Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Kiernikowski odwiedził osadzonych w Zakładzie Karnym

Wielki Poniedziałek jest w diecezji legnickiej przeżywany jako dzień spotkania biskupów z osadzonymi w Zakładzie Karnym. W bieżącym roku swoją wizytę pasterską w ośrodku w Zarębie koło Lubania złożył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

[ TEMATY ]

więzienie

bp Józef Zawitkowski

Graziako

To pierwsza wizyta bp. Kiernikowskiego w jedynym na terenie diecezji Zakładzie Karnym. Wcześniej odwiedzał już Zakład Karny w swojej poprzedniej diecezji siedleckiej, a na terenie diecezji legnickiej odwiedził do tej pory Areszty Śledcze w Lubaniu i Jeleniej Górze. Dziś miał okazję zapoznać się z charakterem działalności tego miejsca podczas spotkania z dyrekcją i pracownikami ośrodka.

Podczas Mszy św. w więziennej kaplicy bp Kiernikowski życzył osadzonym, by bogactwo Bożego życia było w każdym z nich. - Czasem interesuje nas zupełnie co innego. Dlatego w liturgii stajemy przed Bogiem jako ludzie uznający swój grzech - cokolwiek by to było - i chcący się otworzyć na dar Boga, który się objawia w Jezusie Chrystusie. Objawia się w swoim Synu, odrzuconym, skazanym, na którym wykonano wyrok, a który to wszystko przyjął dobrowolnie ze względu na każdego z nas, aby nam pokazać, że jest to jedyna droga powrotu do Boga. Jeśli to uznamy, to potrafimy żyć lepiej – mówił bp Kiernikowski.

Reklama

Podczas odwiedzin Zakładu Karnego biskup legnicki pobłogosławił też prace remontowe wykonane na oddziale szpitalnym. Nie zabrakło też osobistych rozmów z więźniami. Osadzeni zrewanżowali się za to spotkanie występem artystycznym. Wręczyli także biskupowi obraz namalowany przez jednego z osadzonych, przedstawiający scenę ofiary przez Abrahama swego syna Izaaka.

- Jest to bardzo ważny odcinek pracy duszpasterskiej Kościoła - podsumował swoją wizytę w Zakładzie Karnym bp Kiernikowski. Jego zdaniem wykluczenie, jakim jest pobyt w Zakładzie Karnym „to swoisty trąd duchowy i każda społeczność przed tym się broni”. - Ale Jezus pozwalał przychodzić trędowatym do siebie, stąd i Kościół w mocy Chrystusa idzie do ludzi, którzy z jakiegoś powodu weszli w konflikt z prawem i są odizolowani – powiedział hierarcha.

„Trzeba naszego głębokiego przeświadczenia, że te osoby w jakiś sposób doświadczone i odizolowane, są nośnikami nie tylko ich osobistych win, ale i tego, co złe jest w społeczności. Dlatego spojrzenie Kościoła jest takie, żeby nie napiętnować, lecz jak najwięcej pomagać. Cieszę się z tego, co widzę i co mi zaprezentowano. Jest wielka troska o to, aby tych osadzonych objąć pomocą, aby nie tylko przeżyli tutaj ten czas, ale by mogli wrócić do społeczności, mając w sobie gotowość ponownego zintegrowania się z nią. Z uznaniem patrzę na pracę wszystkich tu osób” – przyznał bp Kiernikowski.

Oficer prasowy Zakładu Karnego w Zarębie mjr Ryszard Leszczyński poinformował, że ośrodek jest miejscem odbywania wyroków dla prawie 400 osadzonych. W większości są to mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Skala wyroków jest rozległa - od kilku miesięcy do 25 lat pozbawienia wolności.

2015-03-30 18:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więźniowie z indeksami

Studia rozpoczęło trzydziestu trzech więźniów. Obecnie jest ich siedemnastu. Mają od dwudziestu kilku do blisko pięćdziesięciu lat. Są w jednej grupie na studiach dziennych. Wszyscy uzyskują oceny w nauce ze średnią blisko pięć. Mają stypendia i ogromną determinację. Jeśli będą postępować i uczyć się jak dotychczas, w przyszłym roku otrzymają tytuły inżynierów

Budynek radomskiego Zakładu Karnego tylko nieznacznie przypomina więzienie, za którego murami siedzą przestępcy. Jedni z wyrokami kilkuletnimi, inni – z dożywociem. Parę lat temu jedna z więziennych świetlic została zamieniona na salę wykładową. Studentami byli więźniowie. Dziś są już na trzecim roku i dojeżdżają na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję