Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękczynienie Panu żniwa

– Czego możemy się nauczyć od tych darów natury, zbóż? Owocowania, byśmy wydali dobre, słodkie owoce naszego życia – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas dożynek w Zawierciu.

Niedziela częstochowska 35/2020, str. V

[ TEMATY ]

dożynki

Zawiercie

dziękczynienie

Paweł Kmiecik

Dożynki zgromadziły wielu wiernych

Dożynki zgromadziły wielu wiernych

W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła zgromadzili się: prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, starosta zawierciański Gabriel Dors, delegacje z całego powiatu zawierciańskiego oraz dożynkowi starostowie (reprezentujący sołectwo Skarżyce) Jadwiga Kaczmarzyk i Witold Leśniak. Wszyscy przybyli w konkretnym celu – by dziękować za udane zbiory i modlić się w intencji rolników. Na zaproszenie odpowiedział również bp Przybylski, który wypraszał kolejne łaski i błogosławieństwo dla osób pracujących dla roli.

Szczęść Boże!

Gospodarz bazyliki ks. prał. Jan Niziołek zaczął od przywitania wszystkich gości – tych wymienionych z imienia i nazwiska, a także mieszkańców Zawiercia i okolic oraz parafian. Od staropolskiego „Szczęść Boże!” można było zacząć dalszą część uroczystości. Zgodnie z tradycją starostowie dożynek wręczyli chleby upieczone z tegorocznych zbóż na ręce prezydenta miasta oraz starosty zawierciańskiego. Na ręce bp. Przybylskiego i ks. Niziołka przekazano zaś dary ołtarza. Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe przekazały dla zawierciańskiej parafii ornat, a stułę w darze otrzymał biskup pomocniczy naszej archidiecezji.

Klucz do sukcesu

Reklama

Biskup Przybylski w homilii nawiązał do kluczy: – Kiedy wychodzimy z domu, patrzymy, czy zabraliśmy ze sobą najważniejsze rzeczy. Są nimi klucze. Kto ma klucze, ten ma władzę – władzę wejścia do swojego domu. To symbol władzy dla prezydenta, starosty, burmistrza, wójta. Ważne są klucze do kościoła. W końcu bez nich nie moglibyśmy tu wejść i uczestniczyć w tych obrzędach. Ale klucze, co podkreślał biskup, to nie tylko sprawa przyziemna. – Nasi przodkowie tak sobie wyobrażali niebo – przed bramą niebieską będzie stał św. Piotr z kluczami, który będzie decydował, czy nam otworzyć. Tu, na ziemi, mamy dwa rodzaje kluczy, które są potrzebne do tego, by otworzyć drzwi do spełnionego życia. Pierwszym jest klucz poznania. Które z poznań prowadzą do szczęścia? Musi być ktoś, kto nam pokaże, co jest Boże, co prawdziwe. My, ludzie Kościoła, wiemy, że tą osobą jest papież. Kluczem poznania jest nauczanie papieża. Drugi klucz to klucz porządku. – Wszędzie potrzebny jest porządek – w rodzinie, w mieście, w Kościele, byśmy nie tworzyli własnych kościółków i własnych teorii – powiedział bp Przybylski.

Byś owocował

– Czego możemy się nauczyć od tych darów natury, zbóż? Owocowania, byśmy wydali dobre, słodkie owoce naszego życia. Aby tak się stało, jak i one musimy patrzeć w stronę nieba. One ogrzewają się w cieple słońca, i my musimy to robić – zaznaczył biskup. Jednak żniwa są dobre, kiedy jest ładna pogoda. Tego słońca, Bożego błogosławieństwa i prowadzenia, i tylko dobrych zbiorów życzyli bp Przybylski i wszyscy zebrani.

Ziemska nagroda

Sebastian Stańczyk, Lucjan Szymczyk, Ireneusz Tabor i Maciej Żmuda otrzymali specjalne odznaczenia za zasługi dla społeczności lokalnej w postaci brązowego krzyża. Odznaczenia te przyznane zostały przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Reklama

Tradycją stał się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężyło w nim Koło Gospodyń Wiejskich Kocikowa – reprezentujące gminę Pilica.

II miejsce zajęło KGW z Otoli – reprezentujące gminę Żarnowiec. Podium uzupełniło KGW „Borowianki” ze Zdowa – reprezentujące gminę Włodowice.

Wyróżnienia otrzymali: Szlachta Skarżycka i Koło Pszczelarzy Zawiercie – reprezentujący gospodarzy dożynek, KGW Ryczów – reprezentujące gminę Ogrodzieniec oraz KGW Witów – reprezentujące gminę Irządze.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stare-nowe bierzmowanie

Niedziela częstochowska 24/2020, str. I

[ TEMATY ]

Zawiercie

bierzmowanie

pandemia

Agata Kowalska/Niedziela

W gronie bierzmowanych znalazły się: Klara, Weronika i Konstancja

W gronie bierzmowanych znalazły się: Klara, Weronika i Konstancja

Pandemia nie pokrzyżowała planów młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Choć stało ono pod znakiem zapytania, udało się!

Lepszego dnia na bierzmowanie nie można znaleźć. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża w Zawierciu-Blanowicach bp senior Antoni Długosz udzielił tego sakramentu 17 osobom. Mimo że sytuacja w kraju ciągle jest niepewna, to dzięki rodzicom, proboszczowi, a przede wszystkim z Bożą pomocą udało się dokończyć dzieło w wyznaczonym już od dawna terminie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję