Reklama

Niedziela Wrocławska

Oleśnica czci św. Szarbela

Od 2014 r. w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy rozwija się kult św. Szarbela. Teraz powstaje tam Bractwo.

Niedziela wrocławska 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Szarbel Makhlouf

wstawiennictwo

Ks. Łukasz Romańczuk

Modlitwa za wstawiennictwem św. Szarbela

Modlitwa za wstawiennictwem św. Szarbela

Inicjatorem spotkań modlitewnych przez wstawiennictwo libańskiego świętego jest wikariusz parafii ks. Jakub Mazur. Kilka miesięcy po swoim przybyciu do parafii zaproponował wprowadzenie nabożeństwa. – Wszystko rozpoczęło się w 2014 r. Wcześniej słyszałem o kilku doświadczeniach uzdrowień i chciałem wprowadzić ten kult ze względu na znaki, które się działy – powiedział.

Spotkania modlitewne odbywają się w oleśnickiej świątyni raz w miesiącu. Uczestniczy w nich ok. 200 osób. Jak zaznacza ks. Jakub, jest już stałe grono czcicieli św. Szarbela, ale na każdym nabożeństwie są nowe osoby. – Pojawiają się osoby nie tylko z naszej parafii, ale także z okolicznych miejscowości, a nawet w Wrocławia – stwierdza.

Reklama

Gdy kult św. Szarbela pojawił się w Oleśnicy, namalowany został obraz świętego, który znalazł swoje miejsce w kościele przy kaplicy św. Antoniego. – Obraz powstał w 2015 r., a jego autorką jest Katarzyna Pabjan. Znajduje się on w takim miejscu, że każdy może swobodnie przyjść i się pomodlić – mówi ks. Jakub.

Duże zainteresowanie św. Szarbelem spowodowało potrzebę formacji i integracji jego czcicieli. – Chcemy, aby osoby z naszej archidiecezji, które czczą świętego z Libanu, działały we wspólnocie. Zapraszamy je bardzo serdecznie do Bractwa św. Szarbela, które, mamy nadzieję, niedługo stanie się stowarzyszeniem na prawie diecezjalnym – opowiada ks. Mazur.

Głównym zadaniem członków bractwa jest nie tylko życie na wzór św. Szarbela, ale także dostosowanie go do współczesności. – Chodzi o odnowę religijną na podstawie życia eucharystycznego, kultu maryjnego i modlitwy. Są to trzy filary, którymi żył św. Szarbel, dostosowane do naszego życia – mówi ks Jakub.

Reklama

Podczas wrześniowego spotkania obecny był bp Andrzej Siemieniewski, który pełni rolę prezydenta Maronickiej Fundacji Misyjnej, oraz Fabio Loutfi Pereira – prezes tej fundacji. Bp Siemieniewski zwracając się do wiernych, odniósł się do komunikatu Konferencji Episkopatu Polski z 5 lipca, gdzie znajdowała się zachęta skierowana do osób zainteresowanych życiem na wzór św. Szarbela, aby znajdowali oni kontakt z fundacją. Ma ona swoją siedzibę na wrocławskim Ostrowie Tumskim przy ul. Józefa 1/3. Do szczególnych działań fundacji należy m.in. rozprowadzanie tzw. oleju św. Szarbela czy też specjalnego modlitewnika poświęconego maronickim świętym.

Św. Szarbel żył w latach 1828-1898 i należał do Maronickiego Kościoła Katolickiego. 23 lata swojego życia spędził we wspólnocie klasztornej, aby przez kolejne 23 lata mieszkać w pustelni Świętych Piotra i Pawła. Każdego dnia sprawował Mszę św. w kaplicy eremu. Zanim jednak rozpoczął liturgię, długo się do niej przygotowywał, a po jej zakończeniu przez 2 godziny trwał w dziękczynieniu. Po śmierci z jego ciała wydobywał się tajemniczy płyn. Trwało to do kanonizacji, która nastąpiła w 1977 r. Ciało jego nie uległo rozkładowi.


Modlitwa do św. Szarbela
Boże, Ojcze uwielbiony w swoich świętych nieskończoną chwałą, który pociągnąłeś serce o. Szarbela, by obrał życie pustelnicze i obdarzyłeś go łaską i mocą do oderwania się od świata przez cnoty monastyczne, czystość, posłuszeństwo i ubóstwo, prosimy Cię, byś obdarzył nas łaską, abyśmy kochali Ciebie i służyli Tobie, jak on ukochał Ciebie i służył Tobie. Boże Wszechmocny, który objawiłeś moc wstawiennictwa św. Szarbela przez liczne cuda i łaski, obdarz nas za jego wstawiennictwem łaską, o którą prosimy (…). Amen.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cudowne uzdrowienie

Niedziela małopolska 46/2020, str. V

[ TEMATY ]

Maryja

Tarnów

wstawiennictwo

Internet

Pośredniczka wszystkich łask

Pośredniczka wszystkich łask

Lekarze nie znali przyczyn tej nietypowej choroby. Uzdrowienie Wiesławy przyszło… przez ręce Matki Bożej Zawadzkiej. Poznaj niezwykłe świadectwo Maryjnego wstawiennictwa.

Wychowałam się w rodzinie katolickiej, jednak przez lata żyłam obok Boga. Chodziłam do kościoła, czasem się modliłam, ale resztą zarządzałam według własnych zasad.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prośba o modlitwę za "Orzecha"

2021-05-16 20:57

Tomasz Lewandowski

Ks. prałat Stanisław Orzechowski - znany jako "Orzech", główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę oraz wieloletni duszpasterz akademicki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, potrzebuje naszej modlitwy.

Dziś na profilu facebookowym "Orzech" poświęcony kapłanowi pojawiła się informacja: "Orzech w bardzo ciężkim stanie w szpitalu, pomódlmy się za Niego". 
Według naszych informacji ks. Orzechowski przebywa obecnie w szpitalu. Zachęcamy i prosimy o modlitwę w jego intencji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję