Reklama

Niedziela Legnicka

Zakończenie działalności Teatru na Końcu Świata

Bawili, wzruszali, pobudzali do refleksji, troszczyli się o kulturę, historię i tradycję, łączyli pokolenia…

Niedziela legnicka 47/2020, str. VI

[ TEMATY ]

teatr

zakończenie działalności

Chobieński Ośrodek Kultury

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

Pożegnanie teatru rozpoczęła Msza św.

W sobotnie popołudnie, 24 października, podczas Mszy św. w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni odbyło się zwieńczenie siedemnastoletniej działalności Teatru Na Końcu Świata z Nieszczyc. Mszę św. celebrowali: ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego i moderator Legnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. kan. Leszek Kowalski, proboszcz. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie odbyło się zaplanowane przez teatr przedstawienie pt. I odpuść nam nasze winy.

Ks. Jarosław Kowalczyk w homilii, odwołując się do tekstów biblijnych przewidzianych na ten dzień, podkreślił: – Dzisiejszy fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan ukazuje nam, że wśród wierzących istnieją różne dary i charyzmaty, ale cele, do jakich mogą one posłużyć, są następujące: jedność wiary, poznanie Syna Bożego oraz budowanie wspólnoty. Wskazał, że działalność teatru miała takie właśnie cele: – To, czego przez te lata udało się dokonać, to na pewno zbudowanie wspólnoty młodszych i starszych, integracja wielu pokoleń. Nie brakowało u was nigdy radości i jedności wiary, a także chęci coraz lepszego poznawania Pana Boga, Jezusa Chrystusa oraz człowieka żyjącego w konkretnych uwarunkowaniach.

Teatr funkcjonował 17 lat.

Podziel się cytatem

Reklama

Na zakończenie liturgii zostało odczytane okolicznościowe słowo ks. bp. Marka Mendyka, biskupa świdnickiego, który jako biskup pomocniczy diecezji legnickiej przez ostatnie lata był stałym gościem Teatru Na Końcu Świata.

Warto wspomnieć, że inicjatorką założenia teatru w Nieszczycach była Pani Łucja Peregrym, która zaproponowała utworzenie grupy o enigmatycznej, ale wdzięcznej nazwie Teatr Na Końcu Świata. Sama nazwa, jak również teatr, przyjął się bardzo pozytywnie. Rozsławiał Gminę Rudna, a zwłaszcza sołectwo Nieszczyce przez 17 lat w różnych zakątkach kraju, a nawet za granicą. Przedstawienia odbywały się często w Chobieńskim Ośrodku Kultury. Gromadziły wielu znamienitych gości.

Przez te lata przez sceny teatru „przewinęło się” około 100 osób podczas kilkudziesięciu przedstawień, związanych chociażby z uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, Narodzenia Pańskiego czy Narodowym Świętem Niepodległości. Jest to czas trzech pokoleń aktorów, którzy poprzez sztukę, czasem humor i zabawę przekazywali ważne treści społeczne oraz religijne.

Reklama

Wśród sztuk wystawionych przez Teatr Na Końcu Świata warto wspomnieć chociażby kilka z nich: Grunt to rodzina, Quo Vadis – dokąd zmierzasz człowieku, Pasja XXI wieku, Rodzina ogniskiem miłości czy Opowieść wigilijna – Betlejem jest w tobie.

Pożegnanie stało się znakomitą okazją, aby podsumować czas wieloletniej pracy, podziękować i wręczyć statuetki oraz nagrody rzeczowe uczestnikom uroczystości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to dzieło, za 17 pięknych lat.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję