Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: każde poczęte ludzkie życie winno być chronione

[ TEMATY ]

Zwiastowanie Pańskie

jarmoluk/PIXABAY

Każde poczęte ludzkie życie winno być chronione i winno być wydane na świat – podkreślał biskup Ignacy Dec przewodnicząc Mszy św. w katedrze świdnickiej 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w 11. rocznicę powstania diecezji świdnickiej.

- W uroczystość zwiastowania obchodzimy w kościele "Dzień świętości życia". Episkopat Polski wprowadził ten dzień w roku 1998, w odpowiedzi na encyklikę Ojca św. Jana Pawła II „Evangelium vitae". W tym dniu, w którym wspominamy poczęcie Jezusa, uświadamiamy sobie jak ważne jest każde ludzkie życie, jak ważne jest życie ludzkie w łonie matki. Każde poczęte ludzkie życie winno być chronione i winno być wydane na świat. W dzisiejszym świecie jest ono szczególnie zagrożone przez aborcję i proceder zapłodnienia in vitro, który to proceder kłamliwie nazywa się leczeniem niepłodności – przypomniał ordynariusz świdnicki.

Reklama

- Trzeba ubolewać nad tym, że za niszczeniem gospodarki w naszym kraju, które trwa od wielu lat, następuje niszczenie moralności, łamanie Bożego Prawa moralnego, że jest w parlamencie uchwalane prawo, które jest niezgodne z prawem natury i z Bożym prawem objawionym – zaznaczył bp Dec. Podkreślając przy tym, że „nie jest to na pewno droga do dobrobytu, ani droga do pomyślnej przyszłości” - mówił.

Następnie hierarcha zadał pytanie: jakie wnioski możemy wyciągnąć dla naszego duchowego życia, spoglądając na scenę zwiastowania? Odpowiadając, bp Dec stwierdził - Maryja cieszy się, gdy Ją naśladujemy w kształtowaniu relacji z Bogiem, gdy tak jak Ona rozważamy słowo Boże, które do nas dochodzi, gdy staramy się rozpoznać sens zdarzeń, które się wokół nas dzieją, gdy prawdy wiary zgłębiamy rozumem, gdy łączymy wiarę z rozumem, wreszcie, gdy wyrażamy zgodę na pełnienie woli Bożej względem nas, gdy mówimy za psalmistą: „Oto, abym spełniał wolę Twoją". To pełnienie każdej woli Bożej jest ważniejsze aniżeli składanie ofiar za nasze grzechy – mówił.

- 25 marca przypada również 11. rocznica powstania naszej diecezji, do modlitw o świętość życia, o jego ochronę, o opamiętanie się ludzi, by zachowywali Boże prawo, dołączamy nasze dziękczynienie za Boże błogosławieństwo dla naszej młodej diecezji – mówił ordynariusz, dodając, że - w pierwszym roku nowego dziesięciolecia otwarliśmy w Świdnicy Dom Księży Emerytów przy kościele św. Józefa, w którym już mieszka kilkunastu księży oraz został przygotowany na Kraszewicach przez Caritas Diecezji Świdnickiej Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i Hospicjum oraz ZOL im. Ojca Pio, która to instytucja niebawem będzie miała pierwszych pacjentów.

Na zakończenie, hierarcha zachęciła wszystkich do żarliwej modlitwy za przyczyną Matki Najświętszej o dalszą opiekę Bożą nad naszą Ojczyzną i nad całym światem.

2015-03-30 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas Zwiastowanie?

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 17

[ TEMATY ]

Maryja

Zwiastowanie Pańskie

Melozzo da Forlì, Zwiastowanie Pańskie

W Zwiastowaniu spotyka się wola Boża i ludzka. W odpowiedzi, której Maryja udziela Bożemu „chcę”, oglądamy prawdziwą wielkość człowieka.

Czy Zwiastowanie Pańskie to święto Maryi? Już sama nazwa tej uroczystości próbuje uporządkować nasze myślenie i wskazać, kto tu jest najważniejszy. Jak zawsze i jak wszędzie – głównym tematem jest Jezus. Na pierwszym planie znajduje się nie to, co „Maryi”, ale to, co „Pańskie”. Zbawiciel stoi w centrum. Maryja jest tylko służebnicą, która otwiera Mu bramę do życia świata.

CZYTAJ DALEJ

Informacja nt. działalności s. Bruny od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej

2021-04-22 08:22

[ TEMATY ]

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

youtube.com/S.BrunaodMaryi

Częstochowska Kuria wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia sprawę działalności s. Bruny od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej.

Publikujemy pełną treść informacji:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Otrzymaliście duchowe talenty, by być świadkami Chrystusa!

2021-04-22 16:04

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Wtorkowy wieczór był bardzo ważnym czasem w życiu młodych ludzi, którzy przyjęli Sakrament Bierzmowania z rąk biskupa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję