Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pokochać Maryję jak mamę

W maju – miesiącu poświęconym Matce Bożej – grupa kilkudziesięciu osób w Sulechowie podejmuje niezwykłe rekolekcje maryjne.

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. 65

Archiwum ks. Marcina Marciniaka

Ks. Marcin Marciniak posługuje w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Ks. Marcin Marciniak posługuje w parafii
Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego zorganizowała 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do Zawierzenia Matce Bożej. W związku z sytuacją epidemiologiczną każdy z uczestników odprawia je indywidualnie, w domu. Wprowadzenie rozpoczęło się już 28 kwietnia. – Rekolekcje te mają nas duchowo przygotować do bezgranicznego oddania się Jezusowi przez ręce Maryi, którego dokonamy w akcie zawierzenia 31 maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – mówi prowadzący rekolekcje wikariusz parafii ks. Marcin Marciniak.

12 dni i 3 tygodnie

Rekolekcje są podzielone na 4 części. – Pierwsza to 12 dni, podczas których pragniemy wyzbywać się „ducha tego świata”, a otworzyć serce na wszystko, co jest darem Jezusa Chrystusa. Później są 3 tygodnie duchowych ćwiczeń – mówi ks. Marcin. – W pierwszym tygodniu ofiarujemy Jezusowi wszystkie modlitwy i akty pobożności w intencji zdobycia wiedzy o sobie samym i żalu za grzechy. W drugim będziemy się starać poznawać cnoty Matki Bożej i prosić o te łaski dla nas. W trzecim tygodniu przez rozważanie słowa Bożego będziemy się starali lepiej zrozumieć tajemnice Jezusa Chrystusa. Pod koniec ćwiczeń duchowych każdy z uczestników odprawi spowiedź św., aby w łasce uświęcającej mógł przystąpić do Komunii św. i poświęcić się Jezusowi przez Maryję jako „niewolnik miłości” – dodaje kapłan.

Reklama

Modlitwa rozpoczyna się od znaku krzyża i wezwania Ducha Świętego w hymnie Veni, Creator Spiritus. Następnie jest odczytywany fragment Ewangelii i rozważanie wprowadzające w temat dnia. Zwieńczeniem codziennej modlitwy jest Różaniec oraz modlitwy poświęcenia się Maryi.

Totus tuus

Treść rekolekcji jest oparta o Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Grignion de Montfort. – Każdy uczestnik rekolekcji powinien się z tym dziełem zapoznać. Korzystamy z niego w czasie rekolekcji i ufam, że będziemy do niego powracać jako owoc naszego zawierzenia. Pomocą jest również książka ks. Fredericka Williama Fabera 33-dniowe przygotowanie do zawierzenia się w duchową niewolę Maryi, z której zaczerpnęliśmy schemat codziennych modlitw. Patronami rekolekcji są św. Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński – szczególni słudzy Maryi. Inspiracją dewizy Totus tuus Jana Pawła II była doktryna św. Ludwika de Montforta. Te dwa słowa wyrażają całkowitą przynależność do Jezusa za pośrednictwem Maryi. Dlatego i my to zawołanie obraliśmy jako myśl przewodnią naszych rekolekcji – opowiada ks. Marcin.

Matka wskazuje na Syna

Ideą rekolekcji, jak mówi ks. Marciniak, jest wyrzeczenie się „ducha tego świata”, wyzbycie wszystkiego, co może być przeszkodą, by relacja z Jezusem była żywa i głęboka.

– Osobiście podejmuję te rekolekcje jako uczestnik, aby na zawsze oddać się Matce Bożej. Głęboko wierzę w potężne wstawiennictwo Maryi, w Jej pomoc i obronę w różnych doświadczeniach, także w momentach próby i walki duchowej. Matka Boża zawsze wskazuje na Jezusa i do Niego prowadzi. Pragnę, aby właśnie Ona prowadziła moje życie, abym nigdy nie stracił łask, które od Boga otrzymuję. Te rekolekcje pomagają nam głębiej wejść w tajemnice Maryi, poznać Ją i pokochać jak mamę – kończy ks. Marcin Marciniak.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję