Reklama

Niedziela w Warszawie

Nie tylko podnosił na duchu

Nieznane wojenne losy księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego pokaże film fabularno-dokumentalny pt. Powstanie Kardynała.

Niedziela warszawska 34/2020, str. V

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

Materiały prasowe

Sceny do filmu kręcono na terenie tzw. Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej

Sceny do filmu kręcono na terenie tzw. Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej

W produkcji braci Tadeusza i Macieja Syków przedstawiona będzie historia ks. Wyszyńskiego, który pełnił funkcję kapelana Armii Krajowej pod pseudonimem „Radwan III”. W przeddzień wybuchu Powstania’44 ks. Wyszyński poświęcił w Laskach szpital powstańczy, do którego już niebawem trafili ranni. Od tamtego momentu, przez cały okres walk w Warszawie sprawował opiekę duchową nad rannymi powstańcami. Odprawiał Msze św., spowiadał, rozgrzeszał, przygotowywał na śmierć. Posługę wykonywał w okręgu Puszczy Kampinoskiej. Film opowiada o miłości do Ojczyzny i ludzi, o przyjaźni, marzeniach i dorastaniu w dramatycznych czasach wojny.

Doborowa obsada

W rolę ks. Wyszyńskiego wcielił się aktor Ksawery Szlenkier, polskiej publiczności znany m.in. z kultowej produkcji TVP2 Czas honoru. Oprócz niego na ekranie zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, ks. Dominika Chmielewskiego i Lecha Dyblika, a także... członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Reklama

Scenariusz filmu został podzielony na dwie części: dokumentalną oraz fabularną, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Mocną stroną produkcji są także zdjęcia.

W filmie znajdą się np. sceny bitwy czy ostrzału artyleryjskiego Lasek. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się pod koniec lutego 2020 r. Kręcono je w autentycznych lokalizacjach, jak okolice Warszawy i tereny tzw. Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, czyli: Laski, Izabelin, Sieraków, Wiersze, Granice, obszar Puszczy Kampinoskiej.

– Chcemy pokazać zaangażowanie przyszłego Prymasa w walki powstańcze, jak też przedstawić powstanie duchowego bohatera narodu i człowieka wybitnie wpisującego się w walkę o niepodległą Polskę – podkreślał Tadeusz Syka, reżyser filmu. Zamiarem twórców produkcji jest też przybliżenie młodemu pokoleniu często zapomnianej już sylwetki przyszłego błogosławionego oraz ukazanie bohaterskiej postawy kapłanów w czasie II wojny światowej.

Reklama

Twórcy filmu wystosowali wniosek do ministra obrony narodowej o podniesienie stopnia wojskowego ks. Wyszyńskiego i ogłoszenie roku 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia.

Oryginalna scenografia

Do tej pory w zdjęciach wzięło udział około 120 aktorów i rekonstruktorów oraz kaskaderów. Pojawiły się oryginalne pojazdy historyczne, takie jak: Opel Blitz, MercedesL4500A, kubelwagen, 120-letnia furmanka czy motor BMW R75. Na planie nie zabrakło również koni.

Ks. Wyszyńskiego gra Ksawery Szlenkier. Oprócz niego zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Marcina Kwaśnego, ks. Dominika Chmielewskiego i Lecha Dyblika.

Podziel się cytatem

Na potrzeby filmu, na podstawie przedwojennego rozporządzenia Ministra Wojny, odtworzono i uszyto mundur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Wśród rekwizytów pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika Wyszyńskiego, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach oraz zaplecze sanitarne i szpitalne – oryginalne łóżka ze szpitala powstańczego, medykamenty, bandaże i meble. Twórcy produkcji planują także wydanie książki Powstanie Kardynała w oparciu o materiały archiwalne.

Premiera filmu zaplanowana jest w przyszłym roku. Ale kto chce dowiedzieć się czegoś więcej już teraz o działalności wojennej ks. Wyszyńskiego może wybrać się na ciekawą wystawę do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

38. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

BP KEP

Dziś, 28 maja przypada 38. rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach 1948-1981 arcybiskupa Gniezna i Warszawy, Prymasa Polski. Jego proces beatyfikacyjny znajduje się w końcowej fazie.

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję