Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: pogrzeb dwóch ofiar zamachu w Tunisie

W archikatedrze lubelskiej odbyły się 26 mara uroczystości pogrzebowe płk. Artura Nowosada i kpt. Dominika Nowickiego - funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zginęli w zamachu terrorystycznym w Tunisie. Uroczystościom z udziałem władz państwowych przewodniczył bp Ryszard Karpiński. "Ta śmierć przyszła tak nieoczekiwanie, zaskoczyła nas wszystkich" – powiedział w homilii ks. Wojciech Pęcherzewski, diecezjalny duszpasterz urzędów państwowych i instytucji samorządowych. Ciała zabitych spoczęły na cmentarzach w ich rodzinnych miastach: Kraśniku i Świdniku.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Lublin

Łukasz Głowacki

"Z głębi serca chcemy podziękować za dar życia Artura i Dominika" – zaznaczył kaznodzieja. Przypomniał, że jest to najodpowiedniejsza chwila, aby powiedzieć ostatnie „dziękuję, wybacz i do zobaczenia”.

Ks. Pęcherzewski podkreślił też, że śmierć funkcjonariuszy Służby Więziennej powinna uświadamiać rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestniczącym w ceremonii, jak kruche jest ludzkie życie. "Każdemu z nas Pan Bóg może przygotować taką niespodziankę" – zauważył kapłan. Zwrócił uwagę, że to smutne wydarzenie jest najwspanialsza katechezą dla każdego chrześcijanina. "Ci nasi bracia swoją milczącą obecnością dają nam katechezę swoich czynów, decyzji, które podejmowali w swoim życiu" – zaznaczył duszpasterz. Było to nawiązanie do wcześniej odczytanego fragmentu Ewangelii o uczynkach miłosierdzia. "Będziemy sądzeni nie z naszych słów czy deklaracji, ale z czynów, które pokazują prawdziwą wiarę" – wyjaśnił.

Płk Artur Nowosad w Służbie Więziennej od dnia 1 marca 1988 pełnił służbę kolejno na stanowiskach: młodszego wychowawcy, wychowawcy, starszego wychowawcy i kierownika w dziale penitencjarnym Aresztu Śledczego w Krasnymstawie. Od 1 marca 2003 pełnił służbę w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej na stanowisku specjalisty. 1 lipca 2009 został powołany na zastępcę dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Od 1 stycznia był zastępcą dyrektora Aresztu Śledczego w Lublinie.

Podczas służby w Służbie Więziennej został odznaczony srebrnym medalem „Za długoletnią służbę” nadanym przez Prezydenta RP, odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” – brązową, srebrną i złotą. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Był też dziennikarzem, historykiem, samorządowcem. Pozostawił w żałobie najbliższych członków rodziny: żonę, córkę (studentkę prawa na Uniwersytecie Warszawskim), matkę i brata.

Reklama

Kpt. Dominik Nowicki w Służbie Więziennej pracował od 1 października 2008 kolejno jako młodszy inspektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, od 1 października 2010 młodszy inspektor Aresztu Śledczego w Lublinie i od 1 czerwca 2012 jako inspektor działu informatyki, techniki i łączności Aresztu Śledczego w Lublinie. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Pozostawił rodziców, żonę i syna.

W uroczystościach w Lublinie wzięli udział minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, dyrektor generalny Służby Więziennej płk Jacek Kitliński, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce ks. prał. dr Paweł Wojtas oraz bliscy i przyjaciele ofiar.

Do zamachu w Tunisie doszło 18 marca br. w Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści strzelali zarówno do zwiedzających w środku budynku, jak i do turystów w autobusach zaparkowanych przed placówką. Wśród zwiedzających muzeum w tym czasie była grupa 36 polskich obywateli, z których trzech zginęło, w tym dwóch z Lublina. Ponadto dziesięciu obywateli Polski zostało rannych. Do zamachu, w którym zginęły 23 osoby z różnych krajów, przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego.

2015-03-26 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Szukajmy odpowiedzi. Nie zamykajmy ludziom ust. Wiara i prawda zawsze idą razem."

[ TEMATY ]

prezydent

pogrzeb

BOŻENA SZTAJNER

Twoje życie to testament dla przyszłych pokoleń, postrzegamy Cię jako jednego z najgodniejszych miana Polaka - powiedział dziś bp Antoni Dydycz o Ryszardzie Kaczorowskim. Biskup drohiczyński przewodniczył nabożeństwu Słowa Bożego w trakcie uroczystości pogrzebowych ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, które odbywają się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję