Reklama

Nawet 100 tys. euro co roku dla nowych grup producentów

17 sierpnia 2020 r. upływa termin na złożenie wniosku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”, finansowane z budżetu PROW na lata 2014-2020.

Pomoc kierowana jest do:

1. Grup producentów rolnych – uznanych od 1 czerwca 2019 r., w skład których wchodzą wyłącznie osoby fizyczne, i zostały one utworzone ze względu na produkt lub grupę produktów innych niż drób żywy, mięso lub jadalne podroby drobiowe.

Reklama

2. Organizacji producentów – uznanych na podstawie przepisów ustaw z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, które zostały utworzone ze względu na produkt lub grupę produktów innych niż należące do sektora mięsa drobiowego.

O dotację mogą się ubiegać te grupy i organizacje producentów, które działają jako przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Muszą one spełniać również następujące warunki: zostać uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR na podstawie planu biznesowego; łączyć producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli członkami grupy lub organizacji producentów, utworzonych ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów, którym przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków UE po 1 maja 2004 r.; w skład grupy producentów nie mogą wchodzić małżonkowie członków, o których mowa powyżej, z wyłączeniem małżonków, którzy mają ustanowioną rozdzielność majątkową; muszą zadeklarować realizację planu biznesowego w celu osiągnięcia jego założeń w trakcie trwania 5-letniego okresu pomocy.

Wsparcia nie może otrzymać podmiot zrzeszający producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Reklama

Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat działania grupy liczonych od dnia jej uznania. Wysokość dofinansowania, jakie może otrzymać grupa, zależy od wartości rocznych przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach.

Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku – 10% przychodów netto, w drugim – 9%, w trzecim – 8% w czwartym – 7%, a w piątym – 6%. Maksymalny limit pomocy to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznawania wsparcia.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Złożone wnioski poddawane są ocenie. Preferowane są te podmioty, które m.in. zostały zorganizowane w formie spółdzielni; planują w ramach planu biznesowego inwestycje służące innowacyjnym rozwiązaniom, ochronie środowiska lub przeciwdziałaniu zmianom klimatu; zatrudniają co najmniej dwie osoby na pełne etaty albo jedną osobę niepełnosprawną na podstawie umowy o pracę.

Dodatkowe punkty grupa producentów może otrzymać, gdy w jej skład wchodzi co najmniej dziesięciu członków, a w przypadku organizacji producentów – co najmniej piętnastu. Na podstawie liczby uzyskanych punktów ustalana jest kolejność przyznawania pomocy.

W rejestrze ARiMR znajduje się obecnie 771 aktywnych grup producentów rolnych.

Więcej informacji na portalu internetowym: www.arimr.gov.pl , pod numerem telefonu bezpłatnej infolinii – 800 38 00 84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia z grobu gen. Maczka w Słubicach

2021-07-23 12:18

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

Archiwum autora

W dniu 22 lipca słubicką parafię pw. Ducha Świętego odwiedziła rodzina Państwa Ewy i Wojciecha Romaniuk, na co dzień mieszkających i pracujących w Belgii.

Razem ze swoimi dziećmi przywieźli do Słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego ziemię z mogił żołnierzy Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej, którzy polegli w walkach w czasie II wojny światowej na terenie Królestwa Belgii. Małżeństwo Państwa Romaniuk aktywnie działa przy polskiej parafii oraz w Grupie Rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” w Balen. Bardzo symbolicznym i wzruszającym momentem wizyty było przekazanie ziemi z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie z grobu gen. broni Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz Nieznanego Polskiego Żołnierza z cmentarza wojennego z Lommel. Dziękując za pomoc w realizacji słubickiego projektu z wielkim zainteresowaniem uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o bogatej działalności Polonii w Królestwie Belgii, kultywującej pamięć i historię naszych żołnierzy, którym Belgowie zawdzięczają wyzwolenie od niemieckiego okupanta. Ziemia z mogił Bohaterów zostanie uroczyście złożona w panteonie z honorami wojskowymi, zgodnie z kalendarzem historycznym. Słubiccy pomysłodawcy panteonu mają nadzieję, że w obecności miłośników i fascynatów historii Oręża Polskiego z Królestwa Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję