Reklama

Wzór i nadzieja dla naszych rodzin

W naszych czasach, kiedy dokonywane są zmasowane ataki na chrześcijaństwo, rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys.

Już 30 lat temu, kiedy sytuacja nie była przecież tak dramatyczna jak teraz, św. Jan Paweł II, który najprawdopodobniej przewidywał nadejście tego zła, gdy był w naszej ojczyźnie, przestrzegał, że kryzys rodziny „powoduje tyle obrazy Boga” i jest „przyczyną wielu nieszczęść i zła”. Wzburzony Ojciec Święty powiedział: „Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność (...) czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie? Nie można tutaj mówić o wolności człowieka, bo to jest wolność, która zniewala. Tak, trzeba wychowania do wolności, trzeba dojrzałej wolności. Tylko na takiej może się opierać społeczeństwo, naród, wszystkie dziedziny jego życia, ale nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia...” (Kielce, 3 czerwca 1991 r.).

Prowadzona w imię pseudowolności walka z rodziną staje się na naszych oczach coraz bardziej bezwzględna, wręcz ordynarna, z dnia na dzień przybiera na sile. Rodzina jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie. Jako katolicy musimy się temu zdecydowanie przeciwstawiać. Musimy dawać wyraźne świadectwo naszej wiary w Boga, być wierni naszym przekonaniom, iść niezachwianie drogą Dekalogu. Najlepszą obroną rodziny jest naśladowanie jej najpewniejszego i najpiękniejszego wzoru – pełnego miłości, wiary, nadziei i pokoju – którym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Dlatego warto, a w sposób szczególny w czasie Adwentu i Bożego Narodzenia, sięgnąć po wspaniałą albumową książkę Święta Rodzina, wydaną przez wydawnictwo Biały Kruk. To na jej kartach światowej sławy biblista i wielki patriota ks. prof. Waldemar Chrostowski, nie tylko ze znawstwem i erudycją, ale także z pasją pisarską i kulturą słowa, przedstawia dzieje Maryi, Józefa i Jezusa. Czyni to tak, że zafascynowani chcemy podążać wraz z nim śladami spisanymi w Piśmie Świętym oraz w apokryfach, a także śladami materialnymi, które pozostały w Ziemi Świętej po życiu każdego z członków Świętej Rodziny. Prowadzeni przez ks. Chrostowskiego, pochylamy się również nad prawdą ewangelicznego przesłania, którego nikt i nic nie jest w stanie zdezaktualizować.

Reklama

Wspaniale wydana księga świadczy także o tym, że dla kultury i sztuki nie było w historii ludzkości większej inspiracji niż chrześcijaństwo; w sposób szczególny odnosi się to do wizerunku Świętej Rodziny. Na kartach albumu znalazły się fotografie m.in. najsłynniejszych polskich obrazów i rzeźb przedstawiających epizody z życia Maryi, Józefa i Jezusa, które wykonał, podróżując po naszym kraju i po świecie, Adam Bujak. Wśród bogactwa motywów odnajdujemy rodzinę Matki Bożej: Jej przyjście na świat oraz ofiarowanie w świątyni, zaręczyny z Józefem, Zwiastowanie, narodziny Jezusa, ucieczkę do Egiptu, dzieciństwo Jezusa czy śmierć św. Józefa. Podziwiamy dzieła zarówno z najważniejszych polskich ośrodków kultury – Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska czy Wrocławia, jak i z mniej znanych miejsc, jak choćby z Krosna, Czchowa, Łapczycy, Bolesławca, Chorzelowa czy Skrzatusza.

Swoisty wstęp do opowieści o Świętej Rodzinie stanowi fragment wspomnianej już homilii św. Jana Pawła II nt. kluczowego znaczenia rodziny dla porządku moralnego. Są to słowa w dzisiejszych czasach szczególnie aktualne, dlatego powinien je znać każdy chrześcijanin – i wziąć je do serca oraz iść za nimi. Dzięki temu wszystkiemu album stanowi idealny prezent gwiazdkowy.

Partnerem wydawnictwa jest PGNiG.

Święta Rodzina
Ks. prof. Waldemar Chrostowski – tekst, Adam Bujak – fotografie
Wydawnictwo Biały Kruk
Liczba stron: 168
Oprawa: twarda

Dla czytelników Niedzieli przygotowaliśmy superofertę świąteczną!
Przy zakupie 1 egzemplarza Świętej Rodziny cena książki wynosi 79 zł (plus koszty wysyłki – 16 zł), czyli o 20 zł taniej! Przy zakupie 2 lub więcej sztuk cena jednego egzemplarza wynosi 69 zł! W celu złożenia zamówienia proszę dzwonić pod numery tel.: 12 260 32 40, 12 254 56 19 lub wysłać wiadomość na adres: dystrybucja@bialykruk.pl .

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję