził czas Mszy św., ks. Dziwisz przynosił strój liturgiczny i mówił, że czas zacząć. Modlitwa papieża była szczególna. Był ciągle zjednoczony z Bogiem. Pierwszy był Bóg, a potem dopiero reszta spraw. Po Mszy św. znów klęczał na dziękczynieniu, wszyscy już spieszyli do biblioteki, żeby się ustawić, zrobić zdjęcia. A papież jeszcze się modlił.

Był Brat nie tylko kierowcą, ale także... fryzjerem przyszłego papieża. Jak to się stało?

Przed pamiętnym konklawe kard. Wojtyła powiedział do mnie w gwarze: „Marianku, a ostrzygłbyś mnie, żebym jakoś wyglądoł na tym konklawe?”. Nożyczki więc poszły w ruch. Chwalę się, że pierwsza fryzura papieża to była moja robota.

Dzisiaj te włosy byłby relikwiami...

... i są. Coś mnie tchnęło i je zachowałem. Zostały rozdane po całym świecie. Mam informacje, że wiele cudów wydarzyło się już za wstawiennictwem Jana Pawła II.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję