Reklama

Niedziela Kielecka

Czy to fotografia Niewidzialnego?

Miechowska bazylika niedawno zyskała Kaplicę Cudownego Obrazu z niezwykłą instalacją Volto Santo – Chusty z Manoppello.

Niedziela kielecka 41/2020, str. VI

[ TEMATY ]

chusta z Manoppello

K.D.

Instalacja w bazylice miechowskiej ma przybliżać do tajmnicy zmartwychwstania

Instalacja w bazylice miechowskiej ma przybliżać do tajmnicy zmartwychwstania

Pomysłodawcą i fundatorem kaplicy jest dr Grzegorz Słupski, prezes Fundacji Volto Santo z Gdańska. Kaplicę poświęcił biskup Jan Piotrowski 13 września – w trakcie VI Dni Jerozolimy w Miechowie.

Obraz nie ludzka ręką uczyniony

Chusta z Manoppello to obraz nie ręką ludzką uczyniony, nie namalował go żaden artysta. Utrwalony jest na drogocennej tkaninie – starożytnym bisiorze wykonanym z nici wytwarzanych przez małże w Morzu Śródziemnym. Tradycja przyjmuje, iż chusta to welon „soudarion” przykrywający twarz zmarłego Chrystusa, na którym po zmartwychwstaniu pozostawił swoje Oblicze. Byłaby to chusta z Ewangelii Jana, którą miał ujrzeć „drugi uczeń śpieszący do grobu i uwierzył”. Poddawana wielu badaniom i analizom, mimo to kryje w sobie wiele niewyjaśnionych tajemnic. Nigdy w stu procentach nie da się stwierdzić ani zaprzeczyć autentyczności tej relikwii. W 2006 roku papież Benedykt XVI odwiedził Manoppello, wskazując swoim autorytetem na rangę tego miejsca.

W Miechowie jest najstarsza i najwierniejsza replika Grobu Pańskiego i kopia Całunu Turyńskiego.

Podziel się cytatem

– To, co staramy się pokazać w Miechowie to jedynie namiastka tego, czym jest rzeczywiście ten cud, ta relikwia. Niemniej na płaszczyźnie duchowej, instalacja Volto Santo inicjuje ważny proces zbliżenia się do Boga, który jest z nami w swoim obliczu – podkreślał Grzegorz Słupski. Jego pomysł długo czekał na realizację. Nie obyło się bez wielu trudności. Zafascynowany Cudownym Obliczem nie rezygnował jednak z marzenia. Po drodze pomagało i wspierało go wiele osób. Wszystko zaczęło się w 2006 r. po lekturze książki Paula Badde Boskie Oblicze, „która stała się impulsem, aby szybko wybrać się do Manoppello i sprawdzić, czy tam rzeczywiście znajduje się fotografia Niewidzialnego”. W psalmie 27 psalmista pisze: Szukam, Panie, Twego oblicza! Psalmista szukał tego oblicza, bo myślę, że każdy z nas ma głęboką potrzebę poszukiwania Boga – mówił. – Gdybym miał odpowiedzieć jednym zdaniem, czym dla mnie jest Boskie Oblicze z Manoppello, powiedziałbym, że jest fotografią przyjaciela, którą noszę ze sobą, którą stawiam przed sobą, w którą się wpatruję i która jest w moim sercu.

Reklama

Ekspozycja ma działać na emocje

– Projekt instalacji w Miechowie zrealizował Lech Nowacki z Białegostoku. Każdy odwiedzający Kaplicę Cudownego Oblicza, podejmie wędrówkę przybliżającą go do tajemnicy wiary. O ile całun to świadek męki i śmieci Jezusa, o tyle Volto Santo – to zdjęcie Boga Żyjącego. Ekspozycja w zamyśle twórców ma działać na emocje i uczucia, przemawiać do wyobraźni i serca zwłaszcza młodych ludzi, którzy wychowani są w kulturze obrazu – tłumaczył Słupski.

– Chusta z Manoppello, nie jest z Manoppello, Całun Turyński nie jest z Turynu – te tkaniny są z Grobu Bożego w Jerozolimie. Jeśli Miechów nazywamy Polską Jerozolimą, to gdzież jest lepsze miejsce dla upowszechniania wiedzy o tych wspaniałych relikwiach chrześcijaństwa? Miechów z najstarszą repliką Grobu Pańskiego, wielowiekową tradycją i obecnością bożogrobców prowadzi po tajemnicach chrześcijaństwa: Męki i Zmartwychwstania – mówił. Podziękował kustoszowi sanktuarium ks. kan. Franciszkowi Siarkowi za wielką życzliwość i pomoc i w realizacji przedsięwzięcia. Fundator przekazał ekspozycję na rzecz parafii.

W otwarciu Kaplicy Cudownego Oblicza uczestniczyli bp Jan Piotrowski, który ją poświęcił, księża, bożogrobcy. Na otwarcie przybyło wielu gości, wśród nich Paul Badde z małżonką Ellen. Ten znany niemiecki dziennikarz i badacz Chusty z Manopello jest autorem książki Boskie Oblicze, która jest fascynującym zapisem jego poszukiwań i swoistego dziennikarskiego śledztwa prowadzącego go do odkrycia wielu tajemnic tej niezwykłej relikwii przechowywanej w Abruzzach we Włoszech w niewielkim kapucyńskim kościele.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oblicze Jezusa

Niedziela warszawska 11/2019, str. IV

[ TEMATY ]

całun turyński

chusta z Manoppello

Andrzej Tarwid

Spotkanie poświęcone okolicznościom powstania najbardziej znanych obrazów Jezusa Miłosiernego. Od prawej: ks. dr Mirosław Nowak, Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń

Spotkanie poświęcone okolicznościom powstania najbardziej znanych obrazów Jezusa Miłosiernego. Od prawej: ks. dr Mirosław Nowak, Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń

Współcześni badacze odkrywają zadziwiające podobieństwa między Całunem Turyńskim i Chustą z Manoppello a pierwszym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego

Obraz Jezusa Miłosiernego jest najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Jezusa na kuli ziemskiej. A kult Jezusa Miłosiernego to obecnie najdynamiczniej rozwijający się kult chrześcijański na świecie – powiedział Grzegorz Górny na spotkaniu poświęconym okolicznościom powstania dwóch najbardziej znanych obrazów Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (MAW). Prowadził je ks. dr Mirosław Nowak, historyk sztuki i dyrektor MAW. W spotkaniu udział wziął także Janusz Rosikoń, który jest autorem zdjęć do książek – albumów opowiadających o św. Siostrze Faustynie Kowalskiej i bł. ks. Michale Sopoćko zatytułowanych „Ufam” i „Ufający”. Autorem tekstów do tych książek jest Grzegorz Górny. – To niezwykłe, że to, co wyszło z wnętrza jednej osoby rozprzestrzeniło się na cały glob w tak krótkim czasie – podkreślił pisarz.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie do Marsylii

2023-09-21 16:11

[ TEMATY ]

Francja

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Młodzi wyznawcy różnych religii i przedstawiciele Kościoła z 30 krajów chcą w tym tygodniu ułożyć „mozaikę nadziei” we francuskim mieście portowym Marsylia. Papież Franciszek zakończy III Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą świętą w ramach dwudniowej wizyty duszpasterskiej w najbliższy piątek i sobotę. „Nadzieja i braterstwo” – oto istota dni Les Rencontres Méditerranéennes (MED23) w Marsylii, które odbywają się w dniach 16-24 września 2023 r. W modlitwach i dyskusjach, wydarzeniach kulturalnych i solidarnościowych biorą udział przedstawiciele różnych wyznań i religii, stowarzyszeń i instytucji, potrzebujący i migranci, mieszkańcy i turyści.

Morze Śródziemne jest mozaiką kultur, narodów i religii – w Marsylii staje się to przesłaniem: pod hasłem „Morze Śródziemne: mozaika nadziei” uczestnicy Spotkań Środziemnomorskich chcą w obliczu tendencji do alienacji i zatwardziałości w Europie ustanowić wspólny znak braterstwa i solidarności, który wdzięki wizycie Franciszka otrzymuje wielki bodziec.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję