Reklama

Świat

Rosja: metropolita Hilarion wzywa prawosławnych do porzucenia prób kultu J. Stalina

Stanowczy sprzeciw wobec prób sympatyzowania z ideami Józefa Stalina wyraził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. Wezwał on zwolenników dyktatora do otrzeźwienia, radząc im udanie się na podmoskiewski poligon Butowo – miejsce kaźni wielu męczenników za wiarę i przeciwników systemu totalitarnego w Związku Sowieckim.

[ TEMATY ]

prawosławie

wikipedia.org

Metropolita powołał się przy tym na spisy ludzi zabitych strzałem w tył głowy, wśród których nie brakowało chłopców w wieku 15-16 lat. Nie wiadomo nawet, za co ich rozstrzelano – stwierdził hierarcha. Wezwał Rosjan do otrzeźwienia i niezapominania o czasach, jak się wyraził, „ludobójstwa własnego narodu”.

Oficjalnego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego poparł szef rosyjskiej organizacji obrony praw człowieka „Memoriał” Arsienij Rogiński. Czcicielom Stalina zalecił również nawiedzenie innych miejsc masowych grobów ofiar systemu stalinowskiego, np. Lewaszowo pod Sankt-Petersburgiem czy Piwowarichę pod Irkuckiem.

Tymczasem badania socjologiczne z końca marca wskazują na rosnącą fascynację Rosjan osobą Stalina. 37 proc. respondentów opowiada się za postawieniem mu pomnika z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Hitlerem, a jeszcze więcej wyraża gotowość usprawiedliwienia jego okrucieństwa wielkimi osiągnięciami w zbudowaniu potężnego państwa.

Reklama

Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że źródłem pozytywnego odbioru po latach postaci Stalina jest prowadzona przez Kreml kampania polityki historycznej nie dopuszczającej do świadomości, że „wyzwoliciele” z Armii Czerwonej mieli jednocześnie wiele na sumieniu wobec ujarzmionych przez siebie narodów.

Trudno powiedzieć, czy i na jak długo oświadczenie metropolity Hilariona zmieni nastawienie przynajmniej części Rosjan do oceny epoki stalinowskiej. W części środowisk duchowieństwa prawosławnego pojawiały się słowa oburzenia na bezbożny system stalinowski, jednocześnie jednak nie brakowało też swego rodzaju zachwytu nad potęgą, jaką reprezentował wtedy Związek Sowiecki. Istnieją nawet tak niezwykłe ruchy i stowarzyszenia, jak "Prawosławni Staliniści", którzy modlą się do ikon z podobiznami ich idola.

2015-04-08 19:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: patriarcha Cyryl wezwał wiernych do aktywnego szerzenia prawosławia

[ TEMATY ]

prawosławie

patriarcha Cyryl

WIKIPEDIA

Do aktywnego szerzenia prawosławia na całym świecie jako kontynuacji apostolskiej misji świętych apostołów Piotra i Pawła wezwał szeregowych wiernych patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Mówił o tym podczas liturgii, którą sprawował 12 lipca, we wspomnienie obu tych świętych (według kalendarza juliańskiego) w cerkwi pod ich wezwaniem w Moskwie-Lefortowie. Podkreślił, że misyjne zaangażowanie Kościoła jest sprawa nie tylko biskupów i księży, ale też wszystkich wiernych.

"Siła świadectwa apostolskiego przetrwała do naszych dni i w tym znaczeniu wszyscy jesteśmy dziedzicami obu apostołów. Powinniśmy przejąć też ich posługę apostolską" - przekonywał zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Zaznaczył, że Kościół nadal świadczy o tym przed światem "i byłoby dużym błędem uważać, że świadectwo to jest sprawą hierarchii i duchowieństwa".

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję