Reklama

Wytyczne dla Konstytucji Trójmorza

Wolność jest miarą godności człowieka. Życie w warunkach wolności, do której dążą jednostki i narody, jest wielką szansą rozwoju duchowego człowieka i moralnego ożywienia narodów” – Jan Paweł II, Zgromadzenie Ogólne ONZ, 5 października 1995 r.

W trosce o trwałość budowy organizmu międzynarodowego pod hasłem „Trójmorza”, należy zdefiniować i zadeklarować wartości, które ustanowią jego trwały fundament. Konferencja „Europa Christi” kieruje zasadnicze odwołanie do wartości chrześcijańskich, jako wspólnych temu obszarowi, które jednocześnie kreują wspólnotę wartości cywilizacji łacińskiej w tym regionie. Ten fakt powinien wybrzmiewać we wspólnych zapisach konstytucyjnych krajów, stanowiących ten nowy międzynarodowy konstrukt. Konstytucje państw Trójmorza większość artykułów poświęcają tematom prawno-administracyjnym, jakby te miały jedynie decydować i gwarantować suwerenność. Dzisiejsze wyzwania stawiane przez ruchy gender, LGBT, animizm oraz inne wymagają zapisów prawnych, które będą zapobiegać podważaniu tradycyjnych wartości chrześcijańskich. Właściwym kierunkiem jest regulacja rumuńska z lipca 2020 r., która zakazuje propagowania na wszystkich szczeblach nauczania teorii i koncepcji oderwania płci od jej biologicznego pochodzenia.

Reklama

Godność człowieka. Konstytucja winna przede wszystkim chronić godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Ten postulat jest pierwotny i fundamentalny dla chrześcijańskiej kultury i cywilizacji, zawiera się w nim Dekalog, a w szczególności przykazanie miłości. Artykuł 30 polskiej Konstytucji z 1997 r. wzorowo określa prawo naturalne człowieka do ochrony godności, jednak nie jest to zapis wyczerpujący, ponieważ godność człowieka jest nierozerwalnie związana z ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Kolejnym atrybutem godności człowieka jest prawo do wyznania i jego praktykowania. W kontekście pandemii zostało ono wielokrotnie pogwałcone, mimo jasnych zapisów, które znajdziemy we wszystkich konstytucjach.

Godność rodziny. Rodzina jest najsilniej chroniona w polskiej Konstytucji art. 18, który określa ją jako związek kobiety i mężczyzny. Dalej czytamy, że rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod pełną ochroną państwa. Tak jednoznacznej deklaracji nie znajdziemy w aktach zasadniczych innych krajów Trójmorza.

Reklama

Naród. Wreszcie naród zbudowany na godności człowieka i rodziny wymaga instrumentów prawnych, które pozwolą zachować jego suwerenność kulturową, ekonomiczną oraz państwową.

Koniecznym czynnikiem ekonomicznym dla zachowania suwerennego rozwoju państwa i narodu będzie konstytucyjne zachowanie własnej waluty. Odrębność walutowa chroni gospodarki o niższej wydajności pracy przed eksploatacją przez gospodarki wyżej rozwinięte.

To krótkie podsumowanie wskazuje na kluczowe wartości i regulacje, które powinny się znaleźć w konstytucjach krajów Trójmorza, aby zapewnić trwałe podstawy rozwoju regionu oraz poszczególnych państw członkowskich.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję