Reklama

Niedziela Legnicka

Złoty jubileusz parafii

W niedzielę 16 sierpnia, par. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie obchodziła swoje święto. Czczono 50-lecie jej istnienia a także odbywała się wizytacja kanoniczna, odpust oraz udzielenie sakramentu bierzmowania. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

Niedziela legnicka 36/2020, str. I

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Jubileusz parafii

50 lecie

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki z młodzieżą, która przyjęła sakrament bierzmowania

Biskup legnicki z młodzieżą, która przyjęła sakrament bierzmowania

Uczestników uroczystości powitał proboszcz parafii, ks. Andrzej Spelak. W powitaniu zawarł informacje sprawozdawcze, związane z działalnością parafii, które przedstawia się zwyczajowo wizytującemu parafię biskupowi.

Przypomniał, że początki parafii były trudne, m.in. ze względu na brak zgody ówczesnego Urzędu ds. Wyznań na jej utworzenie i nominację ks. Stanisława Pagieły na pierwszego proboszcza. Ostatecznie parafia została erygowana w 1970 r., a ks. kan. Stanisław Pagieła otrzymał nominację na proboszcza pięć lat później.

Wspominając o pracach podjętych w kościele parafialnym, stwierdził, że w wyniku prac konserwatorskich, trzeba będzie przesunąć datowanie powstania kościoła na wcześniejsze. Dotąd sądzono, że ma on swoją 700-letnią historię – i taki jubileusz niedawno obchodzono. Tymczasem odkryte freski, czy ślady murowań wskazują na to, że powstał on o wiele wcześniej.

O udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży poprosili biskupa rodzice kandydatów.

– Eucharystia jest Tajemnicą wiary. Gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa, także pod znakiem Maryi, o której dzisiejsza liturgia będzie nam mówiła. Trzeba, żebyśmy jako wspólnota parafialna, większa czy mniejsza, ale złożona z ludzi świadomych, przeżywali nasze życie, w tych okolicznościach, w jakich jesteśmy, jako życie przeniknięte duchem Jezusa Chrystusa, którego wzorem jest zawsze Maryja – mówił do uczestników uroczystości ksiądz biskup. – Każda wspólnota parafialna, jest ważna, jeśli niesie w sobie tajemnicę – jako wspólnota i jako poszczególne osoby – tajemnicę związku z Jezusem Chrystusem. I oto w modlitwie prosimy, żeby parafia jako wspólnota, była przeniknięta duchem Jezusa Chrystusa. O to prosimy szczególnie dla tych, którzy przyjmą dziś sakrament bierzmowania, żebyście naznaczeni mocą Ducha Świętego, umieli być świadkami w całym waszym życiu, w które wchodzicie – dodał.

Reklama

Kościół obchodził niedawno 700-lecie istnienia, ale ostatnie badania dowodzą, że powstał on o wiele wcześniej.

Podziel się cytatem

Po uroczystościach w kościele, w godzinach popołudniowych miał miejsce jeszcze jeden moment ważny w życiu parafii, a mianowicie poświęcenie przez księdza biskupa placu pod budowę nowej kaplicy, na Osiedlu Łomnickim, gdyż obecnie, liturgia sprawowana jest w pomieszczeniu tymczasowym.

Do parafii przynależy również kościół filialny pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych w Dąbrowicy, który w 2007 r. ówczesny biskup diecezjalny, Stefan Cichy ustanowił lokalnym sanktuarium maryjnym.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za wiarę ojców

Niedziela przemyska 25/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

50 lecie

Karolina Dufrat

Wnętrze kościoła z matka bożą Sokalską w centrum. Obraz przekazał do świątyni bp Ignacy Tokarczuk

Wnętrze kościoła z matka bożą Sokalską w centrum. Obraz przekazał do świątyni bp Ignacy Tokarczuk

Jubileusz 50-lecia powstania kościoła w parafii Milcza stał się okazją do dziękczynienia Panu Bogu i ludziom za podjęcie heroicznej decyzji wbrew woli ówczesnych władz.

Proboszcz parafii Milcza ks. Józef Niezgoda we wstępie do Mszy św. przywołał z kroniki parafialnej ten dzień, w którym mieszkańcy zbudowali swój kościół. – 20 maja 1972 r. w ciągu jednej doby wybudowano mury stanowiące zalążki miejscowej świątyni. Kronika parafialna parafii Milcza pisze o tym dniu takie słowa: „Na każdym rogu fundamentów po dwóch murarzy, muruje cegłą początek ścian kościoła, a o godz. 16 już każdy murował, kto tylko umiał. Pomocy do podawania cegły systemem taśmowym i robienia zaprawy było pod dostatkiem. Przygotowanie zaprawy wykonywano ręcznie, cała wieś spontanicznie przyłączyła się do budowy kościoła. Parafianie się nie oszczędzali. Odnosiło się wrażenie, że Duch Święty uskrzydla ich w realizacji zamierzonego celu. Już na drugi dzień, 21 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego o godz. 22. odprawiono w nowo powstałej świątyni pierwszą Mszę św. celebrowaną przez ks. Mariana Przewrockiego – wikariusza z Beska, późniejszego pierwszego proboszcza tutejszej parafii, którą w tym samym roku erygował biskup przemyski Ignacy Tokarczuk. Tenże pamiętny rok był dla miejscowych parafian, budowniczych kościoła, czasem szykan władzy komunistycznej, procesów, wyroków i ponoszenia zasądzonych kar”. Wszystko to chcemy objąć w przeżywanym złotym jubileuszu – mówił ks. Józef Niezgoda.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję