Reklama

Niedziela Częstochowska

Droga Krzyżowa z symbolami ŚDM w Częstochowie

„Dotknij Miłosierdzia”, pod takim hasłem z udziałem rodzin z dziećmi, młodzieży, ruchów i stowarzyszeń katolickich, osób życia konsekrowanego, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, wolontariuszy ŚDM, w piątek wieczorem ulicami Częstochowy przeszła Droga Krzyżowa. Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się na Placu Daszyńskiego, przy pomniku św. Jana Pawła II - Pielgrzyma.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Droga Krzyżowa

Bożena Sztajner

Nabożeństwu, podczas którego niesione były symbole ŚDM, przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski - Opowiedzenie się po stronie Chrystusa to bardzo konkretna decyzja w życiu młodego człowieka – mówił abp Wacław Depo.

„Na trasie pielgrzymek papieskich Jana Pawła II Częstochowa była wpisana od samego początku, od czerwca 1979 r. W czasie tego pontyfikatu otrzymaliśmy nie tylko dar krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”, ale zostaliśmy zobowiązani, żeby te znaki weszły w nasze życie, tak jak św. Jan ewangelista otrzymał testament z krzyża i wziął Maryję do siebie”. – kontynuował abp Depo.

W rozważaniu metropolita częstochowski podkreślił, że „trzeba mieć świadomość, że każdy z nas jest kimś, każdy ma wartość w rękach i sercu Boga”. - Trzeba mieć świadomość własnego krzyża, na który składa się nasze życie, codzienność, służba i wszystko to co jest obecne. – mówił metropolita częstochowski.

„Przechodzimy trasą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II. Trzeba przyjąć krzyż po raz kolejny, żeby przechodząc przez czas posiadać łaskę, która każdemu z nas jest dana”. – wskazał arcybiskup.

Metropolita częstochowski odniósł się do sytuacji Częstochowy, w której „coraz mniej ludzi zadomowionych, a w Alejach od kilku lat zadomowił się bazar”. - Prośmy, abyśmy za łaską Boga odkrywali Kościół jako Dom. – zaapelował abp Depo.

Rozważania stacji Drogi Krzyżowej przygotowali kapłani: ks. Michał Jaskuła, ks. Grzegorz Borowik i ks. Błażej Małolepszy. Czytali je wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Rozważania dotykały problemów młodych ludzi, którzy „aby nie zginąć w dzisiejszym świecie powinni przylgnąć do Chrystusowego krzyża”. – Chrystus na Drodze Krzyżowej pokazał nam kiedyś, że z Bogiem możemy przezwyciężyć wszelkie trudne sytuacje – mówił w rozważaniu jeden z wolontariuszy ŚDM

Reklama

Droga Krzyżowa przeszła Alejami Najświętszej Marii Panny, a zakończyła się na błoniach jasnogórskich. Po błogosławieństwie znaki Światowych Dni Młodzieży powędrowały do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej w centrum miasta zrodziła się w środowisku akademickim Częstochowy przed kilkunastu laty.

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej odbywa się w dniach 14-28 marca. Pożegnanie symboli odbędzie się 28 marca przed archikatedrą Świętej Rodziny.

2015-03-28 06:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga siedmiu darów

Siostry honoratki, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej i duszpasterstwo młodzieży zapraszają po raz kolejny na wieczorne Drogi Krzyżowe w plenerze.

To kontynuacja zeszłorocznej inicjatywy. Tym razem jednak tematem będzie siedem darów Ducha Świętego, stąd nazwa „Droga siedmiu darów” (ang. 7 gifts road).

CZYTAJ DALEJ

Wychowujmy duchowych wojowników

2022-07-02 14:34

[ TEMATY ]

Męski Różaniec Warszawa

ks. prał. Bogdan Bartołd

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W archikatedrze warszawskiej we Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny uczestniczyli mężczyźni, skupieni wokół „Męskiego Różańca”.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela.

CZYTAJ DALEJ

Obdarz nas pokojem

2022-07-02 18:30

Magdalena Szymaszek - Naumiuk

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Świadectwo przekazał pan Iwan, ranny ukraiński żołnierz (na zdjęciu wraz z rodziną)

Uchodźcy i mieszkańcy Lublina wspólnie obchodzili Światowy Dzień Uchodźcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję