Reklama

Wielki Post

Abp Gądecki: przyłączenie się do procesji w Niedzielę Palmową to pójście za Jezusem

- Przyłączenie się do procesji w Niedzielę Palmową to pójście za Jezusem, to całe życie chrześcijańskie - mówił do uczestników liturgii Niedzieli Palmowej w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki. mMszę św. w katedrze poznańskiej poprzedziła uroczysta procesja, na czele której szli członkowie wspólnot neokatechumenalnych z wielkimi palmami i gałązkami oliwnymi w rękach.

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Włodzimierz Rędzioch

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że Jezus, wjeżdżając na osiołku do Jerozolimy, wpatrywał się w przyszłość i wiedział, co Go czeka. - Wiedział, że czeka Go nowa Pascha, że zajmie miejsce jagnięcia i że będąc na krzyżu, przyciągnie ludzkość wszystkich czasów do siebie - stwierdził metropolita poznański.

Wielu było przekonanych, że Jezus przejmie władzę, ale nie była to władza taka, jak ją wówczas rozumieli. - Za kilka dni ten sam tłum wołał „na krzyż z Nim” - zaznaczył abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że w obrzędzie liturgicznym dzisiejszej niedzieli wspominamy, co czynili mówili pierwsi uczniowie, trzymając w rękach palmy i śpiewając słowa uwielbienia podczas wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Pytając, co to wydarzenie ma wspólnego dla nas dzisiaj, abp Gądecki zauważył, że dla pierwszych uczniów było to w wymiarze zewnętrznym chodzenie za Jezusem. - W wymiarze wewnętrznym zakładało to nowe ukierunkowanie - całkowite bycie do dyspozycji Jezusa - zaznaczył metropolita poznański.

Reklama

Zwrócił uwagę, że i dziś wiele mężczyzn i kobiet pod wpływem Jezusa porzuca karierę i chęć zysku, uznając w swoim życiu za jedyne kryterium prawdę i miłość, poświęcenie się dla cierpiących, oddaje życie dla większej sprawy, wprowadza pokój, gdzie panowała wrogość, przeciwstawia się przemocy i kłamstwom.

- My dzisiaj również przyłączamy się do rozentuzjazmowanych uczniów i chwalimy Pana za cuda, jakie zdziałał w naszym życiu - powiedział abp Gądecki.

Zaznaczył, że Chrystus przychodzi do nas codziennie w Eucharystii, a my jak pielgrzymi zbliżamy się do Niego. - On wychodzi ku nam i włącza nas w kierunku krzyża i zmartwychwstania - podkreślił metropolita poznański.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Poznański Chór Katedralny pod dyr. ks. Szymona Daszkiewicza oraz organista katedralny Jacek Pupka.

2015-03-29 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: abp Gądecki przyznał nagrody zasłużonym dla kultury chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

Poznań

nagroda

misterium

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Zaangażowani w organizację Dni Kultury Chrześcijańskiej w Lesznie oraz przygotowujący Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli otrzymali od abp. Stanisława Gądeckiego tegoroczne Nagrody za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej. Metropolita poznański wręczył wyróżnienia 29 czerwca, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, patronalne święto stolicy Wielkopolski.

Uroczystość odbyła się w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję