Reklama

Polska

Prymas Polski do kapłanów: nie wolno nam odgradzać się od wiernych

„Nie wolno nam w naszym namaszczeniu pysznie wynosić się ponad tych, do których jesteśmy posłani, nie wolno nam odgradzać się od naszych wiernych i trzymać na bezpieczny dystans, ale trzeba prawdziwie być pośród nich” – przypomniał kapłanom abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. Krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.

[ TEMATY ]

prymas Polski

Wielki Czwartek

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Kapłańskie przyrzeczenia podczas Eucharystii odnowili wspólnie z Prymasem Polski księża z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Wracając myślą do dnia święceń kapłańskich, w którym biskup namaścił ich dłonie świętym krzyżmem, abp Polak podkreślił, że dłonie te przypominają o Tym, Który ich umacnia i Który wciąż ich potrzebuje, trzeba tylko – powtórzył za papieżem Franciszkiem – „być otwartymi kanałami, przez które płynie miłość i łaska Boża”.

„Zdarza się, że nasze słabości i grzechy, nasz egoizm i nasza pycha blokują, czyli dosłownie zapychają w nas ten Boży kanał łaski, sprawiają, że ona już przez nas nie przepływa, nie ma po prostu szans przepłynąć, że to święte namaszczenie jakby w nas wywietrzało i wyschło” – mówił abp Polak, dodając, że Bóg może i będzie docierał do ludzi także w inny sposób, nie tylko za pośrednictwem kapłanów, niemniej powołując każdego z nich, On sam zapragnął i postawił ich na drodze ludzi, by ich uświęcali.

Reklama

„Niech ten dzień i nasza wspólna modlitwa będzie najpierw serdeczną wdzięcznością za łaskę powołania każdego z nas i za dar naszej kapłańskiej posługi. Z wdzięcznością złączmy dziś także nasze przebłaganie, za to wszystko, w czym do tego świętego daru kapłańskiego namaszczenia i tej Bożej łaski, wciąż nie dostajemy i nie dorastamy” – mówił dalej metropolita gnieźnieński.

Prymas Polski przypomniał również przestrogę papieża Franciszka z jego pierwszej wielkoczwartkowej homilii do kapłanów, aby nie byli „kolekcjonerami antyków albo nowinek, ale prawdziwie pasterzami pachnącymi jak owce”.

„Dobrze wówczas zrozumieliśmy, że nie wolno nam w naszym namaszczeniu pysznie wynosić się ponad tych, do których jesteśmy posłani, nie wolno nam odgradzać się od naszych wiernych i trzymać na bezpieczny dystans, ale trzeba prawdziwie być pośród nich” – podkreślił metropolita gnieźnieński, wskazując na soborowe przypomnienie o tym, że nie można znaleźć nic prawdziwie ludzkiego, co nie odbijałoby się echem również w kapłańskich sercach.

Reklama

„Mamy jednak być pośród owiec jak pasterze – zaznaczył dalej Prymas. – Mamy pośród naszych wiernych «pachnąć Chrystusem», roznosić Jego woń, Jego zapach, nie nasz własny i nie tylko zapach naszych owiec. Być pośród nich jak ten, który służy, a nie po to, aby mu służono. Być pośród nich jak ten, który opatruje rany, zagubioną odszuka, zabłąkaną sprowadzi z powrotem, chorą umocni, a mocną będzie ochraniał. Być wciąż dla powierzonych naszej kapłańskiej pieczy ojcem i bratem, zwłaszcza wtedy, gdy głosimy im w imię Boga miłosierdzie i przebaczenie, sakramentalnie jednamy z Bogiem i Kościołem” – mówił do kapłanów abp Wojciech Polak.

Wspólnie z Prymasem Polski Mszę św. celebrowali m.in.: biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, arcybiskup senior Henryk Muszyński i biskup senior Bogdan Wojtuś. Podczas Eucharystii arcybiskup gnieźnieński konsekrował krzyżmo i pobłogosławił oleje chorych i katechumentów.

2015-04-02 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Baranek i wspólnota to tajemnice każdej Mszy św.

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

bp Andrzej Przybylski

Marian Sztajner/Niedziela

„Baranek i wspólnota, to dwie nieodłączne tajemnice każdej Mszy świętej” - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Odnosząc się do słów z Księgi Wyjścia „niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Jeśliby zaś rodzina była za mała do spożycia baranka, to niech się postara o niego razem ze swym sąsiadem, który mieszka najbliżej jego domu” bp Przybylski przypomniał, że „Baranek ofiarny to dla nas Chrystus, bo zawsze kiedy przyjmujemy Jego Ciało przed komunią św. to słyszymy te słowa: oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję