Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec: przed święceniami klerycy piszą listy wdzięczności

Okres Wielkanocny – 50 dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego, to czas szczególnej wdzięczności Bogu za zbawienie, jakie dokonało się w Chrystusie. Z inicjatywy rektora sosnowieckiego Seminarium, ks. Konrada Kościka, oraz Biura Prasowego Kurii będzie to także czas, w którym klerycy wyrażą wdzięczność za swoje powołanie tym wszystkim, którzy mieli i ciągle mają na nie wpływ.

[ TEMATY ]

klerycy

święcenia

Bożena Sztajner/Niedziela

Okres Wielkanocny – 50 dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego, to czas szczególnej wdzięczności Bogu za zbawienie, jakie dokonało się w Chrystusie. Z inicjatywy rektora sosnowieckiego Seminarium, ks. Konrada Kościka, oraz Biura Prasowego Kurii będzie to także czas, w którym klerycy wyrażą wdzięczność za swoje powołanie tym wszystkim, którzy mieli i ciągle mają na nie wpływ. "Powołanie to dar od Pana Boga, ale w jego odkryciu, wyborze właściwej drogi i podążaniu nią pomagają konkretne osoby i grupy. Trwając w radości zmartwychwstania i przygotowując się do święceń kapłańskich, które nasi diakoni przyjmą w wigilię Zesłania Ducha Świętego, 23 maja, zapraszamy do lektury listów wdzięczności, napisanych przez kleryków, które na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl będą ukazywały się w kolejne czwartki" – tłumaczy ks. Konrad Kościk, rektor Seminarium.

Pierwszy z listów, już w najbliższy czwartek, 9 kwietnia, skierowany będzie do rodziców. Jego autorem jest kl. Marcin Lech. W kolejne tygodnie przeczytamy listy do proboszcza rodzinnej parafii, ojca duchownego w Seminarium oraz przedstawicieli grup, jakie odcisnęły się na formacji – oazy, ministrantów i szkoły. Klerycy nie zapomnieli także o tych, którzy przez czas formacji otaczają ich swoją modlitwą. Wraz z listami zamieścimy także odpowiedzi napisane przez odbiorców. Cykl ma być zachętą do wytężonej modlitwy za kleryków oraz o nowe, święte powołania, ale też uświadomieniem, jak wielką rolę w kształtowaniu przyszłych kapłanów odgrywa środowisko, w jakim się wychowują i wszyscy, z którymi się stykają. Dzień kolejnych publikacji wybrano nieprzypadkowo – to przecież czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii, w wielu parafiach pierwsze czwartki miesiąca są dniem modlitw o powołania. W każdy czwartek klerycy obejmują swoją modlitwą podczas Mszy św. wszystkich seminaryjnych dobrodziejów.

2015-04-07 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica powołania

17 kwietnia 42 alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu wraz z wicerektorem ks. dr. Marcinem Staniszewskim i ojcem duchownym ks. Andrzejem Kowalskim uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę, która przebiegała przed hasłem: „Wam bowiem z łaski dane jest dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale dla Niego cierpieć” (Flp 1, 29)

Pielgrzymce, która miała miejsce w Częstochowie w dniach 16-17 kwietnia i odbyła się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, przewodniczył kard. Mauro Piacenza, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, do której należą seminaria duchowne. Episkopat Polski reprezentowali m.in.: kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, abp Wacław Depo z Częstochowy, bp Andrzej Jeż z Tarnowa, bp Grzegorz Ryś z Krakowa i bp Jan Wątroba z Częstochowy. Spotkanie stanowiło dziękczynienie Bogu za 450 lat istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. W Roku Wiary klerycy (3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski) zawierzyli Matce Bożej swoje wspólnoty oraz sprawy nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz kapłaństwa. Wizyta w domu Matki rozpoczęła się 16 kwietnia Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, który prowadził o. Raniero Cantalamessa OFMCap kaznodzieja Domu Papieskiego. W rozważaniu wobec Najświętszej Maryi Panny mówił o najważniejszym pytaniu, które brzmi: - W jakiego Boga wierzymy? Z tego pytania wypływa kolejne: - Jaki jest obraz Boga, który niesiemy w sobie przede wszystkim, gdy przystępujemy do modlitwy?

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Łask: Z grzeszności podnosi nas lekarz, którym jest Jezus!

2021-09-24 09:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ostatni dzień rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” animowanych przez wspólnotę Ruchu Światło – Życie w kolegiacie łaskiej skupiony był wokół sakramentu pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję