Reklama

Niedziela w Warszawie

Cierpiała dla Chrystusa

W archidiecezji warszawskiej rozpocznie się proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, mistyczki i stygmatyczki.

Niedziela warszawska 41/2020, str. III

[ TEMATY ]

s. Wanda Boniszewska

archwwa.pl

S. Boniszewska podejmowała modlitwy i ofiary szczególnie w intencji kapłanów i osób konsekrowanych

S. Boniszewska podejmowała modlitwy i ofiary szczególnie w intencji kapłanów i osób konsekrowanych

Kardynał Kazimierz Nycz w specjalnym edykcie ogłosił, że pierwsza, uroczysta sesja tego procesu odbędzie się 9 listopada w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wtedy zostanie zaprzysiężony Trybunał powołany do przeprowadzenia procesu s. Wandy Boniszewskiej.

Duchowość s. Wandy Boniszewskiej charakteryzowała się podejmowaniem cierpień wynagradzających, najczęściej ofiarowywanych za kapłanów. Jak podkreślają teolodzy, jawi się ona jako godna naśladowania apostołka pokuty wynagradzającej, a swoją postawą uczy niezwykłej wartości życia mistycznego i duchowości pasyjnej.

Reklama

Siostra Wanda Boniszewska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów zmarła w opinii świętości 2 marca 2003 r. w wieku 96 lat w Konstancinie-Jeziornie. W zakonie spędziła 76 lat. Cztery lata temu ukazał się w formie książkowej jej Dziennik duchowy, obejmujący zeszyty z lat 1921-80, które zawierały jej notatki pisane na polecenie spowiednika. Ujawniły one – jak napisał w edykcie kard. Nycz: „To, co za jej życia było ukryte przed światem tajemnicą”.

Po pierwszych ślubach zakonnych s. Boniszewskiej Jezus określił jej misję, mówiąc, że chce, aby cierpiała dla Niego jako wynagrodzenie za zniewagi, których doznaje On od dusz Bogu poświęconych. Siostra Boniszewska otrzymała też łaskę stygmatów i głębszego poznania Boga.

Proces beatyfikacyjny mistyczki i stygmatyczki rozpocznie się 17 lat po jej śmierci w opinii świętości. Został zainicjowany przez jej współsiostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Będzie go prowadzić archidiecezja warszawska. Z zasady procesy na etapie diecezjalnym prowadzone są przez diecezje, na terenie których zmarł kandydat na ołtarze.

Na funkcję postulatora powołany został ks. dr Michał Siennicki SAC. Osoby, posiadające jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące s. Wandy Boniszewskiej, proszone są, aby zechciały je przekazać do postulatora. Można się z nim kontaktować pod adresem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów: ul. Kilińskiego 20, 05-850 Ożarów Mazowiecki.

2020-10-07 12:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 9 listopada ruszy proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej, mistyczki i stygmatyczki

[ TEMATY ]

beatyfikacja

s. Wanda Boniszewska

Redakcja

Kard. Kazimierz Nycz wydał dziś edykt, w którym ogłosił, że Archidiecezja Warszawska zamierza rozpocząć proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, mistyczki i stygmatyczki. Pierwsza, uroczysta sesja tego procesu odbędzie się 9 listopada w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Zostanie wówczas zaprzysiężony Trybunał powołany do przeprowadzenia procesu s. Wandy Boniszewskiej (1907-2003) a postulatorem w tej sprawie, na etapie diecezjalnym, będzie ks. dr Michał Siennicki SAC.

CZYTAJ DALEJ

PLL LOT: pierwsza kobieta pilotująca w Europie dreamlinera w barwach LOT odeszła na emeryturę

2021-01-23 08:13

[ TEMATY ]

samolot

lotniczepodkarpackie.pl/Magdalena Blusette

Adelajda Szarzec-Tragarz

Adelajda Szarzec-Tragarz

Po niemal 20 tys. godz. spędzonych w powietrzu, karierę lotniczą zakończyła pierwsza w historii PLL LOT kobieta pilot i kapitan Adelajda Szarzec-Tragarz. Jako pierwsza kobieta w Polsce i w Europie pilotowała Boeinga 787 Dreamliner. Jej ostatnim rejsem przed emeryturą był lot z Seulu do Warszawy.

"To dla nas wyjątkowo wzruszający moment, ponieważ LOT żegna wyjątkową osobę. Pani kapitan Adelajda Szarzec-Tragarz spędziła prawie 20 tys. godzin pod skrzydłami +żurawia+. Będzie nam pani kapitan bardzo brakowało i w imieniu całej załogi dziękujemy jej za wszystkie lata pracy. Jak podkreślają lotniczki, kapitan stanowiła i stanowi dla wielu z nich wzór profesjonalizmu i przykład tego, że dzięki uporowi i determinacji można przetrzeć niedostępne wcześniej szlaki" – powiedział PAP rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: zmarł ks. Isidoro Ribas SJ – rekolekcjonista i autor książek religijnych

2021-01-23 12:10

[ TEMATY ]

zmarli

©MaverickRose – stock.adobe.com

W klasztorze jezuitów w Tokio-Kamishakuji 22 stycznia zmarł ks. Isidoro Ribas – znany i lubiany przez Japończyków jezuita, rekolekcjonista i autor książek religijnych. Miał 91 lat.

Przyszły kapłan urodził się w 1929 w Barcelonie i tam, po wstąpieniu do zakonu w 1946, ukończył studia w zakresie literatury klasycznej i filozofii. Oddelegowany do Japonii był najpierw związany z Uniwersytetem Sophia w Tokio, gdzie był kierownikiem domu akademickiego dla studentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję