Reklama

Franciszek

Papież do Ormian w 100. rocznicę zbrodni na ich narodzie

Zachęcam was, by zawsze pielęgnować uczucie wdzięczności Panu, by być zdolnymi do zachowania wierności do Niego nawet w czasach najtrudniejszych – powiedział Ojciec Święty, przyjmując 9 kwietnia w Watykanie członków Synodu Patriarchalnego Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Biskupom z Armenii oraz z krajów, w których wierni tego Kościoła mieszkają w diasporze, przewodniczył patriarcha Nerses Bedros XIX Tarmouni.

[ TEMATY ]

Franciszek

Ormianie

Grzegorz Gałązka

Papieska audiencja związana była z zaplanowaną na najbliższą niedzielę 12 kwietnia Mszą św. za ofiary dokonanej przed stu laty przez Turków zbrodni na narodzie ormiańskim. Nawiązując do tego wydarzenia Franciszek przypomniał, że będzie to Niedziela Bożego Miłosierdzia. W tym kontekście podkreślił, że watykańska uroczystość będzie prośbą do Boga, by pomógł w prawdzie i sprawiedliwości uleczyć wszelkie rany oraz „przyspieszyć konkretne gesty pojednania i pokoju między narodami, które nadal nie potrafią osiągnąć rozsądnego porozumienia w sprawie odczytywania tych smutnych wydarzeń”.

Pozdrawiając katolików obrządku ormiańskiego na całym świecie Ojciec Święty zauważył ze smutkiem, że w miejscach, w których jak Aleppo, nieliczni, którzy przeżyli, znajdowali przed stu laty bezpieczną przystań, w ostatnim okresie zagrożona jest obecność wszystkich chrześcijan, nie tylko Ormian.

Franciszek przypomniał, że naród ten chlubi się tym, że jako pierwszy przyjął w 301 roku chrześcijaństwo i przechowuje on godne podziwu dziedzictwo duchowości i kultury. Ma też wielką zdolność do powstawania po wielu prześladowaniach i doświadczeniach, jakim został poddany. „Zachęcam was, by zawsze pielęgnować uczucie wdzięczności Panu, by być zdolnymi do dochowania Mu wierności nawet w czasach najtrudniejszych” - powiedział papież. Wskazał zarazem na konieczność modlitwy o mądrość serca, gdyż „upamiętnienie ofiar sprzed stu lat stawia nas w obliczu ciemności mysterium iniquitatis” (tajemnicy nieprawości).

Ojciec Święty przypomniał, że programy systematycznego unicestwienia brata rodzą się z głębi serca ludzkiego. Wierzących jednak pytanie o zło, jakiego dopuścił się człowiek, wprowadza także w tajemnicę uczestnictwa w odkupieńczej męce Syna Bożego. Gospodarz spotkania zwrócił w związku z tym uwagę, że wielu synów i córek narodu ormiańskiego umiało wypowiedzieć imię Chrystusa aż do przelania krwi lub śmierci głodowej w niekończącej się ucieczce, do której byli zmuszeni. Jednocześnie zachęcił, by cierpienia przeszłości odczytywać w świetle zmartwychwstania Chrystusa.

Reklama

Franciszek wezwał pasterzy Kościoła ormiańskiego, by uczyli wiernych umiejętności spoglądania na te bolesne wydarzenia nowymi oczyma. „Dlatego ważne jest, aby pamiętać o przeszłości, ale po to, aby czerpać z niej nowe siły, by karmić czasy obecne radosnym głoszeniem Ewangelii i świadectwem miłości” - stwierdził papież.

Na zakończenie przypomniał wysiłki Stolicy Apostolskiej przed stu laty w obronie Ormian, w tym apele Benedykta XV do sułtana Mehmeda V, by położył kres rzezi. Dodał, że papież ten, będąc wielkim miłośnikiem chrześcijańskiego Wschodu, zaliczył do grona doktorów Kościoła powszechnego św. Efrema Syryjczyka i w tym kontekście Franciszek wyraził radość, że w najbliższą niedzielę sam dołączy do tego grona św. Grzegorza z Nareku. Jego wstawiennictwu zawierzył dialog ekumeniczny między Kościołem katolickim obrządku ormiańskiego, a Ormiańskim Kościołem Apostolskim. Przypomniał, że przed stu laty męczennikami i ofiarami prześladowań byli wierni obydwu Kościołów, realizując „ekumenizm krwi”.

W latach 1915-18 w ówczesnym Imperium Osmańskim wymordowano 1,5 miliona członków mniejszości chrześcijańskich: Ormian, chrześcijan tradycji chaldejskiej i asyryjskiej. Podczas gdy historycy mówią o „pierwszym ludobójstwie w XX wieku” i odpowiedzialnością za nie obciążają rząd Turcji, władze tego kraju konsekwentnie temu zaprzeczają. Przyznają jedynie, że rzeczywiście dochodziło do masowych wypędzeń i konfliktów z użyciem siły, w których wyniku zginęły setki tysięcy osób. Tymczasem 22 państwa, m.in. Francja, Włochy, Polska i Holandia, oficjalnie uznały tamte wydarzenia za ludobójstwo.

2015-04-09 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: prezentacja książki o "nowych kardynałach Franciszka"

W siedzibie Vatican News - Radia Watykańskiego odbyła się 11 kwietnia prezentacja książki włoskiego dziennikarza-watykanisty Fabio Marchese Ragony "I Nuovi Cardinali di Francesco" (Nowi kardynałowie Franciszka), ukazująca w 24 opowieściach wszystkich purpuratów mianowanych przez obecnego papieża. Wstęp do niej napisał filipiński kardynał Luis A. Tagle. Na spotkanie przybył m.in. kard. Angelo Becciu - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Jak powiedział sam autor w czasie prezentacji, wszyscy członkowie Kolegium Kardynalskiego, włączeni doń przez Ojca Świętego, są nie tyle "książętami Kościoła", ile raczej "kapłanami z ulicy", zaangażowanymi w "sianie pokoju i nadziei tam, gdzie się znajdują". Są wśród nich i poeta, i purpurat spędzający noce na dworcach rzymskich w poszukiwaniu bezdomnych i ubogich, miłośnicy i namiętni kibice piłki nożnej i tacy, którzy sami robią zakupy w hipermarketach.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję