Reklama

Watykan

Watykan: sympozjum nt. aktualności encykliki "Evangelium vitae" po 20 latach

Dokładnie w 20. rocznicę encykliki św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" (z 25 marca 1995) Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zorganizowała w Rzymie specjalne sympozjum. W liście do jego uczestników, podpisanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolski kard. Pietro Parolina, Franciszek życzy, by inicjatywa ta, pogłębiając aspekty naukowe, antropologiczne i etyczne, wzbudziła odnowione zaangażowanie „w szerzenie kultury życia”. Ojciec Święty wyraża „uznanie tym wszystkim, którzy codziennie, mimo wielu trudności, dają świadectwo wierności Ewangelii życia” - zapewnił kardynał.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Encyklika

List na sympozjum wystosował też przebywający jeszcze na leczeniu w Polsce przewodniczący Rady abp Zygmunt Zimowski. O jego treści i o samym spotkaniu opowiedział w Radiu Watykańskim pracujący w tej dykasterii ks. Dariusz Giers.

„Głównym celem spotkania jest potwierdzenie aktualności nauczania św. Jana Pawła II. Ksiądz arcybiskup w swoim przesłaniu stwierdził, że nauczanie to nie straciło nic na swojej aktualności, tym bardziej na swojej wewnętrznej mocy i pięknie. Obecnie nauczanie to jest potwierdzane i rozwijane przez papieża Franciszka" - oświadczył rozmówca rozgłośni papieskiej.

Reklama

Przypomniał, że Ojciec Święty w swym niedawnym przemówieniu do Papieskiej Akademii Życia powtórzył dokładnie apel św. Jana Pawła II: "Szanuj, broń, kochaj, służ życiu. Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście".

"Ksiądz arcybiskup podkreślił, że zasadniczą misją Rady, którą kieruje, jest obrona życia. Misja ta dotyczy całego Kościoła, dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli różnych urzędów Kurii Rzymskiej i instytucji świeckich, zaangażowanych we wspieranie i ochronę życia" - powiedział ks. Giers. Przypomniał, że św. Jan Paweł II o wszystkich, którzy włączają się w tę służbę życiu, mówił: "Jesteście sługami życia, macie być zawsze i wszędzie sługami życia". Kapłan dodał, że takimi sługami są też rodzice.

"Troszczyć się o życie to podstawowe zadanie rodziny. Sympozjum stanie się również, i to jest nasza nadzieja, bardzo użyteczne dla prac przyszłego Synodu Biskupów na temat rodziny. Św. Jan Paweł II tak pięknie mówił o sobie, że jest Papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa” – dodał na zakończenie oficjał Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.

2015-03-25 19:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Veritatis splendor

Do wszystkich biskupów Kościoła katolickiego
o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła

Czcigodni Bracia w Biskupstwie,
pozdrowienie i Apostolskie Błogosławieństwo!

BLASK PRAWDY jaśnieje we wszystkich dziełach Stwórcy, w szczególny zaś sposób w człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boga (por. Rdz 1, 26): prawda oświeca rozum i kształtuje wolność człowieka, który w ten sposób prowadzony jest ku poznaniu i umiłowaniu Pana. Dlatego psalmista woła: „Wznieś ponad nami, o Panie, światłość Twojego oblicza!” (Ps 4, 7).

Wprowadzenie

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję