Reklama

Niedziela Sandomierska

Caritas pomaga głodnym

Z okazji Dnia Ubogich Caritas naszej diecezji dostarczyła ciepłe posiłki sześćdziesięciu osobom z Sandomierza oraz okolic.

Niedziela sandomierska 48/2020, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Ubogich

Ks. Wojciech Kania

Sandomierska Caritas wychodzi naprzeciw potrzebującym

Sandomierska Caritas wychodzi naprzeciw potrzebującym

Plany uruchomienia w tym dniu przez Caritas stałego punktu wydawania gorących posiłków na sandomierskiej starówce przekreśliły wprowadzone ostatnio obostrzenia sanitarne. Jednak, jak zapewniał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, od 15 listopada potrzebujący wsparcia każdego dnia będą mogli otrzymać ciepły posiłek.

Reklama

– Przeżywamy Światowy Dzień Ubogich pod hasłem: „Wyciągnij rękę do ubogiego”. W obecnych czasach pandemii jeszcze większe pochylenie się nad ubogimi jest bardzo potrzebne. Żyjemy w izolacji, chodzimy w maseczkach, mało jesteśmy rozpoznawalni. Jest to też pewnego rodzaju ryzyko, że możemy nie zauważyć człowieka potrzebującego. Chcemy, zachęceni przez Ojca Świętego Franciszka, wyciągnąć dłoń do ludzi potrzebujących. Jesteśmy w symbolicznym miejscu – budynku Caritas, gdzie prawie 800 lat trwa działalność dobroczynna zapoczątkowana przez Zakon Ducha Świętego, a następnie świadczona przez Siostry Szarytki, a teraz kontynuowana przez Caritas. Dzisiejszy Dzień Ubogich ze względu na obostrzenia epidemiczne przeżywamy bardzo skromnie. Chcemy przede wszystkim nieść gorące serca i otwarte dłonie, aby dotrzeć do wszystkich ludzi potrzebujących i znajdujących się w trudnej sytuacji, by mimo trudnej sytuacji pandemii nikt nie został bez ciepłego posiłku – mówił ks. Bogusław Pitucha.

Posiłki są przygotowywane przez kuchnię Caritas i będą rozwożone do osób potrzebujących.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2016 r. na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Pierwszy raz uczczono ten dzień 19 listopada 2017 r. pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Zawsze przewodniczył mu w diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz, ale w tym roku z powodu zakażenia koronawirusem nie mógł wziąć w nim udziału osobiście. Dlatego też łączył się duchowo z tymi, którzy go obchodzili.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dla młodzieży

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

Caritas diecezji od sierpnia 2019 r. realizuje projekt pn. „Czas na Młodzież 2019”.

W ramach projektu podjęto wiele działań, które skierowane były do młodzieży w wieku 16-29 lat, mieszkającej na terenie diecezji, a żyjącej na co dzień w pobliżu Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Lubaczowa, Biłgoraja i Hrubieszowa. W szereg działań, mających na celu podniesienie kompetencji społecznych, angażowali się wolontariusze Caritas poprzez cykl szkoleń, warsztatów, spotkań indywidualnych z opiekunami oraz przy realizacji projektów społecznych w czteroosobowych grupach. Widzialnym owocem projektu jest powstanie w siedzibie Caritas przy ul. Matejki 21 w Zamościu Centrum Młodzieżowej Aktywności. Zostało ono poświęcone 12 maja przez bp. Mariana Rojka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję