Reklama

Niedziela Legnicka

W Legnicy życie zwycięży!

Ponad 2 tysiące osób przeszło ulicami Legnicy w VII Marszu dla Życia i Rodziny. Tym razem tej publicznej manifestacji obrony życia odbywającej się w Niedzielę Palmową towarzyszyły słowa „Życie zwycięży”.

[ TEMATY ]

życie

Legnica

Monika Łukaszów

- „Rozpoczynamy ten Marsz dla życia, manifestując przekonanie, że Bóg jest jedynym Panem życia. Od Niego życie pochodzi. Od Niego życie zależy i do Niego należy. On jest jedynym Panem, któremu każdy z nas, swoje życie oddaje” - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski rozpoczynając legnicki marsz.

Wyruszył on z legnickiej katedry w kierunku kościoła Matki Bożej Królowej Polski na osiedlu Kopernika. Na jego czele szedł bp Zbigniew Kiernikowski i bp Marek Mendyk. Uczestnicy z modlitwą i śpiewem na ustach pokonali przeszło 3 km. odcinek, przechodząc głównymi ulicami miasta. Wśród maszerujących można było zauważyć całe kilkupokoleniowe rodziny. Byli rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami i prawnukami. Jak zawsze, widoczna była przede wszystkim młodzież z różnych stron diecezji legnickiej oraz duszpasterze.

Reklama

W kościele MB Królowej Polski Biskup legnicki przewodniczył Mszy św. odprawionej w intencji wszystkich rodzin. W wygłoszonej homilii bp Kiernikowski zwrócił uwagę, że liturgia Słowa niedzieli Palmowej przypomina na nowo o doświadczeniu grzeszności, ale i historii wybawienia człowieka.

- „Bóg jest Panem życia. W jaki sposób można dać świadectwo, że Bóg jest Panem życia? Można to uczynić przez to, że ktoś przyjmie prawdę o śmierci, o krzywdzie, o niesprawiedliwości i przeżyje to wszystko w posłuszeństwie Bogu. Uczymy się tego, żeby poznawać, dlaczego Bóg tak a nie inaczej prowadzi historię? Coraz bardziej pojmujemy, że jest to jedyna właściwa droga. Uświadamiamy sobie, że śmierć weszła wskutek grzechu człowieka i nie ma innej drogi, jak przejście przez bramę śmierci. Kto jest za prawdziwym życiem, musi godzić się na swoje umieranie, razem z Chrystusem. Za takim Panem idziemy, idziemy w Jego imię. Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie” - mówił Ksiądz Biskup.

Eucharystia została ubogacona śpiewem młodzieży, która uczestniczyła w zorganizowanych w Legnicy trzydniowych warsztatach muzycznych. Prowadzili je, jak co roku, krakowscy muzycy - Hubert Kowalski i Paweł Bębenek.

Reklama

Na zakończenie niedzielnych uroczystości odbył się koncert, któremu w tym roku przyświecała refleksja o błogosławieństwach. Artyści poprzez śpiewane utwory starali się wprowadzić zebranych w świątyni w temat naszego powołania do szczęścia. Szczęścia, które daje nam Pan Bóg. Wykonawcami koncertu byli uczniowie i nauczyciele legnickiej Szkoły Muzycznej oraz osoby uczestniczące w warsztatach muzycznych.

Niedzielne uroczystości zakończyły również dwie akcje prowadzone w Wielkim Poście przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - „Poczta miłosierdzia” oraz modlitewną krucjatę w intencji zycia, która odbywała się codziennie o g. 15 przy legnickiej Katedrze. Akcja „Poczta miłosierdzia” była okazją do wypełnienia jednego z uczynków miłosierdzia: strapionych pocieszać. Polegała ona na napisaniu krótkiego listu ze słowami pocieszenia i solidarności skierowanego do chrześcijan - uchodźców z krajów, gdzie chrześcijanie są prześladowani. Listy były pisane w języku polskim, angielskim lub francuskim, najmłodsi namalowali też obrazki. Wszystkie te prace były wrzucane do specjalnych skrzynek w kościołach diecezji legnickiej. Podczas niedzielnej liturgii były złożone jako dar ołtarza. Teraz trafią do rodzin w Syrii, Iraku i Nigerii.

Dodajmy, że w przygotowanie tego wydarzenia, jak co roku, zaangażowali się szczególnie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji legnickiej oraz przedstawiciele kościelnych ruchów i stowarzyszeń z terenu diecezji.

2015-03-30 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Piotr i Paweł - patroni Diecezji Legnickiej

[ TEMATY ]

Legnica

uroczystość

Monika Łukaszów

Bp Stefan Cichy

Bp Stefan Cichy

W katedrze legnickiej - święto diecezji. Uroczystości odpustowe ku czci jej patronów i patronów Diecezji Legnickiej św. Apostołów Piotra i Pawła, odbyły się w czwartek 29 czerwca, w dzień ich liturgicznego wspomnienia.

Św. Apostołów Piotra i Pawła czci nasza diecezja, od momentu jej ustanowiona przez Ojca Świętego Jana Pawła II, czyli od 25 marca 1992 r. Imiona tych Świętych nosi centralny kościół naszej diecezji - katedra. Jako kościół biskupa diecezjalnego świątynia ta pełni szczególną rolę w życiu wiernych Diecezji Legnickiej. Jest to miejsce, które tętni życiem nie tylko parafialnym, ale również wydarzeniami diecezjalnymi. Szczególną zaś historię pisze ta świątynia od wspomnianego roku 1992, jako kościół katedralny, który podczas swej pielgrzymki do Legnicy, 2 czerwca 1997 r. nawiedził Piotr naszych czasów Ojciec Święty Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję