Reklama

Niedziela Legnicka

Msza Krzyżma

W poniedziałek 31 sierpnia biskup legnicki przewodniczył w katedrze Mszy św. Krzyżma. Ze względu na trwającą pandemię nie była ona sprawowana w Wielki Czwartek, ale na zakończenie wakacji.

Niedziela legnicka 37/2020, str. I

[ TEMATY ]

Msza Krzyżma

Ks. Waldemar Wesołowski

Podczas Mszy św. biskup legnicki poświęcił nowe oleje święte

Podczas Mszy św. biskup legnicki poświęcił nowe oleje święte

Bądźmy sługami Chrystusa na wzór Maryi. Bądźmy sługami jedności, to jest nasze zadanie, to zadanie Kościoła – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski, zachęcając do wspólnej modlitwy.

Udział w niej wziął biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w diecezji legnickiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz grupa wiernych. Swoją homilię oparł na fragmencie Ewangelii, mówiącej o pobycie Jezusa w synagodze w rodzinnym Nazarecie. – Co oznacza ten zwrot „Duch Pański spoczywa na mnie”? – pytał kaznodzieja. – To Duch mojego Pana, który jest Bogiem. To Duch Pana, czyniący Jezusa Panem wszystkiego. On był z Nim w najważniejszych momentach, zwłaszcza tych kluczowych Jego misji. To Duch, który czyni Panem sytuacji wymykających się władzy człowieka. To Duch, który spełnia dzieło Boga – mówił biskup Zbigniew. Podkreślił też, że szczególnym dziełem Ducha Jezusa jest sprawianie jedności, która nie jest wypadkową wspólnych interesów ludzkich, ale zamysłem Boga. Zwrócił uwagę, że budowanie jedności jest konieczne we współczesnym świecie, tak bardzo podzielonym. – To dzieje się w pełni jedynie przez posłuszne podporządkowywanie się Duchowi. To jest zadanie Kościoła podczas sprawowania sakramentów, posługi jednania i podczas innych działań. To zadanie trudne, ale potrzebne w tym szczególnym czasie. Potrzeba przy tym wiele roztropności, ale też i konieczne jest zaufanie Bogu, jak miało to miejsce w życiu Maryi – mówił.

Reklama

Był też czas na podziękowania. – Dziękuję wam wszystkim, którzy dają siebie dla spełniania prawdy Bożej, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Jest wiele trudności, problemów, które wnikają w życie Kościoła, jak ten wirus, proponując inną wizję człowieka, inne rozwiązania niż Jezus Chrystus, inną czasem wizję posługi pasterskiej. Dziękuję wam za to, że macie moc trzymania się Chrystusa. Dziękuję za waszą służbę, za składanie siebie w ofierze, za głoszenie Ewangelii, za to że ukazujecie moc Boga – mówił bp Kiernikowski.

Dziś Kościół ma być znakiem jedności, która dokonuje się w Jezusie Chrystusie.

Podziel się cytatem

– Oddajemy się przez wstawiennictwo Maryi, by na jej wzór być sługami Pana, jak Ona. By Chrystus rodził się w Kościele przez naszą posługę – zakończył.

Podczas Eucharystii kapłani odnowili przyrzeczenia, które składali podczas święceń, a ksiądz biskup poświęcił też oleje: katechumenów, krzyżma oraz chorych, które są używane do sprawowania sakramentów oraz innych czynności liturgicznych.

Na zakończenie modlitwy bp Kiernikowski wręczył tytuły kanonickie zasłużonym kapłanom. Była też modlitwa w intencji księży obchodzących okrągłe jubileusze święceń, a także modlitwa za chorych i kapłanów, którzy odeszli do Pana w tym roku.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza Krzyżma w toruńskiej katedrze

- Blaski i cienie kapłańskiej posługi nie opuszczą nas, aż do momentu, kiedy staniemy przed Panem twarzą w twarz i zobaczymy rzeczy takimi, jakie są naprawdę. Wtedy już nie będzie cienia, ale tylko blask prawdy – mówił bp Wiesław Śmigiel do kapłanów zebranych w Wielki Czwartek na Mszy Krzyżma w toruńskiej katedrze.

Bp Śmigiel zachęcił zebranych prezbiterów, aby zrobili kapłański rachunek sumienia. W świetle postaci Judasza, który zdradził Jezusa Chrystusa można zobaczyć pułapki, które zagrażają dzisiejszym Apostołom. – W życiu Judasza ogromną rolę odgrywała zachłanność na pieniądze. Były one dla niego czymś najważniejszym i tak podporządkował się prawom rynku, że jego życie zostało zredukowane do kupowania i sprzedawania. Kiedy sam sobie uroił, że jest inteligentny i zaradny, że może się wzbogacić, nie zauważył, że sam stał się towarem i sprzedał i poniżył samego siebie – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję