Reklama

Zmarł pastor Philip Potter – były sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów

2015-04-01 19:44

kg, ts (KAI) / Genewa / KAI

wikipedia.org

W wieku 93 lat zmarł 31 marca w niemieckiej Lubece pastor metodystyczny dr Philip Alford Potter – trzeci z kolei, a pierwszy z kraju postkolonialnego, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Pochodził z niewielkiego wyspiarskiego państewka karaibskiego – Dominiki, był pastorem metodystycznym, a swój urząd sprawował w latach 1972-84 i w tym czasie m.in. odwiedził nasz kraj na zaproszenie Polskiej Rady Ekumenicznej.

Na wieść o śmierci swego poprzednika obecny sekretarz generalny Rady norweski pastor luterański dr Olav Fykse Tveit wydał oświadczenie, w którym wysoko ocenił życie i dokonania zmarłego. Zaznaczył, że dr Potter był – jak głosił tytuł wyboru jego pism – „W Domu z Bogiem i w świecie”. Wyraził wdzięczność Bogu „za tego drogiego przyjaciela, wybitnego towarzysza i uzdolnionego przywódcę prac ŚRK w tym okresie”.

Podkreślił liczne zasługi zmarłego dla dzieła jedności chrześcijan i prac Rady, również w czasie, gdy przestał pełnić swój urząd i powrócił do pełnienia obowiązków pastora. „Świadomość podstawowej jedności chrześcijaństwa było nieuniknione w domu Pottera, kierowanym przez matkę protestantkę i ojca katolika” – przypomniał dr O. Fykse Tveit.

Philip Alford Potter urodził się 19 sierpnia 1921 w stolicy Dominiki – mieście Roseau w religijnej rodzinie mieszanej wyznaniowo. Wcześnie został pastorem metodystycznym, po czym pełnił posługę duszpasterską na Karaibach – na wyspie Nevis, a następnie wśród Kreoli na Haiti (1950-54). W 1947 reprezentował Studencki Ruch Chrześcijański Jamajki na światowej konferencji młodzieży chrześcijańskiej w Oslo. Nawiązał wówczas kontakty z międzynarodowym ruchem ekumenicznym i na pierwszych dwóch zgromadzeniach ogólnych powstałej w 1948 Światowej Rady Kościołów (w latach 1948 i 1954) był rzecznikiem młodzieży.

Reklama

W latach 1954-60 pracował w Metodystycznym Towarzystwie Misyjnym w Londynie, a zarazem był sekretarzem wydziału młodzieży ŚRK, po czym w latach 1960-68 stał na czele Światowej Chrześcijańskiej Federacji Studenckiej. Od 1967 działał w ŚRK, najpierw jako dyrektor istniejącej w jej łonie komisji Misji Światowej i Ewangelizacji, a następnie w latach 1972-84 był sekretarzem generalnym Rady. Był pierwszym działaczem chrześcijańskim z krajów, które uzyskały niepodległość w latach sześćdziesiątych, na tym stanowisku.

W tym czasie organizacja ta ogłosiła szereg ważnych dokumentów doktrynalnych i teologicznych, m.in. dwa raporty nt. chrztu, eucharystii i posługiwania (1982 i 1984). Potter był aktywnym uczestnikiem prowadzonej przez ŚRK (kontrowersyjnej skądinąd) kampanii walki z rasizmem w Republice Południowej Afryki i z innymi formami rasizmu, brał udział w ożywionych dyskusjach nt. istoty postkolonialnej misji chrześcijańskiej, angażował się w działania na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, w walkę z zagrożeniem jądrowym.

Ale uczestniczył też w dyskusjach nt. nowych form duchowości, wspólnych modlitw i stosowania muzyki w różnych tradycjach chrześcijańskich. Potter starał się przy tym zajmować zrównoważone stanowisko w wielu sprawach budzących kontrowersje oraz bronić niezależności i priorytetów ŚRK.

Po ustąpieniu z urzędu sekretarza generalnego pastor z Dominiki nie stracił kontaktu z tą organizacją, ale uczestniczył we wszystkich jej kolejnych zgromadzeniach ogólnych aż do IX takiego spotkania w Porto Alegre (Brazylia) w lutym 2006.

Po śmierci w 1980 pierwszej żony - kompozytorki i wykonawczyni muzyki Doreen Potter pastor ożenił się z Bärbel Wartenberg-Potter, która w latach 2001-08 była biskupką Kościoła luterańskiego regionu Północnej Łaby. Oboje zamieszkali w Lubece i tam dr Potter zmarł.

Św. Róża z Limy

Ks. Tomasz Blicharz

wikipedia.org
Św. Róża z Limy

Religijne wychowanie

Izabela de Floresy del Oliva urodziła się 20 kwietnia 1586 r. W Limie przeżyła całe swoje życie. Imię wybrała jej matka, okazało się, że na krótko. Dziewczynka ze względu na delikatną cerę nazywana była Różą. Potem otrzymała to imię podczas bierzmowania i mało kto pamiętał, że wcześniej nazywała się Izabela.

Pracowitość

Róża była równie pracowita, co piękna. Odznaczała się głęboką wiarą i pobożnością. Bardzo szybko zaczęła pomagać rodzinie. Hodowała kwiaty, haftowała, szyła. Jako młoda dziewczyna obiecała Panu Bogu całkowite oddanie i złożyła ślub czystości. Kiedy próbowano wydać ją za mąż, ona zdecydowanie przeciwstawiła się temu. Wszystkie trudności znosiła z wielką cierpliwością.

Za wzorem św. Katarzyny

W wieku 20 lat została tercjarką dominikańską. Zamieszkała wtedy osobno w letnim domku, który znajdował się w jej rodzinnym ogrodzie. Za swój ideał i patronkę uważała św. Katarzynę ze Sieny. Bardzo chciała być do niej podobna. Wszystko, co wiedziała o świętej, starała się wcielać w życie. Czas spędzała na postach, umartwieniach i modlitwie. Żyła niezwykle surowo. Niosła pomoc ubogim i chorym, zwłaszcza Indianom i niewolnikom. Uważana jest za prekursorkę służby społecznej w Peru.

Śmierć

Zmarła 24 sierpnia 1617 r. w dniu, który sama sobie przepowiedziała. Ze względu na sławę jej świętości już za życia, dominikanie pochowali ją najpierw w krużganku klasztornym, a dwa lata później w swoim kościele w Limie w kaplicy św. Katarzyny ze Sieny. Papież Klemens IX dokonał jej beatyfikacji w 1668 r. i ogłosił ją patronką Ameryki, a w 1670 r. także patronką Filipin i Antyli. W trzy lata po beatyfikacji nastąpiła jej kanonizacja, której dokonał papież Klemens X w 1671 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Budzik do młodych: zależność od Boga jest prawdziwą niezależnością człowieka

2019-08-23 20:51

dab / Garbów (KAI)

Nie jest łatwo odróżnić głosu Boga od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Nim - powiedział abp Stanisław Budzik podczas mszy dla uczestników Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Przez cztery dni lubelska młodzież weźmie udział w spotkaniach, warsztatach, koncertach i wspólnej modlitwie.

episkopat.pl

W homilii abp Budzik mówił o najważniejszym pytaniu, jakie powinien zadawać sobie każdy młody człowiek – o źródło prawdziwej miłości. Zwrócił uwagę, że ten, kto nie otwiera się z miłością na bliźniego, którego widzi, ten nie będzie potrafił rzeczywiście otworzyć się na Boga, który jest niewidzialny. - Bóg jest dawcą wszelkiej miłości. Nie da się zbudować trwałej miłości między ludźmi bez Boga – tłumaczył hierarcha.

Metropolita lubelski zauważył, że wypełnienie powołania do miłowania, musi się odbywać w prawdzie o sobie i wolności. – Zależność od Boga jest jedyną prawdziwą niezależnością człowieka. Kiedy postawimy znak równości pomiędzy tym, co chce ode mnie Bóg, a tym, co ja chcę, wtedy wypełnimy to, do czego zostaliśmy stworzeni – wyjaśniał arcybiskup.

Kończąc swoje kazanie, abp Budzik zachęcił młodych, aby byli otwarci na Boże Słowo, które Bóg kieruje do ludzi na różne sposoby. - Ojciec mówi do nas przez Chrystusa, przez swój Kościół, ale też w codzienności, przez różne wydarzenia i znaki. Nie jest łatwo odróżnić Jego głos od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Bogiem – mówił metropolita.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL) jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym w Garbowie przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Podczas wydarzenia, uczestnicy - jak tłumaczą organizatorzy - mogą doświadczyć radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jest to również okazja do nawiązania nowych znajomości i spotkania dawno niewidzianych przyjaciół.

"Młodzi będą uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach w grupach, adoracjach, Eucharystii oraz w radosnej zabawie, których tematyka nawiązywać będzie do hasła głównego, a celem będzie poznanie prawdziwej miłości, jaką oferuje nam Chrystus" - zapowiadają organizatorzy.

Program spotkania dostępny jest w mediach społecznościowych oraz na stronie Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem