Reklama

Głos z Torunia

Toruń

Idźcie, jesteście posłani!

Niedziela toruńska 30/2020, str. II

[ TEMATY ]

młodzież

Zambia

Renata Czerwińska

Gotowi do misji

Gotowi do misji

Kolejna ekipa młodych ludzi włącza się w Projekt Zambia działający przy toruńskim kościele Ojców Jezuitów.

Zambijska flaga łopocze z przodu kościoła. Przy wtórze gitary i bębna przyszli misjonarze śpiewają o miłości, która według słów św. Pawła przewyższa inne cnoty.

– Nie bójcie się komarów, wszystkich was nie zjedzą – żartuje bp Józef Szamocki 5 lipca podczas Mszy św. posłania.

Reklama

– Sam chorowałem na malarię średnio co pół roku. Kilkuletni pobyt na misjach zaowocował w kapłańskim sercu nie tylko miłością do Afryki, ale i przekonaniem, że każdy chrześcijanin jest posłany, by nieść Bożą miłość.

– O kapłanach czy siostrach zakonnych na misjach mawia się czasem: Mówią tak, bo muszą, ale proszę mi wierzyć, kiedy miejscowi widzą świeckich głoszących Chrystusa, ich serce inaczej bije – podkreśla podczas homilii. Projekt Zambia, w którym od 6 lat uczestniczą wolontariusze (studenci i osoby pracujące, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej i oczywiście ojcowie jezuici), nazywa Bożym pomysłem. Choć w tym roku jego uczestnicy nie pojadą do Zambii, będą dalej kwestować na rzecz mieszkańców wioski Kasisi i modlić się za swoich afrykańskich przyjaciół. Na Czarnym Lądzie wraz z o. Grzegorzem Dobroczyńskim SJ, duchowym opiekunem projektu, postawią stopy dopiero w przyszłe wakacje. Jednak już podczas tej Eucharystii z rąk Księdza Biskupa dziewiątka młodych misjonarzy otrzymuje krzyże misyjne. Dobrze wiedzą, że nie będą posługiwać własną mocą – to „Duch Święty uzdalnia do podjęcia nowego sposobu życia”.

Wezwanie do dzielenia się wiarą jest skierowane nie tylko do wąskiej grupy osób. Jest słoneczna, lipcowa niedziela, kościół akademicki wypełniony po brzegi. Ksiądz Biskup zwraca się do wszystkich wiernych, którzy w samo południe przybyli na Mszę św. – Trzeba się starać okazywać innym więcej miłości niż się otrzymało – przywołuje słowa kard. Stefana Wyszyńskiego i zachęca, by każdy z obecnych miał serce misyjne i był Bożym ambasadorem. – Jeśli dzielimy się wiarą, jednocześnie umacniamy się w wierze – wyjaśnia i przypomina, że każdy z nas na chrzcie otrzymał misję prorocką. To zadanie dla każdego wierzącego, aby zgromadzić wszystkich, jak by powiedział św. Ignacy Loyola: pod sztandarem Chrystusa. Każdy chrześcijanin jest wezwany, aby wsłuchać się w Boży głos i rozpoznać, jaki projekt przeznaczył dla niego Pan w małżeństwie, w rodzinie, w kapłaństwie czy w zakonie, na studiach, w pracy. Dlatego też na rozesłanie padły słowa, skierowane nie tylko do młodych jadących do Zambii: „Idźcie, jesteście posłani!”.

2020-07-21 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rozmowa z Siostrami Służebniczkami z Zambii

[ TEMATY ]

Zambia

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Gabara

5 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej z prowincji afrykańskiej odwiedziło Łódź.

Już 9 lipca rozpocznie się Kapituła Generalna sióstr służebniczek, czyli międzynarodowe spotkanie, podczas którego m.in. zostanie wybrana przełożona generalna. Do Starej Wsi, gdzie znajduje się dom generalny, przyjedzie 48 służebniczek z całego świata. Zanim jednak dojdzie do podejmowania najważniejszych decyzji, wiele sióstr odwiedza Polskę. Do Łodzi przyjechały siostry służebniczki z Zambii, które w wywiadzie z Julią Saganiak mówią o swojej codzienności, powołaniu, a także problemach, z którymi mierzą się Zambijczycy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję