Reklama

Wzór i nadzieja dla naszych rodzin

W naszych czasach, kiedy dokonywane są zmasowane ataki na chrześcijaństwo, rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys.

Już 30 lat temu, kiedy sytuacja nie była przecież tak dramatyczna jak teraz, św. Jan Paweł II, który najprawdopodobniej przewidywał nadejście tego zła, gdy był w naszej ojczyźnie, przestrzegał, że kryzys rodziny „powoduje tyle obrazy Boga” i jest „przyczyną wielu nieszczęść i zła”. Wzburzony Ojciec Święty powiedział: „Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność (...) czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie? Nie można tutaj mówić o wolności człowieka, bo to jest wolność, która zniewala. Tak, trzeba wychowania do wolności, trzeba dojrzałej wolności. Tylko na takiej może się opierać społeczeństwo, naród, wszystkie dziedziny jego życia, ale nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia...” (Kielce, 3 czerwca 1991 r.).

Prowadzona w imię pseudowolności walka z rodziną staje się na naszych oczach coraz bardziej bezwzględna, wręcz ordynarna, z dnia na dzień przybiera na sile. Rodzina jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie. Jako katolicy musimy się temu zdecydowanie przeciwstawiać. Musimy dawać wyraźne świadectwo naszej wiary w Boga, być wierni naszym przekonaniom, iść niezachwianie drogą Dekalogu. Najlepszą obroną rodziny jest naśladowanie jej najpewniejszego i najpiękniejszego wzoru – pełnego miłości, wiary, nadziei i pokoju – którym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Dlatego warto, a w sposób szczególny w czasie Adwentu i Bożego Narodzenia, sięgnąć po wspaniałą albumową książkę Święta Rodzina, wydaną przez wydawnictwo Biały Kruk. To na jej kartach światowej sławy biblista i wielki patriota ks. prof. Waldemar Chrostowski, nie tylko ze znawstwem i erudycją, ale także z pasją pisarską i kulturą słowa, przedstawia dzieje Maryi, Józefa i Jezusa. Czyni to tak, że zafascynowani chcemy podążać wraz z nim śladami spisanymi w Piśmie Świętym oraz w apokryfach, a także śladami materialnymi, które pozostały w Ziemi Świętej po życiu każdego z członków Świętej Rodziny. Prowadzeni przez ks. Chrostowskiego, pochylamy się również nad prawdą ewangelicznego przesłania, którego nikt i nic nie jest w stanie zdezaktualizować.

Reklama

Wspaniale wydana księga świadczy także o tym, że dla kultury i sztuki nie było w historii ludzkości większej inspiracji niż chrześcijaństwo; w sposób szczególny odnosi się to do wizerunku Świętej Rodziny. Na kartach albumu znalazły się fotografie m.in. najsłynniejszych polskich obrazów i rzeźb przedstawiających epizody z życia Maryi, Józefa i Jezusa, które wykonał, podróżując po naszym kraju i po świecie, Adam Bujak. Wśród bogactwa motywów odnajdujemy rodzinę Matki Bożej: Jej przyjście na świat oraz ofiarowanie w świątyni, zaręczyny z Józefem, Zwiastowanie, narodziny Jezusa, ucieczkę do Egiptu, dzieciństwo Jezusa czy śmierć św. Józefa. Podziwiamy dzieła zarówno z najważniejszych polskich ośrodków kultury – Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska czy Wrocławia, jak i z mniej znanych miejsc, jak choćby z Krosna, Czchowa, Łapczycy, Bolesławca, Chorzelowa czy Skrzatusza.

Swoisty wstęp do opowieści o Świętej Rodzinie stanowi fragment wspomnianej już homilii św. Jana Pawła II nt. kluczowego znaczenia rodziny dla porządku moralnego. Są to słowa w dzisiejszych czasach szczególnie aktualne, dlatego powinien je znać każdy chrześcijanin – i wziąć je do serca oraz iść za nimi. Dzięki temu wszystkiemu album stanowi idealny prezent gwiazdkowy.

Partnerem wydawnictwa jest PGNiG.

Święta Rodzina
Ks. prof. Waldemar Chrostowski – tekst, Adam Bujak – fotografie
Wydawnictwo Biały Kruk
Liczba stron: 168
Oprawa: twarda

Dla czytelników Niedzieli przygotowaliśmy superofertę świąteczną!
Przy zakupie 1 egzemplarza Świętej Rodziny cena książki wynosi 79 zł (plus koszty wysyłki – 16 zł), czyli o 20 zł taniej! Przy zakupie 2 lub więcej sztuk cena jednego egzemplarza wynosi 69 zł! W celu złożenia zamówienia proszę dzwonić pod numery tel.: 12 260 32 40, 12 254 56 19 lub wysłać wiadomość na adres: dystrybucja@bialykruk.pl .

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

zbrodnie wojenne

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików znowu wskazywał na kwestię wychowywania dzieci w trakcie wojny, które należy przygotować do realnego życia w niełatwym świecie. Dodawał również, że pomimo wielkiego zła dokonywanego w tych czasach przez Rosjan „niezłomność ukraińskiego narodu się nie zmniejsza, ale na odwrót, rośnie na naszych oczach wola walki, solidarność, wzajemne wsparcie, nabierając niebywałych rozmiarów”.

CZYTAJ DALEJ

Ustroń: Caritas pomaga trzem rodzinom poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu

2022-12-09 09:49

Adobe.Stock

Caritas bielsko-żywiecka kontynuuje pomoc dla poszkodowanych w wyniku tragedii, do której doszło 4 grudnia br. w Ustroniu-Polanie. W wyniku wybuchu gazu zginęło dwóch mężczyzn. Trzy rodziny straciły dach nad głową. Poszkodowani zamieszkali w mieszkaniach komunalnych i potrzebują podstawowych rzeczy do życia.

W spotkaniu burmistrza Ustronia Przemysława Korcza z rodzinami dotkniętymi katastrofą uczestniczył także dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kurpios, który przekazał poszkodowanym pierwszą pomoc w postaci produktów żywnościowych oraz odzież, środki higieniczne i artykuły chemiczne, o jakie poprosiły ofiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję