Reklama

W wolnej chwili

Nasze zdrowie

Udar mózgu

Jeżeli podejrzewasz udar u siebie lub u kogoś innego – szybko wezwij pogotowie!

Powszechnie się uważa, że udar jest chorobą osób starszych, ale prawda jest taka, że może on wystąpić w każdym wieku. Jest schorzeniem niebezpiecznym – ok. 30% pacjentów umiera w ciągu miesiąca od zachorowania. Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 80-90 tys. przypadków wystąpienia udaru. W krajach europejskich jest to statystycznie trzecia przyczyna śmierci po schorzeniach układu krążenia i nowotworach.

Najczęściej spotykanym rodzajem udaru, stanowiącym 80% przypadków, jest udar niedokrwienny. Drugi typ to udar krwotoczny, który dotyczy ok. 20% pacjentów.

Reklama

Tak jak przy zawale serca, również w przypadku udaru liczy się czas, w którym chory otrzyma pomoc medyczną, dlatego ważne jest, aby otoczenie umiało rozpoznać objawy udaru i szybko wezwało pogotowie. Fundacja „Stop Udarom”, która zajmuje się m.in. edukacją dorosłych i młodzieży w tym zakresie, proponuje na swojej stronie internetowej uproszczony klucz do zapamiętania objawów towarzyszących udarowi mózgu: „U” – usta wykrzywione, „D” – dłoń opadnięta, „A” – artykulacja utrudniona, „R” – rozmazane widzenie.

Osoba dotknięta udarem ma trudności zarówno z mówieniem, jak i rozumieniem tego, co mówią inni. Udar objawia się często paraliżem lub drętwieniem twarzy, rąk lub nóg – te objawy dotyczą zwykle jednej strony ciała. Charakterystyczny jest opadnięty kącik ust. Udarowi często towarzyszą też nagły i silny ból głowy, zawroty głowy lub zaburzenia świadomości. Mogą wystąpić kłopoty z chodzeniem lub utrata równowagi. Chory może mieć też problemy z widzeniem w jednym oku lub w obu – może widzieć niewyraźnie lub podwójnie albo mieć ciemne plamy w polu widzenia. Nie wszystkie wymienione objawy występują jednocześnie, ale podejrzenie udaru jest przesłanką, by natychmiast wezwać pogotowie, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Najlepiej, gdy pacjent ze świeżym udarem mózgu trafi na specjalistyczny oddział udarowy.

Bardzo ważna jest szybka interwencja – od niej zależy uratowanie życia i sprawności chorego. U części pacjentów, którzy przebyli udar, pozostaje, nawet po rehabilitacji, większy lub mniejszy paraliż ciała i wymagają oni stałej opieki albo pomocy w codziennych czynnościach. Część osób ma problemy z mówieniem lub pisaniem.

Reklama

Od dawna jako czynnik ryzyka udaru mózgu wskazywane jest wysokie ciśnienie krwi. Udarem zagrożone są osoby ze schorzeniami serca, pacjenci, którzy niedawno przeszli zawał mięśnia sercowego, oraz chorzy, u których występuje migotanie przedsionków. Bardziej narażone na udar są także osoby chorujące na cukrzycę. O profilaktyce udarów powinny też pamiętać osoby, u których w rodzinie wystąpiły przypadki tej choroby.

Ryzyko udaru mózgu zwiększają również następujące czynniki: palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie i wynikająca z tego otyłość. W profilaktyce udarów ważny jest zatem zdrowy styl życia: utrzymanie prawidłowej wagi, niepalenie papierosów, unikanie nadmiaru alkoholu, codzienna aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Specjaliści polecają ograniczenie spożycia soli do 1,2 g dziennie, a także włączenie do diety produktów bogatych w potas. Ponieważ istotnym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie, ważne jest stałe monitorowanie ciśnienia krwi, a w przypadku podwyższonych wartości regularne zażywanie zaleconych leków. Równie ważne jest kontrolowanie stężenia lipidów i poziomu cukru we krwi.

2020-11-18 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego nie mogę być chrzestnym?

Pytanie czytelnika:

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję