Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Koncert pasyjny w 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Poezja św. Jana Pawła II, „Pasja wg św. Jana” z muzyką Piotra Grabasa oraz chóralne pieśni pokutne i pasyjne znalazły się w programie koncertu pasyjnego w 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, który odbył się wieczorem 29 marca w auli przy Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jan Paweł II

Marian Sztajner

Koncert pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego odbył się w ramach „Katedralnych Spotkań Chórów”. Patronem medialnym i jednym ze sponsorów koncertu był tygodnik katolicki „Niedziela”.

Podczas koncertu wystąpili: „Basilica Cantans” – Chór Archikatedry Świętej Rodziny i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, a także: Marian Florek – recytacje, Paweł Leśniczek – bas, Marcin Lauzer – tenor, Olga Wowkotrub – fortepian, Kinga Kabzińska – skrzypce, Malwina Mateja – flet, Włodzimierz Krawczyński – dyrygent, Zygmunt Nitkiewicz – dyrygent. Koncert poprowadziły: Ewa Wagner i Bożena Zielińska.

W pierwszej części koncertu artyści zaprezentowali chóralne pieśni pokutne i pasyjne: „Ojcze nasz” Stanisława Moniuszki, „Popule Meus” Mariana Sawy, „Crucifixus” Liga Scurule, „Miserere” Piotra Grabasa oraz „Ludu mój ludu” – utwór w opracowaniu Włodzimierza Dębskiego.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Koncert w 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

W drugiej części uczestnicy koncertu wysłuchali utwory: „Siciliana” Jana Sebastiana Bacha na flet wykonaniu Malwiny Matei oraz temat z filmu „Lista Shindlera” Johna Williamsa na skrzypce w wykonaniu Kingi Kabzińskiej. Na fortepianie akompaniowała Olga Wowkotrub. W tej części również Marian Florek – aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie i pracownik tygodnika katolickiego „Niedziela” recytował fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” św. Jana Pawła II.

W ostatniej części koncertu zabrzmiała „Pasja wg św. Jana” z muzyką Piotra Grabasa. „Pasję” wykonali: Chór „Basilica Cantans”, soliści z towarzyszeniem klawesynu, skrzypiec i fletu. Tekst „Pasji wg. św. Jana” recytował Marian Florek.

„To wspaniała uczta duchowa, której mogliśmy doświadczyć. Koncert wprowadził nas w świat wydarzeń sprzed 2000 lat.” – mówił po koncercie ks. prał. Jan Niziołek, proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Również Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela” podkreśliła, że „najpiękniejszym instrumentem jest głos człowieka, ale człowiek potrafi wydobyć piękno z każdego instrumentu muzycznego”. – Koncert ten jest wspaniałym przygotowaniem do Triduum Paschalnego, które w tym roku ma wyjątkowy charakter, bo w Wielki Czwartek przypada 10. rocznica odejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca – kontynuowała Lidia Dudkiewicz.

Chór „Basilica Cantans” powstał przy archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na przełomie października i listopada 1997 r. Założycielami chóru byli ks. dr hab. Marian Duda – ówczesny proboszcza archikatedry częstochowskiej, aktualnie dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie, oraz dyrygent Włodzimierz Krawczyński. „Basilica Cantans” to chór mieszany, skupiający amatorów rozmiłowanych w śpiewie chóralnym.

Zespół, obok utworów sakralnych, wykonuje również pieśni patriotyczne i ludowe. W czasie piętnastoletniej działalności chór występował zagranicą : w katedrze Notre Dame w Paryżu , w Szwajcarii we Fryburgu i Lozannie, we Włoszech w Loreto i Ascoli Piceno a także innych krajach. Dał także wiele koncertów w Polsce, m. in. w Warszawie, Krakowie, Wadowicach, Katowicach, Sosnowcu, Będzinie, Gliwicach, Wieliczce, Bielsku- Białej, Legnicy. Jest m.in. Grand Prix na Konkursie Pieśni Pasyjnej w Żorach, a w 2011 r. zajął I miejsce w konkursie „Magnificat” w Piekarach Śląskich. Jest animatorem cyklu koncertów „ Katedralne Spotkania Chórów”, mającego już wieloletnią tradycję i cieszącego się uznaniem mieszkańców Częstochowy i regionu.

Chór udziela się w wielu akcjach na rzecz miasta i środowiska, tworząc wokalną oprawę uroczystości państwowych i kościelnych, a także koncertuje w wyższych uczelniach i siedzibach administracji państwowej i organizacjach pozarządowych miasta, regionu i województwa.

2015-03-29 22:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat UPJPII za ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2020-02-18 11:11

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

senat

św. Jan Paweł II

Archiwum „Aspektów”

Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie uroczyście wyraża swoje poparcie dla inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy. 17 lutego 2020 r. podjęta została uchwała w tej sprawie.

„Bez wątpienia, zarówno osoba, jak i dorobek całego życia św. Jana Pawła II, spełniają wymagania, jakimi kieruje się Kościół, przyznając tytuł doctor Ecclesiae, a są nimi: świętość życia, wyróżniająca się doktryna oraz postawa nauczyciela, które wpłynęły na rozwój nauczania Kościoła i myśli teologicznej, jak również wkład w misję ewangelizacyjną, którą Jezus Chrystus powierzył swemu Kościołowi” – czytamy w uchwale podjętej przez senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jej autorzy zwracają też uwagę, że uzasadnione też jest nadanie św. Janowi Pawłowi II tytułu współpatrona Europy - z uwagi na wkład, jaki wniósł on w dzieło jednoczenia kontynentu budowanego na chrześcijańskich wartościach a także na fakt, że wskazywał na duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu.

Zdaniem senatu UPJPII doskonałą okazję do uhonorowania św. Jana Pawła II tytułem doctor Ecclesiae i ogłoszenia Go współpatronem Europy będzie 100-lecie jego urodzin.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

2020-02-17 16:53

[ TEMATY ]

całun turyński

Ireneusz Kajdana

Dla wielu podróż do Turynu i zobaczenie Całunu Turyńskiego jest spełnieniem marzeń

Całun Turyński jest jednym z najczęściej badanych przedmiotów na świecie. Analizowano go m.in. pod kątem hematologicznym, chemicznym i biologicznym. Nigdy wcześniej jednak nie robił tego chirurg plastyczny.

Pierwszym jest prof. Bernardo Hontanilla z Kliniki Uniwersyteckiej Nawarry. Wyniki swoich badań opublikował w czasopiśmie „Scientia et Fides”, które ukazuje się również w Polsce, nakładem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Wszystkie dotychczasowe badania stwierdzają, że pozycja człowieka z całunu jest typowa dla ciała po śmierci. Tymczasem chodzi o zwykły ruch osoby, która próbuje wstać” – uważa lekarz. Na całunie „widać odciśnięty wizerunek żywego człowieka” – zapewnia Bernardo Hontanilla. „Jest czymś racjonalnym myślenie, że jeśli całun okrywał ciało Jezusa, to chciałby On pokazać na tym samym przedmiocie nie tylko oznaki śmierci, ale także zmartwychwstania” – dodaje.

„Pozycja ciała na całunie nie jest spowodowana tym, że chce ono wrócić do pozycji, jaką miało na krzyżu, (w tym wypadku ramiona powinny przemieścić się na zewnątrz przypominając postawę ukrzyżowanego). Pozycja ciała pokazuje ten pierwszy i początkowy gest podnoszenia się” – pisze chirurg. Świadomy, że wyniki jego badań mogą wywołać polemikę Bernardo Hontanilla stwierdza: „mam dowody naukowe na potwierdzenie swoich tez”.

„Jeśli te wszystkie ślady, które znajdują się na całunie, połączymy z tym, co opisują Ewangelie, to zauważymy, że wszystko się zgadza w zupełności, nie tylko w śmierci, ale także w zmartwychwstaniu. Zarównie statyczne oznaki śmierci jak też dynamiczne oznaki życia znajdują się na tym samym przedmiocie. Jeśli wizerunek na całunie jest wizerunkiem Jezusa, to wówczas chrześcijanie mają dowód Jego śmierci i zmartwychwstania” – mówi Bernardo Hontanilla.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Radomia zamierza pozwać producenta „Klechy”. Producent filmu odpowiada

2020-02-18 19:10

[ TEMATY ]

sąd

BOŻENA SZTAJNER

Producent filmu "Klecha" Andrzej Stachecki nie kryje zaskoczenia wypowiedzią prezydenta Radomia na temat skierowania do sądu pozwu przeciwko filmowcom. Prezydent Radosław Witkowski zapowiedział, że będzie domagał się od producenta filmu należnych kar z tytułu opóźnień. Przypomnijmy, że film w reżyserii Jacka Gwizdały opowiada historię ostatnich dni życia ks. Romana Kotlarza - męczennika radomskiego protestu robotniczego z czerwca 1976 roku.

- Jest już 10 miesięcy po planowanym terminie premiery, a filmu "Klecha" jak nie było tak nie ma. Mało tego, nie ma też rzetelnych wyjaśnień ze strony producenta i są zaległości w wypłatach dla statystów, dostawców usług i innych wierzycieli. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak skierowanie sprawy na drogę sądową - napisał w swoim oświadczeniu prezydent Radosław Witkowski. Przypomniał przy okazji, że miasto jest koproducentem i decyzją Rady Miejskiej na realizację filmu przekazano 900 tys. zł. - Będziemy domagać się od producenta filmu należnych nam kar z tytułu opóźnień - zadeklarował prezydent Witkowski.

Producent filmu Andrzej Stachecki nie kryje zaskoczenia wypowiedzią prezydenta Radomia. Informuje też, że film znajduje się w końcowej fazie prac postprodukcyjnych. Dodaje, że o prowadzonych pracach oraz przejściowych trudnościach, jakie miały miejsce, zgodnie z umowami, informowani są okresowo koproducenci. Dotyczy to m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, do której zgodnie z zawartą umową koprodukcyjną co miesiąc przesyłane są raporty produkcyjne, a także przed kilkoma miesiącami skierowano pismo wskazujące, iż nie doszło do złamania umowy z Miastem Radomiem. Producent wystąpił także ze stosownym wnioskiem o aneksowanie terminu wiążącej umowy.

- Realizatorzy filmu pracują nad ostatecznym zgraniem dźwięku do filmu i wykonaniem korekty kolorystycznej obrazu. Opóźnienie w tych pracach było wynikiem rozwiązania umowy koprodukcyjnej Telewizją Polską S.A. w połowie 2019 roku, potrzebą wprowadzenia korekt oraz koniecznością zapewnienia uaktualnionego finansowania filmu - tłumaczy Radiu Plus Radom Andrzej Stachecki.

Dodaje, że przedstawiciele koproducentów filmu, którzy widzieli materiał roboczy po zakończeniu zdjęć do filmu i wyrażali swoje uwagi, zostaną zaproszeni do udziału w kolaudacji filmu.

Andrzej Stachecki poinformował również, że do prac nad filmem pozyskany został dystrybutor Monolith Films, wspólnie z którym przygotowany jest plan promocji i dystrybucji obrazu wyreżyserowanego przez Jacka Gwizdałę.

- W porozumieniu z dystrybutorem ustalona zostanie ostateczna data tegorocznej premiery, tak aby film skutecznie dotarł do jak najszerszej widowni - dodaje Andrzej Stachecki.

Obraz w reżyserii Jacka Gwizdały opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. "Grupy D", ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zdjęcia były kręcone m.in. w Radomiu. Głównym bohaterem filmu jest ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców". Wszystko odbywa się w scenerii wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.

Ks. Roman Kotlarz do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Proces beatyfikacyjny prowadzi diecezja radomska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję